2024 m. lapkričio 20 d.

 

Dalyvavimas valstybės reikšmės sprendimų priėmime - pilietinės visuomenės pareiga ir brandos požymis

6
Paskelbta: 2014-06-27 14:49 Autorius: Laurynas Okockis, Lietuvos žaliųjų partijos Tarybos narys, susivienijimo Žali.lt sueigos narys

Pilietinė visuomenė – su šeima, valstybe ir verslu nesusijusių institucijų, organizacijų ir individų visuma. Pilietinė visuomenė nėra vieningas darinys. Tai – labiau sfera, kurioje, atskirai nuo valstybės ir verslo, veikia individai bei jų organizacijos, siekdami išsakyti savo nuomonę, iškelti probleminius klausimus ir ieškoti jų sprendimų. Pilietinė visuomenė kartais pristatoma kaip viena iš trijų pagrindinių visuomenės dalių (kitos dvi – valstybė ir verslas), su kuriomis yra tuo pačiu metu tiek ir glaudžiai susijusi, tiek ir konkuruojanti, atsverianti jų įtaką. Aktyvi pilietinė visuomenė prisideda prie socialinių ryšių stiprinimo, didina šalies socialinį kapitalą ir gerina demokratinius procesus.

Europos Sąjungos valstybių vyriausybės nuolat konsultuojasi su pilietine visuomene ir nori, kad ji aktyviau dalyvautų kuriant Europos politiką. Tenka tik apgailestauti, kad Lietuvoje per dvidešimt keturis nepriklausomybės metus taip ir neatsirado tikros pilietinės visuomenės. Mes taip ir netapome stipria, atsakinga, bendruomeniška bei aktyvia visuomenės dalimi – pilietine visuomene.

Lietuvoje žmonės vis dar pasyvūs, neorganizuoti, bendruomenių nėra, o ten kur jos įsikūrę, jos tiesiog yra epizodiškos ir silpnos.

Lietuvoje žmonės dažnai laukia malonės iš valdžios, kurią rinkti dauguma taip pat tingi arba nemato prasmės dalyvauti rinkimuose, referendumuose ir išsakyti savo asmeninę stiprią poziciją. Kai valdžia išrenkama, ji dažniausiai renkama mažumos šalies gyventojų, nes gyventojai net į populiariausius prezidentinius rinkimus ateina vos kas antras, o ką jau kalbėti apie ne tokius populiarius Europos Parlamento, Seimo ar savivaldybių tarybų rinkimus, kur valdžią sau išsirenka vos daugiau nei trečdalis gyventojų. Visuomenė išrinktos valdžios taip pat nekontroliuoja, nesigilina į priimamus sprendimus.

Politikai dažnai teigia, jog pilietiškumo stoka – tai sovietinis palikimas, kiti tvirtina, jog tikrai pilietinei visuomenei atsirasti tiesiog reikia daugiau laiko. Bet kiek to laiko mums dar reikės, jeigu jau išaugo ir universitetus baigia aktyviausia tautos dalis – jaunimas, kuris užaugo nepriklausomoje valstybėje. Bet to, jų aktyvumo visuomenėje labai trūksta. Daugelis to perspektyvaus jaunimo yra tarp tų, kuriems viskas yra „dzin“. Jie nedalyvauja rinkimuose ir referendumuose ir šiltą vasaros savaitgalį tikrai nesiruošia eiti balsuoti, nes jiems tai neįdomu, nemato tame prasmės: „juk nieko nepakeisi“ – sako daugelis jų.

Kiti, ypač vyresniosios kartos atstovai apskritai nemato prasmės dalyvauti politiniame gyvenime. Jie jaučiasi pavargę nuo gyvenimo darbų, nuo valdžios neteisybės. Jie pyksta dėl per gyvenimą uždirbtų per mažų pensijų ir yra sukaupę atmintyje daugybę skriaudų. Dauguma vyresnės kartos žmonių iš tikrųjų į valdžią dar dažnai žiūri kaip į duotą Dievo, neliečiamą ir nepajudinamą, o didžioji dalis augusių nepriklausomoje Lietuvoje dar nepasiekė to amžiaus, kai pradedama galvoti, kas yra visuomenė, pilietis ar valstybė ir, kokios tamprios yra tarp jų sąsajos.

Mes kartu kūrėme Sąjūdžio mitingus, Baltijos kelią, Sausio 13-ąją, kai būtent visuomenės valia lėmė, kuria kryptimi judėsime toliau. To nebuvo iki šiol nei Moldovoje, nei Ukrainoje, nekalbant jau apie Baltarusiją.

O ką mes galime pakeisti, kad gyventume geriau, kad mūsų norai, viltys ir lūkesčiai pildytųsi? Išties – galime labai daug. Visų pirma, dalyvaukime valstybinių – svarbiausių Lietuvos Respublikos sprendimų priėmime.

Jau šį sekmadienį, birželio 29 d., mes galime įrodyti patys sau ir vienas kitam, kad esame brandi, atsakinga pilietinė visuomenė sudalyvaudami referendume. Nelaukdami ir nesiskųsdami tuo, kad visi Lietuvai svarbiausi sprendimai priimami nepatikimų, galbūt net ir korumpuotų politikų.

