Prezidentė Dalia Grybauskaitė vis dar neatskleidžia, ar sieks Europos Sąjungos Prezidento posto, tačiau pabrėžia „niekada nesiekusi užimti aukštų pozicijų“.
Interviu Vokietijos dienraščiui „Suddeutsche Zeitung“, kurio vertimas paskelbtas šalies vadovės interneto svetainėje, D. Grybauskaitei buvo pasakyta, kad kitais metais vyks rinkimai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, todėl bus naujai dalijami aukšti postai ir jos buvo pasiteirauta, ar turėtų noro persikelti į Briuselį.
„Niekada nesiekiau užimti aukštų pozicijų – nei Lietuvoje, nei Briuselyje. Gyvenimas parodys, kas manęs laukia“, – į žurnalisto klausimą atsakė D. Grybauskaitė.
ES užkulisiuose D. Grybauskaitė buvo pavadinta ir būsima ES Prezidente. Šiuo metu ES vadovauja belgas Hermanas van Rompėjus (Herman Van Rompuy).
ES Prezidento rinkimai įvyks 2014-ųjų lapkritį, praėjus pusmečiui po Lietuvos Prezidento rinkimų. Dvi kadencijas ES vadovavęs H. van Rompėjus turės palikti postą.
Eltos, „prezidentas.lt” „ekspertai.eu” inf.
*******
Visas interviu „Jautrius klausimus jau esame aptarę prieš metus”
Prezidentė Dalia Grybauskaitė apie šnipinėjimo skandalą ir išbandymus transatlantiniams santykiams
SZ: Gerbiama Prezidente, amerikiečių slaptoji tarnyba NSA galimai vykdo partnerių ir draugų pasiklausymą, tarp jų ir Kanclerės mobiliojo telefono...
Dalia Grybauskaitė: ... dar prieš metus esame kalbėję apie silpnąsias vietas ir problemas, o vasarą – birželį, liepą – jau pasirodė pirmoji paviešinta informacija apie slaptųjų tarnybų veiklą.
SZ: Taigi galimas pasiklausymo pavojus valstybių ir vyriausybių vadovams jau buvo žinomas?
Dalia Grybauskaitė: Mes jau žinojome, kokias pamokas turime išmokti. Būtina kuo greičiau užtikrinti geresnę piliečių ir įmonių duomenų apsaugą. Taip pat būtina gerai apgalvoti, kaip mūsų ir amerikiečių slaptosios tarnybos turėtų dirbti, kaip galėtų būti renkama informacija kovoje su terorizmu ir nusikalstamumu. Tai labai jautri tema.
SZ: Ką turite galvoje, sakydama „jautri"?
Dalia Grybauskaitė: Atkreipkite dėmesį į tai, kada tiksliai ir kokia informacija buvo paviešinta tam tikrų žiniasklaidos priemonių. Informacijos nutekėjimas vasarą (tuo metu kaip tik prasidėjo derybos dėl laisvosios prekybos sutarties tarp Europos Sąjungos ir JAV pasirašymo; straipsnio aut. past.), taip pat pastarieji nutekėjimo atvejai rodo tas pačias tendencijas. Jais norima pakenkti transatlantiniams santykiams.
SZ: Manote, jog trečioji šalis suinteresuota nuteikti europiečius ir amerikiečius vienus prieš kitus?
Dalia Grybauskaitė: Buvau labai maloniai nustebinta, jog Angelos Merkel ir François Hollande‘o reakcija buvo rami ir konstruktyvi amerikiečių atžvilgiu. Jie suvokė, kaip svarbu išsaugoti gerus transatlantinius santykius. Tai buvo profesionalu.
SZ: Siekiant sudaryti partnerystės sutartį su Rytų Europos kaimynėmis, Angela Merkel ir François Hollande‘as planuoja atvykti pas Jus asmeniškai lapkričio pabaigoje...
Dalia Grybauskaitė: Labai džiaugiuosi, kad jie atvyksta. Taip pat svarsto ir Davidas Cameronas. Jau esame gavę patvirtinimus dėl atvykimo iš 8 valstybių prezidentų, ir jų sulaukiame vis daugiau.
SZ: Kuo svarbus yra šios sutarties sudarymas?
Dalia Grybauskaitė: Pirmiausia tai yra natūralus procesas, jog bendradarbiavimą stiprinti suinteresuotos kaimyninės šalys sudaro dvišales sutartis su Europos Sąjunga. Suartėjimas vyksta pamažu, žingsnis po žingsnio. 1992 metais Lietuva pasirašė Prekybos ir komercinio bei ekonominio bendradarbiavimo sutartį. 1995 metais Asociacijos sutartį, o po 9 metų baigėme derybas dėl stojimo.
SZ: Kokią naudą tai atneša europiečiams?
Dalia Grybauskaitė: Pažvelkime į geopolitines pasekmes. Ukrainos, Moldovos, Gruzijos ir kitų šalių suartėjimas su Europos Sąjunga yra sėkmė ne tik ekonomine, bet ir politine, visuomenine prasme. Gyvenimas yra saugesnis šalia kaimyninių valstybių, kuriose įtvirtintas demokratinis valdymas ir kurios įgyvendina sėkmingą ekonominę politiką.
SZ: Paskutinį kartą, kai buvusi Sovietų Sąjungos respublika bandė prisijungti prie vakarietiškos organizacijos – turiu omenyje Gruzijos norą tapti NATO nare – įsikišo Rusija. Kaip Jūs ketinate įtikinti Rusiją, kad panaši situacija nepasikartotų?
Dalia Grybauskaitė: Mes apie tai kalbėjomės vadovų susitikime. Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini. Tai ne tik prekybos draudimai ar augančios energijos išteklių kainos. Jie taip pat įveda mūsų pieno produktų embargą arba nepraleidžia per sieną krovininių automobilių. Tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją – jie skatina mus žvelgti Vakarų kryptimi.
SZ: Tad Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas pasiekė priešingą rezultatą nei tas, kurio jis siekė: buvusias Sovietų Sąjungos respublikas pririšti prie Maskvos?
Dalia Grybauskaitė: Būtent. Vladimiras Putinas vis dar nesupranta, kas įvyko 1990 metais. Jis daro klaidą ir tuo tik pasitarnauja europiečiams. Proeuropietiškos nuotaikos plinta greičiau nei tikėtasi, taip pat ir Ukrainoje.
SZ: Kad Ukraina ir Europos Sąjunga pasirašytų Asociacijos sutartį, turi būti įgyvendintos tam tikros sąlygos...
Dalia Grybauskaitė: Taip, privalo būti pagerintas prokuratūros darbas, taip pat turi būti išspręsta keletas klausimų dėl rinkimų, tačiau ties tuo yra dirbama.
SZ: Kokia situacija dėl įkalintos Julijos Tymošenko išvykimo?
Dalia Grybauskaitė: Truputį palaukime ir pamatysime, kas įvyks. Selektyvus teisingumas Europai yra nepriimtinas. Mes laukiame, kad šis klausimas būtų išspręstas.
SZ: Kitais metais vyks rinkimai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, todėl bus naujai dalijami aukšti postai. Ar turėtumėte noro persikelti į Briuselį?
Dalia Grybauskaitė: Niekada nesiekiau užimti aukštų pozicijų: nei Lietuvoje, nei Briuselyje. Gyvenimas parodys, kas manęs laukia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]