Į ekspertai.eu kreipėsi Rimantas Velička – žmogus, išgyvenęs šių dienų marą – vėžį. Sėkmingai išsigydęs piktybinį skydliaukės naviką, dabar vyras jaučiasi puikiai, džiaugiasi pagerėjusia sveikata ir nejaučia jokių buvusios ligos padarinių. Viskas būtų puiku, tačiau vienas įvykis apkartino šio žmogaus kovą su klastinga liga.
Istorija prasidėjo dar 2011 metais, kai vyro kakle atsirado guzas. Tuomet Panevėžio respublikinėje ligoninėje tomografu atliktas brangus tyrimas parodė, kad vyras sveikas. Savaitę ligoninėje pragulėjęs ir dar trylika dienų laukęs atsakymo, R. Velička gavo net septynių daktarų parašus, kad nėra jokių pakitimų. Rimantas mano, kad gydytojai aplaidžiai atliko tyrimą ir iki kaklo srities net nepriėjo. Vėliau vyras persikėlė į Vilniaus universiteto Onkologijos institutą, kur chirurgas (onkologas) Vytautas Čepulis sėkmingai jį ištyrė bei pagydė. „Tik atvykęs paprašiau gydytojo, kad jis mane paguldytų į ligoninę ir nereikėtų važinėti iš Panevėžio. V. Čepulis atsakė, kad pirmiau reikėtų kreiptis į polikliniką, nes tokia tvarka. Pirmiausia atliekami tyrimai, o paskui jau guldoma į palatą. Poliklinikoje gydytoja (deja, jos vardo ir pavardės R. Velička neprisimena, tačiau tikrai pažintų pamatęs) pasakė, kad tyrimą echoskopu galės atlikti nebent penktadienį (prašyta buvo pirmadienį), įvairiomis užuominomis (seselė tris kartus buvo išsiųsta iš kabineto, kad būtų mažiau liudytojų) rodė, jog reikėtų už paslaugą „susimokėti“. Padėjau vokelį su šimtu litų ant stalo ir jis akimirksniu dingo stalčiuje“, – prisimena nemalonų įvykį vyras. Jis iš karto buvo ištirtas.
Visai neseniai, praėjus jau daugiau nei 2,5 metų, R. Velička prisiminė šį įvykį ir nusprendė pasidomėti, kaip būtų galima tokioms kyšininkėms „prispausti uodegą“. „Aš tai daktarei nejaučiu jokios nuoskaudos, jokio pykčio dėl to duoto kyšio, bet man skaudu, kaip ji įžūliai tyčiojasi iš tolimesnių miestų ir miestelių atvykusiųjų ir, turėdama galimybę, mausto juos ir provokuoja, jog atvažiuosite procedūrai penktadienį, nes nėra vietų anksčiau, o numetus ant stalo vokelį tuojau vieta atsiranda, dar būni nuramintas, jog tikrai gera daktarė priims“, – pasakojo sunkią ligą išsigydęs vyras. Dėl šio įvykio jis paskambino nurodytu telefono numeriu į Sveikatos apsaugos ministeriją Juozui Vytautui Šveikauskui, tačiau nieko gero nepešė, vėliau sulaukė skambučio iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). R. Velička papasakojo apie VU Onkologijos instituto gydytoją, kuri paėmė kyšį, apie tai, kaip, anot jo, vyksta pacientų reketas, net siūlėsi eiti į tą ligoninę dar kartą pasiūlyti „vokelio“, kad kyšininkė būtų sučiupta nusikaltimo vietoje. Tačiau STT šiuo klausimu turėjo savo nuomonę.
Negalima žmogaus provokuoti, kyšio davėjui gresia atsakomybė
Ekspertai.eu šiuo klausimu nusprendė pakalbinti STT atstovą spaudai Ruslaną Golubovą.