Užtenka nuolat skųstis ir verkti. Užtenka piktintis ir bambėti susitikus kaimyną ar tolimesnį giminaitį. Užtenka būti pasyviu keleiviu, žiūrinčiu pro rasotą langą kaip pro šalį bėga gyvenimo kelias. Reikia imti vairą į savo rankas ir sukti jį ta kryptimi, kuria mes tikrai tikime ir prisiimti atsakomybę už priimamus sprendimus, o ne tų sprendimų įgyvendinimą palikti kitiems, kurie dažniausiai sudaro mažumą ir ant kurių mes po to labai riebiai burnojame.

Jau šį sekmadienį kiekvienas iš mūsų privalome ateiti į referendumą ir išsakyti savo tvirtą asmeninę poziciją, kokia ji bebūtų, nes ji yra sava, pasverta bei apsvarstyta ir jos niekas papirkti ar pakeisti negali. Ir nereikia bijoti, kad jūsų pozicija galbūt net nebus tokia, kokią priims dauguma referendume dalyvausiančių. Svarbiausia, kad mes kiekvienas žinosime, kad ji yra tikra ir tvirta – mūsų asmeninė pozicija, už kurią kiekvienas prisiimame atsakomybę.

O nedalyvavimas Lietuvai svarbiuose sprendimuose yra abejingumo požymis, už kurių stipri pilietinė visuomenė niekuomet nesislepia.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. kuku
(2014-06-30 01:43:58)
(78.58.171.226) Parašė:

tik valdžiažmogių "nuopelnas" , kad neturime pilietinės visuomenės . Brazauskiniai komunistai , įsilieję į visas partijas , valdo principu -SKALDYK IR VALDYK . Jie kiršina ir priešina įvairias socialines grupes : kaimiečius su miestiečiais , pensininkus su dirbančiaisiais , pensininkus su jaunomis šeimomis , darbuotokus su darbdaviais , netgi vilniečius su kauniečiais...



5. ruta
(2014-06-28 12:36:29)
(78.62.169.14) Parašė:

Tiek socialdemokratai ,tiek konservoliberalai vykdo ta pacia , stambiajam Kapitalui naudinga politika , kuriai pritare ir prezidente .Politika , kuri skurdina dauguma Lietuvos zmoniu . Politika pakeite uzdaras nomenklaturinis valstybinis valdymas .Jis nesiremi nei viesomis diskusijomis ,nei visuomenes dialogu , bet vienasmeniniais ar grupiniais sprendimais ,kurie remesi ne argumentais ar faktais , o brutalia propaganda ir dezinformacija .Lietuvos politikai nesirupina nei valstybes , nei pilieciu islikimu ! Ar mums reikia tokiu politiku ?Bent jau atkovokime atgal savo teises juos kontroliuoti , o paskui po truputi eliminuokime politinius kenkejus ir prisitaikelius / dabar ilinde i Briuselio , patys zinote kur../is valdzios . Yra pakankamai Lietuvoje padoriu ir moraliu pilieciu , kad uzimti ir prezidento ir kitus postus . Mes Referendume balsuosime -Taip !Bet kiekvienas PATS turi galvoti ir rinktis , aisku jeigu jis netupi valdzioje ir neciulpia ES papa , nes korupcionieriams dabartine sistema /stagnacine-breznevine/ tai labai puiki sistema , kai milijonu vagys gali miegoti ramiai , kiseniniai prokurorai vykdo TIK prezidentes nurodimus , o si , keista ,viena kalba , kita daro , stai ir dar viena korupcijos byla /trinkeliu / nudvese del senates .Ar gali buti senatis aferom ir vagystem , kurie vykdomi is Valstybes biudzeto /musu visu/ ?



4. Paprastas
(2014-06-27 18:55:21)
(88.118.179.138) Parašė:

Ką norėti kiekvienas supranta pagal savo sugebėjimus... o tiesa yra tenai – „Protinio bukumo pagrindai“ pagoglink ir surasi....



3. Anupras
(2014-06-27 18:38:36)
(94.244.66.132) Parašė:

Autoriui.PAŽIURĖKITE - internetas, soc. tinklai kitos medijos vien patyčios iš pilietiškumo lietuvių TAUTOS.Ar taip ugdomas pilietiškumas? Šiuo metu pilietiškumas valdomas iš centro.



2. Apsispręskite
(2014-06-27 17:30:18)
(78.60.6.193) Parašė:

Apsispręskite jus ten su savo Balsiu dėl referendumo. O tai Laurynas rašo , kad referendumas gerai, Nagevičius draskosi. Ar čia tokia dabar Balsio strategija visiems geriems būtu ir paskirti vieną palaikyti o kitą ne , kad galiausiai laimėti bet kokiai baigčiai esant?



1. kv ietimas
(2014-06-27 16:44:51)
(78.62.16.79) Parašė:

nebūti abejingiems ir tai,turbūt,dabar svarbiausia.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras