Valstybinio transliuotojo LRT sausio 24 d. televizijos laidoje „Savaitė“ buvo paskelbta informacija apie asmenis ir grupuotes, kurie vykdo antivalstybinę veiklą prieš Lietuvos valstybę Rusijos naudai.
LRT laidoje taip pat buvo pateikta ir Žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės-Tiumenevienės nuomonė apie tokią žiniasklaidą, kuri „balansuoja ties įstatymo pažeidimo riba“.
Apie Lietuvai priešiškos informacijos skleidėjus asmeninėje facebook paskyroje naujienomis dalinosi ir komentavo konservatorius Arvydas Anušauskas.
Dėl šios informacijos signataras Zigmas Vaišvila kreipėsi į prokuratūrą prašydamas išsiaiškinti, ar per LRT paskelbta informacija apie valstybės priešus yra teisinga, o jei taip, ar buvo prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą.
Tačiau prokuratūra tyrimo nepradėjo.
„Pareiškėjo prašymas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo atmestinas, ikiteisminis tyrimas nepradėtinas“, - pranešė Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros trečiojo skyriaus prokuroras Benediktas Leišys.
Išanalizavęs medžiagą, prokuroras nurodė, kad valstybinio transliuotojo paskelbti teiginiai apie antivalstybinę veiklą tėra vertintini tik „kaip straipsnio autoriaus nuomonė“, nes realybėje jokios grėsmės nėra.
Tuo pačiu prokuro rašte priminti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25, 28 ir 29 straipsniai.
Fragmentas iš prokuratūros nutarimo:
Ekspertai.eu primena, kad žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė sausio 24 d. valstybinio transliuotojo LRT laidoje „Savaitė“ konstatavo, kad „vadinamoji radikalioji žiniasklaida balansuoja ties įstatymo pažeidimo riba, tačiau tai įrodyti nėra lengva“.
„Ties riba balansuoja ekspertai.eu <…>. Jie mūsų yra stebėsenoje“, - sakė inspektorė.
Ekspertai.eu vasario 1 d. kreipėsi į tarnybos vadovę, prašydami nurodyti visas ekspertai.eu publikacijas, kurios balansuoja ties įstatymo pažeidimo riba.
Tačiau iki šios dienos inspektorė to padaryti nesugebėjo.
Todėl, laukdami atsakymų, ekspertai.eu šiandien pateikė dar kelis papildomus klausimus žurnalistų etikos sergėtojai.
• Kokiu pagrindu buvo pradėtas tyrimas (anoniminis pranešimas, oficialių institucijų kreipimasis ar kt.)?
• Kada ir kokia įstatymine norma (nurodykite įstatymą, reguliuojantį stebėsenos procesą ir akto surašymą) remiantis buvo pradėtas tyrimas ir surašytas stebėsenos aktas?
• Kadangi pageidaujame gauti tikslią ir objektyvią informaciją, prašytume pateikti dokumentus, patvirtinančius pradėto tyrimo ir stebėsenos eigą, jos pagrįstumą ir teisėtumą (pranešimus, nutarimus, įsakymus, aktą ir kt.).
Susiję:
ŽE inspektorės prašoma nurodyti konkrečius pavyzdžius, kurie balansuoja ties įstatymo pažeidimo riba
NSGK narys: Lietuvoje perinami kolaborantai gali paimti valdžią tik su Rusijos ginkluota palyda prie rinkimų urnų
Valstybinis transliuotojas informavo apie prorusiškų jėgų telkimąsi valdžios paėmimui Lietuvoje