Antradienio rytą Strasbūre europarlametarai kartu su Europos Komisijos vadovu Žanu Klodu Junkeriu (Jean-Claude Juncker) ir Latvijos premjere Laimdota Straujuma aptarė šios šalies pirmininkavimo ES Tarybai rezultatus. Kaip ir tikėtasi, daugiausia dėmesio sulaukė Graikijos skolų krizė, įskaitant savaitgalį įvykusį referendumą dėl tarptautinės finansinės pagalbos šiai šaliai sąlygų.
Pažymėjusi, jog pirmininkavimo darbotvarkę pakoregavo teroro išpuoliai bei humanitarinė krizė prie išorinių ES sienų, Latvijos premjerė Laimdota Straujuma pridūrė, kad dabar „visas mūsų dėmesys – Graikijai“. „Tikiuosi, kad naujasis šalies finansų ministras ir premjeras [Aleksis Cipras] pateiks ant stalo konstruktyvius pasiūlymus“, – kalbėjo ji.
Pasveikinęs Latviją su sėkmingu pirmininkavimu, Europos Komisijos pirmininkas Ž. K. Junkeris tęsė: „Aš esu prieš Graikijos pasitraukimą iš euro zonos. Tai būtų supaprastintas ir neteisingas atsakas. Laikas pritildyti retoriką ir vėl sėsti prie derybų stalo.“
Europos liaudies partijos frakcijos lyderis iš Vokietijos Manfredas Vėberis (Manfred Weber) pabrėžė, kad solidarumas ir demokratija yra svarbu, tačiau „taip pat reikia laikytis taisyklių“. „Jei Europa nenori įgyvendinti reformų, ji neturi ateities“, – pridūrė jis.
Socialistų ir demokratų lyderis italas Džanis Pitela (Gianni Pittella) teigė, kad labai svarbu, jog „Graikijos premjeras A. Cipras šįvakar pateiktų protingus pasiūlymus“. „Turime stengtis nutiesti tiltus, kad Graikijos žmonės galėtų vėl kvėpuoti“, – teigė jis.
„Griežtą taupymą pergyvenusiai Latvijai labai svarbu, kad susitarimas [su Graikija] būtų teisingas“, – kalbėjo Robertas Zylė (Roberts Zīle, Europos konservatoriai ir reformistai, Latvija).
„Žmonės kalba apie Graikijos pasitraukimą iš euro zonos, lyg tai būtų nesvarbu. Tačiau iš tikrųjų kalbame ne apie Graikija, o apie galimybę turėti sveiką monetarinę sąjungą, kuri būtų pajėgi spręsti tokias problemas kaip ši“, – pažymėjo Gajus Ferhofstatas (Guy Verhofstadt, Liberalai ir demokratai, Belgija).
Pasak Rebekos Harms (Rebecca Harms, Žalieji, Vokietija), pirmasis A. Cipro uždavinys yra suvienyti šalį po referendumo. Ji taip pat dėkojo Latvijai už pirmininkavimą, pridurdama, kad „mažos šalys turi imtis tiltų tiesimo Europoje vaidmens“.
Polas Natolas (Paul Nuttall, „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“, Jungtinė Karalystė) kritikavo Latviją dėl migrantų ir Graikijos skolų krizės: „Jūs nieko nenuveikėte, o Europos projektas žlunga.“
Savo ruožtu Džanluka Buonanas (Gianluca Buonanno, „Tautų ir laisvės Europa“, Italija) kalbėjo apie, jo manymu, Vokietijos vykdomą ekonominį diktatą.
Šiandien vakare į Briuselį susirinkę euro zonos šalių lyderiai ieškos Graikijos skolų krizės sprendimo, o rytojaus rytą Strasbūre šio ir ankstesnio ES viršūnių susitikimo rezultatus aptars europarlamentarai.
Šaltinis: europarl.europa.eu
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]