Blogai vadovautis vien tik medija (spauda), kai bandai suprasti, susidaryti kokią tai nuomonę apie kandidatą į prezidentus, BET ar yra kitų šaltinių?
Žymus JAV visuomeninis veikėjas, dokumentinių filmų kūrėjas Maiklas Muras (Michael Moore) neseniai viešai kritikavo „dumb media“ (kvailą mediją) dėl jos ribotumo, tendencingumo, ir tuo pačiu – kandidatą į JAV prezidentus Donaldą Trampą (Donald Trump) už jo kraštutines pažiūras ir gan šokiruojančius teiginius, bet juk ta pati medija ir suformavo tokį pasaulio požiūrį į D. Trampą. Užburtas ratas.
Vis dėlto, manyčiau, tikrai nieko nėra bauginančio, kas dėl pačios D. Trampo asmenybės ar jo požiūrio į pasaulį. Žmogus tik išdrįsta atvirai kalbėti apie tai, kas kitų daugelis metų buvo nutylėta, ignoruota, nespręsta, pagaliau nustumta šalin, tarsi tas ir visai neegzistuotų. Įsisenėjusios, ilgus dešimtmečius nespręstos bėdos kaip, sakysime, sunkiai kontroliuojama emigracija, Amerikos pramonės iškėlimas į užjūrius, kur pigesnė darbo jėga, didžiulė vietinė bedarbystė, vidurinės klasės nykimas, bloga sveikatos apsaugos sistema, kurią, beje, kažkiek bandė taisyti dabartinis JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama).
Bet vis dėlto būtina pabrėžti, kad kai kurie D. Trampo teiginiai vietinių žurnalistų dažnai būna iškraipomi ar tiesiog išimami iš kontekstų!
D. Trampas teigia mėginsiąs drastiškai keisti dalį įsisenėjusios, įsiskaudėjusios – nustojusios būti efektyvia – biurokratinės sistemos, kuri jau kaip ir tapo stabdžiu tolimesniam pažangios, demokratinės visuomenės vystymui.
Nesunku pastebėti – žmonės labai susiskaldę D. Trampo klausimu – dauguma jų įsitikinę, kad tik jų nuomonės, sprendimai šiuo klausimu yra teisingi. Atsiranda netgi tokių, kurie ir kitus bando atversti į jų „politinius tikėjimus“, „aiškiaregystes“ vienokiais ar kitokiais visuomeniniais ar žymių asmenybių klausimais.
Beje, visuomenės nuomonė apie D. Trampą priklauso nuo to, kokie laikraščiai yra skaitomi ir kokios TV programos yra žiūrimos, o gyvenant JAV – dar ir kokiai politinei partijai ar srovei priklauso tas ar kitas spaudos leidėjas ar tos spaudos skaitytojas. Spauda, kaip žinome, neretai yra valdoma, įtakingų politinių jėgų, jos daro jai įtaką. Dažno leidinio gyvavimas priklauso nuo turtingų donorų, kurie savarankiškai irgi atstovauja vienai ar kitai politinei partijai ar ideologinėms srovėms.
Todėl natūralu, kad įvairiose atskirose užsienio šalyse būsimieji JAV rinkimai ir kandidatai į prezidentus interpretuojami ar vertinami visai nevienodai.
Tačiau vis tik būtų dar per anksti bandyti įžiūrėti, įskaityti D. Trampo (jei jis bus išrinktas prezidentu) kokius nors būsimos veiklos planus ar kelius tvarkant Amerikos ir užsienio politiką. Šiuo metu žmogus tik bando kažkaip užsitikrinti sau vietą Baltuosiuose Rūmuose.
Taigi jo teiginiai vienu ar kitu klausimu nėra tvirti, nusistovėję ir neturėtų bauginti mažesnių šalių, valstybių, kurios, deja, dažnai vienaip ar kitaip priklauso nuo didžiųjų šalių galybės, jų demokratijų stiprumo ir t.t.
Taigi D. Trampo idėjos nėra visiškai išvystytos ar tvirtos, – atvirkščiai, dažnai jo teiginiai prieštarauja vienas kitam ar neigia vienas kitą, taip pat per dažnai keičiamos nuomonės vienu ar kitu klausimu...
Kas dėl Lietuvos, abejoju, kad šis kandidatas šiuo metu kažką daugiau žino apie Lietuvą, apie Baltijos šalis ar mūsų istoriją, todėl nereikėtų iš anksto panikuoti dėl jo vienų ar kitų teiginių Baltijos šalių klausimu. Tvirtos demokratijos šalyse kaip kad JAV nebus nusisukta nuo bendrų demokratijos principų ir visada bus ginamos teisės būti laisvam. Manau, palaukime rinkimų pabaigos, – tada viskas bus daug aiškiau.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]