Erika Drungytė kalbina kandidatą į LR Seimą Saulių Stomą.
E. D. Ar šiandieną, visokiausių skandalingų istorijų fone, dar galime tikėti, jog antrasis rinkimų turas pakeis padėtį Lietuvoje?
Saulius Stoma: Antrame ture dalyvauti būtina. Pirmajame mes aiškiai pamatėme įvairius demokratijos trūkumus, o antrasis turas gali suteikti šansą pamatyti tikruosius rezultatus. Drįstu tikėtis, kad manipuliatoriai ir balsų pirkėjai, išsigandę to, kas nutiko, atsitrauks, bijos taip atvirai daryti savo juodus darbus. O svarbiausia, kad žmonės ateitų į rinkimus ir išreikštų tikrą savo valią. Nes pamatę, kas vyksta VRK, koks stebėtojų darbas, kokia bejėgė policija, jie gali neiti ir išreikšti savo nusivylimą. Bet tai būtų blogiausia, kas gali atsitikti. Atvirkščiai, turėtume parodyti, kad mūsų negalima taip lengvai sužlugdyti. Jei norime permainų, turėtume ir ateiti antrąjį turą, ir balsuoti už tas partijas, kurios ketina imtis pertvarkų, kad būtų įtvirtintas teisingumas. Teisingumas visose gyvenimo sferose. Mums tikrai reikia drąsių žmonių. Jeigu jau Seimo pirmininkė dejuoja, kad nieko negali pakeisti, tai labai svarbus ženklas, jog situaciją reikia keisti iš esmės.
E. D. Tačiau Seimo pirmininkė – ne eilinis Seimo narys, jei ji nieko negali – kaip galės naujieji parlamentarai?
S. S.: Drąsūs žmonės ir yra drąsūs todėl, kad nepratę eiti į kompromisus. Lengva visur dejuot – darbe dejuot, šeimoj dejuot. Tai tarybinių laikų virtuvės inteligentai, kurie dejuoja, bet nieko nedaro. Turbūt čia toks tarybinių laikų inteligentų mentalitetas – dejuoti, šlykštėtis valdžia, neiti į tą valdžią ir toliau dejuoti, ir toliau šlykštėtis. Toks uždaras ratas. Bet gal reikia pakeisti tradicijas? Ne tiek įstatymus, kiek elgesio tradicijas. Jei aukščiausius postus užimantys imtų gerbti žmogaus teises ir neleistų pavaldiniams to sovietizmo tęsti, daug kas pasikeistų. Tada ir žmonės pradėtų keistis. Visi pradėtų žaisti pagal kitas taisyklės – kai žmogaus, o ne valdžios interesas būtų pirmoje vietoje.
E. D. Kaip pats vertinate emigrantų pareiškimus apie balsavimo klastojimus? Ar nereiktų anuliuoti ten vykusių rinkimų rezultatus?
S. S.: Didžiulis skandalas įvyko, kai Seime visos sisteminės partijos nubalsavo prieš teisės balsuoti internetu suteikimą emigrantams. Tai buvo didžiulis smūgis išeivijai, ji vėl buvo atstumta. Norėtųsi tikėti, kad naujas Seimas padarys daugiau veiksmų, siekdamas integruoti išeivius į mūsų gyvenimą. O dėl balsavimo rezultatų, tai dabar eskaluojama, kad daugiausiai pažeidimų padarė Darbo partija, nors Tvarka ir teisingumas buvo dar aktyvesni ir pajungę administracinius resursus, taigi šiuose rinkimuose buvo naudojamos visos įmanomos priemonės. Tačiau pažvelgus į išeivių balsavimo rezultatus matyti, jog prie jų klastojimo prisidėjo dar ir valstybinės struktūros. Taip atrodo, kad ambasados buvo gavusios tam tikrus nurodymus. Neaišku, kokiais metodais buvo veikiama, bet kad akivaizdžiai buvo klastojami išeivijos balsavimo duomenys. Labiausiai neatitikimai išryškėja palyginus išankstinio ir tiesioginio balsavimo rezultatus. Tačiau analogiški skirtumai ryškiausiai matyti ir Lietuvoje, kad ir mano apygardoje. Labai jau nesutampa vienos ir kitos formos balsavimų proporcijos.
E. D. Bet mūsų VRK vadovas, teisėtvarka teigia, kad jie neturi instrumentų suvaldyti situaciją. Kaltina vieni kitus, įstatymus.
S. S.: Teisėsauga rinkimus paliko be priežiūros. Aš jau nekalbu apie tai, ką veikė Valstybės saugumo departamentas, kuris turėtų ginti konstitucinę santvarką, o ne kažkokius neaiškius uždavinius spręsti. Visi tik kalba apie demokratiją, o parodyti valią ginti demokratiją nėra kam. Ir minėtos institucijos šios valios visiškai neturi, jos yra prisitaikėliškos. Prieš rinkimus ir Vaigauskas, ir VSD teigė, kad rinkimų įstatymai pakankami ir galima gerai dirbti. Dabar kalba, kad reiktų griežtinti. Bet juk esmė ne įstatymo griežtumas, o valstybės institucijų pasiryžimas dirbti. Gal vadovai pernelyg bijo? Kodėl VRK pirmininkas taip ilgai dirba tame pačiame poste? Nes jis visiems geras, prieš nieką neišsišoka, nekovoja už teisingumą. Lietuvos didžiausia problema, kad svarbiausioms institucijoms vadovauja prisitaikėliai.
E. D. Ko palinkėtumėte Lietuvos žmonėms prieš antrąjį rinkimų turą?
S. S.: Pirmiausia – kad būtų aktyvūs valstybės kūrėjai ir darytų esminę įtaką išreikšdami savo valią. Antrasis turas gali padėti žmonėms patikėti, kad demokratija dar gyva. Jei perkamos mažumos nelems rezultatų, o nulems mąstančioji dauguma, tada nebus taip blogai, kaip gali būti, jei balsuoti žmonės neis. Aš asmeniškai šiandieną matau vienintelę realiai nusitekusią permainoms jėgą – Drąsos kelio partiją. Nes visos kitos sužais joms įprastus žaidimus, viską sudėlios taip, kaip reikia ne žmonėms, net ne partijoms, o taip, kaip reikia oligarchinėms grupėms, kurios kontroliuoja Lietuvos politinę sistemą. Todėl naujajame Seime labai reikia, kad dalyvautų Drąsos kelio politinė jėga, kuri paremtų būsimos valdžios teisingus politinius sprendimus ir priešintųsi neteisingiems sprendimams. Tai būtų pakankamai stiprus visuomenės instrumentas, galintis paveikti Seimo darbą, galintis pasipriešinti bandymams toliau tvirtinti oligarchinę valdžią.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]