Velykų bobutė dosni ir politinėms partijoms. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šią savaitę planuoja joms paskirstyti pirmojo pusmečio biudžeto dotacijos dalį - beveik 9,5 mln. litų, kurie bus išdalyti devynioms partijoms.
Partijų veikla yra politinio gyvenimo variklis, be kurio šis neturėtų struktūros, tačiau lieka atviras klausimas, kokiu mastu jos turėtų būti finansuojamos mokesčių mokėtojų, o ne rėmėjų bei simpatikų pinigais.
Dažnai teigiama, kad negavusios valstybės pinigų partijos susidės su verslo struktūromis ir vykdys jų užsakymus. Tačiau niekas negarantuoja, kad ir finansuojamos iš valstybės iždo jos to nedaro, nes kol kas tikrovė tokia, jog partijas ir verslo grupes sieja glaudūs ryšiai bei nėra jokio kontrolės mechanizmo, kuris užkirstų kelią panašiems reiškiniams. Negana to, jie tiesiog klesti.
Tarp dotuotųjų pirmą sykį - „Drąsos kelio“ (DK) partija, kuri pretenduoja į maždaug 486 tūkst. litų dotaciją. Tai reiškia, kad ir ji nuo šiol taps biudžetine partija, kad iš jos retorikos turės dingti teiginys, jog sąlygos yra nelygios, nes vienus remia valstybė, o kitų – ne. Paradoksalu, bet dabar jau DK užima privilegijuotas pozicijas kitų mažesnių, valstybės neremiamų, partijų atžvilgiu.
Ne veltui sakoma, kad pinigai ne tik suteikia galimybes, bet ir įpareigoja. Tas pats tinka ir DK. Pirmiausia įpareigoja pinigus išmintingai investuoti – šiuo atveju į gerai apmąstytą partijos kūrimo strategiją, nes kol kas DK yra partija tik „ant popieriaus“.
Kita sunki užduotis – įrodyti, kad tapus biudžetine partija, „įsisisteminus“, nesi sistemos, kuri sėkmingai parazituoja naikindama autentišką partinį gyvenimą, dalis.
Dabar DK turi šansą įrodyti, kad veiklos skaidrumas, solidarumas, atvirumas, neapsimestinis rūpinimasis žmonių reikalais yra tiesus kelias bet kuriai partijai įgauti piliečių pasitikėjimą.
Ar išnaudos DK šiuos minimus šansus? Paspėliokime. Kad spėlioti būtų paprasčiau, supažindinsime su keliomis detalėmis iš šios partijos gyvavimo.
Partijos pirmininkas Jonas Varkala nuo 2012 m. lapkričio, kai buvo išrinktas į Seimą, negali atsakyti nė į vieną oficialų partijos narių paklausimą. Pavyzdžiui:
-
Partijos pirmininkas nežino, kiek DK koordinacinės tarybos posėdžių buvo šaukta nuo 2012 m. vasario, kai partija buvo įsteigta, kiek tokių posėdžių iš viso įvyko, negali partijos nariams pateikti jokių tarybos posėdžių protokolų susipažinti.
- Partijos pirmininkas nuo patekimo į Seimą per beveik per pusę metų taip ir nesugebėjo nurodyti, kokie sprendimai yra priimti politinės partijos veikloje nuo 2012 m. vasario bei pateikti šiuos dokumentus susipažinti partijos nariams.
- Partijos pirmininkas klausiamas net nežino partijos narių skaičiaus.
- Partijos vadovas neturi duomenų apie politinės partijos gautą finansavimą bei duomenų apie pinigų panaudojimą nuo partijos įsteigimo datos iki šios dienos.
- Dar viena labai įdomi detalė: DK partijos tinklalapyje net neliko DK partijos programos, kuri buvo patvirtinta steigiamajame partijos suvažiavime 2012 m. vasario 28 d. Maža to, partijos pirmininkas nesugeba paaiškinti, kieno sprendimu ir dėl kokių priežasčių ši programa buvo pašalinta iš partijos internetinio tinklalapio.
-
Partijos pirmininkas negali nurodyti nė vieno atlikto veiksmo ruošiantis artėjantiems savivaldos rinkimams.
-
Ir turbūt iškalbingiausia detalė: nuo partijos įsisteigimo pradžios 2012 m. vasario 28 d. neįsteigtas nė vienas partijos skyrius Lietuvoje.
Partijos internetiniame tinklalapyje, skyriuje "Dokumentai", galima rasti tik šiuos du dokumentus, susijusius su partijos politine veikla:
Papildyta. Po šios dienos publikacijos į skyrių "Dokumentai" kiek chaotiškai buvo įdėta daugiau dokumentų.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]