Konstitucinio teismo pirmininkė Danutė Jočienė. |
Konstitucinis teismas spalio 15 d. priėmė nutarimą „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS DRAUDIMO ĮSTATYMO 10 STRAIPSNIO 1 DALIES, LIETUVOS RESPUBLIKOS FARMACIJOS ĮSTATYMO 57 STRAIPSNIO 2 DALIES, LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. RUGSĖJO 13 D. NUTARIMO NR. 994 „DĖL AMBULATORINIAM GYDYMUI SKIRIAMŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ IR MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONIŲ BAZINIŲ KAINŲ IR PACIENTO PRIEMOKŲ UŽ JUOS APSKAIČIAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ IR ŠIUO NUTARIMU PATVIRTINTO APRAŠO ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCIJAI“.
Šiuo nutarimu buvo konstatuota, kad Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalis, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo 57 straipsnio dalis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimas Nr. 994 „Dėl Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ prieštarauja Konstitucijai.
Toliau šiame nutarime sakoma, kad 2021 m. spalio 15 d. Konstitucinio Teismo nutarimas 2023 m, sausio 2 d. bus įregistruotas į Teisės aktų registrą.
Į ekspertai.eu klausimus atsako Konstitucinio teismo pirmininkė Danutė Jočienė.
- Ką reiškia KT nutarimo įregistravimas į Teisės aktų registrą? Kokias pasekmes sukelia toks įregistravimas?
- Pagal Konstitucinio Teismo įstatymo 84 straipsnio 1 dalį Konstitucinio Teismo nutarimai oficialiai skelbiami Teisės aktų registre; pagal šio straipsnio 2 dalį Konstitucinio Teismo nutarimai įsigalioja jų oficialaus paskelbimo Teisės aktų registre dieną.
Taigi, oficialus Konstitucinio Teismo nutarimo paskelbimas Teisės aktų registre reiškia, kad būtent nuo tos dienos įsigalioja Konstitucinio Teismo nutarimas.
- Kodėl tik 2023 metais bus įregistruotas į Teisės aktų registrą 2021 m. spalio 15 d. Konstitucinio Teismo sprendimas?
- Jeigu Konstitucinio Teismo nutarimas šioje byloje būtų oficialiai paskelbtas iškart po jo viešo paskelbimo Konstitucinio Teismo posėdyje, atsirastų išlaidų vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto teisinio reguliavimo spraga ir neapibrėžtumas, kuris galėtų sukelti neigiamus padarinius teisę į būtinų vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimą turinčių privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų asmenų teisėms ir iš esmės sutrikdyti išlaidų vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Atsižvelgiant į tai, kad išlaidų vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų teisinio reguliavimo spragai ir neapibrėžtumui pašalinti reikalingas tam tikras laikas, šis Konstitucinio Teismo nutarimas Teisės aktų registre turi būti oficialiai paskelbtas 2023 m. sausio 2 d.
- Ar tai reiškia, kad lig tol Konstitucijai prieštaraujantys teisės aktai gyvuos iki 2023 m.?
- Kaip minėta, Konstitucinio Teismo 2021 m. spalio 15 d. nutarimas oficialiai bus paskelbtas, taigi ir įsigalios 2023 m. sausio 2 d. Taigi, iki tos datos minėtas Konstitucinio Teismo nutarimas nebus įsigaliojęs ir negali sukelti jokių teisinių pasekmių. Kartu tai reiškia, kad negalioja ir minėto Konstitucinio Teismo nutarimo rezoliucinė dalis, kuria Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalis, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo 57 straipsnio dalis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimas Nr. 994 „Dėl Ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir šiuo nutarimu patvirtintas minėtas Aprašas prieštarauja Konstitucijai.
Tai reiškia, kad iki tol, kol įsigalios Konstitucinio Teismo 2021 m. spalio 21 d. nutarimas, šiame nutarime tirti teisės aktai galioja ir turi būti taikomi tam, kad neatsirastų išlaidų vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto teisinio reguliavimo spraga ir neapibrėžtumas, kuris galėtų sukelti neigiamus padarinius teisę į būtinų vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimą turinčių privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų asmenų teisėms ir iš esmės sutrikdyti išlaidų vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.