Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) organizuojama Lietuvos pieno gamintojų asociacijos apskritojo stalo diskusija dėl pieno sektoriaus ateities.
Diskusijos metu planuojama aptarti pieno sektoriaus dabartinę situaciją bei ateities perspektyvas – kvotų panaikinimą po 2015 metų ir galimas to pasekmes. Bus diskutuojama dėl rizikos valdymo mechanizmų pieno sektoriuje kūrimo. Diskusijoje dalyvaus Europos pieno tarybos – skėtinės Europos pieno gamintojų organizacijos, labai aktyviai ginančios pieno gamintojų teises – prezidentas Romualdas Schaberas ir viceprezidentė Sieta van Keimpema.
Dėl planų panaikinti pieno kvotas yra susirūpinę ir Žemės ūkio rūmai. Pasak ŽŪR pirmininko A. Stančiko, nėra abejonių, kad panaikinus kvotas pieno produkcijos apimtys ES padidės. Dėl to gali sumažėti pieno supirkimo kainos, o drauge ir ūkininkų pajamos. Dideli ūkiai iš inercijos galės išsilaikyti ilgiau, o mažiems ūkiams gresia krizė. ŽŪR siekia atkreipti dėmesį, kad tai – ne tik ekonominė, bet ir socialinė problema.
“Smulkieji ir vidutiniai šeimos ūkiai, nors ir neišsiskiriantys pridėtinės vertės sukūrimu, visgi kuria svarbias viešąsias gėrybes – palaiko užimtumo ir pajamų lygį kaime. Turi būti sukurtos priemonės, kurios padėtų tokiems ūkiams išsilaikyti, – kalba ŽŪR pirmininkas. - Kvotų negalima panaikinti, kol nebus sukurti veikiantys mechanizmai, reguliuojantys rinką ir saugantys pieno gamintojus nuo pernelyg didelių sukrėtimų.”
Lietuvos pieno sektorius jau ir taip išgyvena ne pačius geriausius laikus – kasmet smarkiai mažėja pieninių galvijų skaičius, sektorių dažnai krečia dėl supirkimo kainų sumažinimo kylančios krizės. Pieno ūkius labai skaudžiai palietė ES paramos moduliacija, atėmusi dalį ūkininkų pajamų.
Pieno gamintojai, baimindamiesi, kad neapdairus kvotų panaikinimas gali baigtis visišku pieno sektoriaus Lietuvoje žlugimu, ragina nelaukti, kol padėtis taps katastrofiška, ir pieno sektorių gelbėti jau dabar.
„Žinių radijo“, „zur.lt“, „ekspertai.eu“ inf.