Europos Sąjungai švenčiant savąją gimimo dieną, Didžiojoje Britanijoje vėl nerimsta aistros dėl šalies apsisprendimo – likti ES ar išstoti. Premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) yra pažadėjęs, kad jei britai gegužės mėnesį vyksiančiuose rinkimuose jį perrinks naujai kadencijai, referendumas dėl narystės ES įvyks 2017 metais.
Aktyvią išstojimo propagandą varo dešiniosios Britanijos jėgos. Tam pritaria didelė dalis konservatorių, o ypač agituoja Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija UKIP. Vienas jos narių, ilgus metus buvęs konservatorių atstovas parlamente, Duglas Karsvelas (Douglas Carswell) davė interviu Latvijos TV laidai „De facto“. Jis ragino kitas valstybes, o taip pat ir Latviją, pasekti britų pavyzdžiu ir išstoti iš ES.
Šiame interviu britų politikas sakė: „Pažadus, kad bus organizuotas referendumas, girdime nuo neatmenamų laikų, ir visą laiką žmones apgauna. Jie žadėjo referendumą ir dėl stojimo į ES, ir dėl Lisabonos sutarties, bet visą laiką pamiršdavo paklausti tautos, nes jos bijo. UKIP tai pakeis. Jus kviečia išlaikyti stabilumą, bet jei mes liksim ES, būsime stabilūs kaip lavonas. Kai Didžioji Britanija paliks Europos Sąjungą, aš tikiuosi, kad tai paskatins ir kitas valstybes užduoti sau klausimą, ar jie nenori būti šeimininkais savo valstybėse. Mes jums būtume geri kaimynai, pasirašysime laisvosios prekybos sutartis, kitas sutartis.“
Liberalai demokratai referendumui ir išstojimui priešinasi ir nori šalį išlaikyti ES bet kokia kaina. Jų atstovas Styvenas Naitas labiausiai bijo, kad Britanija, išstojusi iš ES, iš karto praras visas prekybos sutartis su pasauliu, nes jos pasirašytos ne tarp valstybių (?!), o tarp ES ir kokios nors trečiosios šalies.
Gatvėje kalbinti žmonės taip pat išsakė savo nuomones, kurios Lietuvoje iš karto būtų nurašytos kaip prorusiška propaganda: „Vieni patys mes gyventume daug geriau, nei dabar drauge su griūvančia ES. Be ES mūsų ekonomika augtų daug sparčiau“; „Dėl ES mes labai daug praradome. Kažkada buvome tokia turtinga nacija. Buvome pasaulio centras, o dabar esame globalizacijos niekas“.
Tiesa, Didžiosios Britanijos gyventojų nuomonės kasmet išsiskiria – tai daugiau euroskeptikų, tai daugiau optimistų. Paskutiniosios apklausos rodo, kad 56% britų ES liktų. Tačiau apsisprendimas irgi turi savų niuansų. Štai gavėje pakalbintas škotas pasakė: „Pas mus neseniai įvyko referendumas. Bet mums pasakė, kad jei mes išstosim iš Jungtinės Karalystės, tada mus išmes ir iš ES. Tuomet mes nubalsavom likti su britais.“ Kiti praeiviai bijojo, kad Britanijai niekas nepadės, jei ją ištiktų ekonominė krizė, o ji bus išstojus iš ES. Arba, kad niekas nekontroliuos britų valdžios, konservatorių, kurie vykdys savo politiką kaip norės, nepaisys žmogaus teisių.
Pasak Latvijos žurnalistės, Didžiosios Britanijos ateitis priklauso nuo jaunimo. Jaunimas šioje šalyje – įvairiatautis, labai daug imigrantų iš viso pasaulio. Ir jauni žmonės, atvykę iš trečiųjų pasaulio šalių, teigia, kad britų pasisakymai apie imigrantus tėra noras rasti atpirkimo ožį. Jiems skaudu, kai britai sako, kad šalis tampa ne tokia britiška dėl didelio atvykėlių skaičiaus.
Parengta pagal: kasjauns.lv, youtube.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Lora
IP 78.58.59.215 | 20:44:13
10.Darijus, viltis...yra durnių motina, o kas jų tėvas? Tikėjimas? :) Profams tinka abu :)...
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2660:425:f24d:a2ff:fe74:2be2 | 19:40:14
kaip žinia, beveik visos nato(go naxo) narės atsidūrė tame pindosų bordelyje be jokių referendumų :) - o tie keli referendumai, kurie vistik buvo surengti, gali būti nebent metodine medžiaga bet kokio profilio šulerių profkėse :))) - o kas juokingiausia, bene pats panašiausias į referendumą referend...