– Tas žmogus (Rimantas Velička) yra neva davęs kyšį 2011 metais. Kaip aš supratau, jis netgi neįvardino to, kaip kyšio, tiesiog dingo kažkoks vokelis. Ir dabar jis kreipėsi į mus, bet, kaip supratau iš savo kolegų, niekas dabar iš jo kyšio nereikalauja. Kaip mes supratome, jis tiesiog nori padaryti provokaciją šiokią tokią. Jam buvo paaiškinta, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba tokiose provokacijose nedalyvauja. Taip pat jam buvo paaiškinta, kad už kyšių davimą gresia baudžiamoji atsakomybė, tai tuo pokalbis ir pasibaigė.
– Kaip sugaunate kyšininkus, jeigu provokuoti negalima?
– Kyšininkas turi reikalauti kyšio, nes jeigu eitume ir provokuotume, tai toks dalykas draudžiamas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Negalima provokuoti žmogaus daryti nusikaltimą. Jeigu šiuo atveju, kaip aš suprantu, kyšio iš jo niekas nereikalavo, o tas neva kyšio davimas, ar jis buvo, ar nebuvo, vyko 2011 metais. Tų metų mes jau tikrai neatsuksim atgal ir nieko nebenustatysime. Kiek aš supratau iš savo kolegų, tai jam (R. Veličkai) buvo visa tai labai gražiai paaiškinta.
– Galbūt daktarai nesako tiesiogiai, kad jiems reikia duoti kyšį. To žmogaus nepaguldė į ligoninę, kol jis nedavė kyšio.
– Tas vokelis buvo ne dabar, tai buvo žymiai anksčiau. Teoriškai, jeigu situacija sutaptų su 2011 m., tai tada būtų galima kažką galvoti. Bet dabar jūs įsivaizduokit: tas medikas nieko nereikalauja, vykdo savo pareigas, o tas žmogus galbūt nori tam medikui kažkaip atkeršyti, galbūt jaučia kažkokią nuoskaudą ir nori išprovokuoti žmogų padaryti nusikaltimą, – taip negalima daryti. Bet kokiu atveju, jeigu tas net ir būtų užfiksuota, teismas tai pripažintų kaip neteisėtą veiksmą, nes žmogus buvo provokuojamas tai padaryti.
– Žmogus visada gali atsisakyti imti kyšį, provokuojamas jis ar ne.
– Gal ir gali, gal ir negali. Na, bet kaip jūs įsivaizduojate eiti pas mediką ir provokuoti jį imti kyšį?
– Kad medikai ima kyšius turbūt jau yra vieša paslaptis.
– Nežinau, kiek aš buvau pas medikus, tai manęs niekas neprašė, nereikalavo ir aš tikrai nedaviau. Čia vieša paslaptis, nevieša paslaptis, aš nežinau, kiek čia yra tiesos. Aišku, aš neatmetu, kad daugybė žmonių yra su tuo susidūrę, tačiau negalima sakyti apibendrintai, kad pas medikus negalima nueiti be vokelio.
– Ar kažkaip STT bando tai išgyvendinti?
– Žinoma, mes esame sėkmingai ištyrę ne vieną bylą, kurios baigėsi teismuose ir teismų sprendimai įsigaliojo.
– Tačiau tokiais atvejais yra daroma greičiausiai taip pat? Eina STT darbuotojas, siūlo vokelį...
– Taip ir yra, tačiau turi būti pagrindas to ėjimo pas tą mediką. Negalima tiesiog ateiti ir išprovokuoti žmogų imti kyšį arba tiesiog jam įmesti į stalčių pinigų ir sakyti, kad jis ima kyšį. Jeigu yra aiškus reikalavimas, tada taip, jei jis dar yra tiesiogiai ar netiesiogiai pakartojamas, jis yra užfiksuojamas, tada visiškai apsiverčia visa situacija. O šiuo atveju vyksta provokacija ir kitas dalykas, vykdomas papirkimas, už kurį pačiam kyšio davėjui gali grėsti atsakomybė, juolab kad jis padarytas provokacijos būdu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]