DIE WELT paskelbė, kad santykiai tarp JAV ir Kinijos sparčiai blogėja, o tai gali privesti prie pasaulinio karo.
NATO vadovo Jenso Stoltenbergo teigimu, Kinija prie mūsų visų vis artėja. Kinija vysto savo karinį laivyną, kaip tai darė TSRS 1970–1990 m. Be to, KLR didina savo branduolinių galvučių skaičių iki 1000, ir tai esą ne galutinis jos tikslas. Pasak NATO vadovo, Pekinas ginkluojasi tokiais tempais, kad nebeliko abejonių, ko jis siekia. Manoma, kad vėliausiai po 29 metų, kai KLR švęs šimtmetį, Kinija taps galingiausia pasaulio valstybe, galingesne, nei visos kitos šalys kartu sudėjus.
Tai turi pasekmių ir NATO. Greitai Kinija dėl gausėjančių savo karinių bazių ir ekonominių investicijų visame pasaulyje bus įsivėlusi į visus įmanomus karinius konfliktus. Tuo pat metu situacija Honkonge ir Taivane primena situaciją, kurioje Rusija atsidūrė dėl Krymo, Rytų Ukrainos, Padniestrės ir Abchazijos. NATO vadovo manymu, šias neišspręstas teritorines problemas Kinija spręs jėga.
Tačiau, skirtingai nuo situacijos Rusijoje, kiekvienas konfliktas dėl minėtų teritorijų susijęs su pasaulio prekybos sferomis, – didelė jos dalis eina per Pietų Kinijos jūrą, Honkongą ir Taivaną.
Šiomis dienomis vis dažnėja incidentų, susijusių su Indija. Kinija, skirtingai nei Rusija, nepuldinėja silpnesnių už save, ji pasiryžusi net kariauti su branduoline valstybe.
Prieš kelerius metus Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad kartą Kinija Europai taps kariniu iššūkiu.
Tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nesiekia karo, o kaip tik nori išvesti amerikiečių karius iš svetimų šalių. Tačiau jis turi suprasti, kad Kinijos politikai reikalinga atsvara Vakaruose. Europai taip pat būtina turėti balso teisę formuojant Aljanso politiką Kinijos atžvilgiu.
Vokietija nedalyvauja kariniuose ir politiniuose reikaluose neturėdama balso teisės. Ši pozicija analogiška JAV pozicijai britų karūnos atžvilgiu iki 1776 m. revoliucijos: nėra mandato – nebus ir mokesčių. Tas pats liečia ir NATO, kuri turi greičiau užsiimti Kinija. Jei Aljansas to nepadarys, NATO nebeturės balso teisės, ir vieną dieną paaiškės, kad šio Aljanso jau nebėra.
Šaltinis: welt.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]