2024 m. birželio 23 d.

 

Duodate medikui kyšį? Tai provokacija, už kurią gresia baudžiamoji atsakomybė

26
Paskelbta: 2013-10-09 16:19 Autorius: Kasparas Večerskis | ekspertai.eu
Rimantas Velička teigia davęs 100 litų kyšį gydytojai, kitaip ligos tyrimai būtų trukę labai ilgai. Eltos nuotr.
Rimantas Velička teigia davęs 100 litų kyšį gydytojai, kitaip ligos tyrimai būtų trukę labai ilgai. Eltos nuotr.

Į ekspertai.eu kreipėsi Rimantas Velička – žmogus, išgyvenęs šių dienų marą – vėžį. Sėkmingai išsigydęs piktybinį skydliaukės naviką, dabar vyras jaučiasi puikiai, džiaugiasi pagerėjusia sveikata ir nejaučia jokių buvusios ligos padarinių. Viskas būtų puiku, tačiau vienas įvykis apkartino šio žmogaus kovą su klastinga liga.

Istorija prasidėjo dar 2011 metais, kai vyro kakle atsirado guzas. Tuomet Panevėžio respublikinėje ligoninėje tomografu atliktas brangus tyrimas parodė, kad vyras sveikas. Savaitę ligoninėje pragulėjęs ir dar trylika dienų laukęs atsakymo, R. Velička gavo net septynių daktarų parašus, kad nėra jokių pakitimų. Rimantas mano, kad gydytojai aplaidžiai atliko tyrimą ir iki kaklo srities net nepriėjo. Vėliau vyras persikėlė į Vilniaus universiteto Onkologijos institutą, kur chirurgas (onkologas) Vytautas Čepulis sėkmingai jį ištyrė bei pagydė. „Tik atvykęs paprašiau gydytojo, kad jis mane paguldytų į ligoninę ir nereikėtų važinėti iš Panevėžio. V. Čepulis atsakė, kad pirmiau reikėtų kreiptis į polikliniką, nes tokia tvarka. Pirmiausia atliekami tyrimai, o paskui jau guldoma į palatą. Poliklinikoje gydytoja (deja, jos vardo ir pavardės R. Velička neprisimena, tačiau tikrai pažintų pamatęs) pasakė, kad tyrimą echoskopu galės atlikti nebent penktadienį (prašyta buvo pirmadienį), įvairiomis užuominomis (seselė tris kartus buvo išsiųsta iš kabineto, kad būtų mažiau liudytojų) rodė, jog reikėtų už paslaugą „susimokėti“. Padėjau vokelį su šimtu litų ant stalo ir jis akimirksniu dingo stalčiuje“, – prisimena nemalonų įvykį vyras. Jis iš karto buvo ištirtas.

Visai neseniai, praėjus jau daugiau nei 2,5 metų, R. Velička prisiminė šį įvykį ir nusprendė pasidomėti, kaip būtų galima tokioms kyšininkėms „prispausti uodegą“. „Aš tai daktarei nejaučiu jokios nuoskaudos, jokio pykčio dėl to duoto kyšio, bet man skaudu, kaip ji įžūliai tyčiojasi iš tolimesnių miestų ir miestelių atvykusiųjų ir, turėdama galimybę, mausto juos ir provokuoja, jog atvažiuosite procedūrai penktadienį, nes nėra vietų anksčiau, o numetus ant stalo vokelį tuojau vieta atsiranda, dar būni nuramintas, jog tikrai gera daktarė priims“, – pasakojo sunkią ligą išsigydęs vyras. Dėl šio įvykio jis paskambino nurodytu telefono numeriu į Sveikatos apsaugos ministeriją Juozui Vytautui Šveikauskui, tačiau nieko gero nepešė, vėliau sulaukė skambučio iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). R. Velička papasakojo apie VU Onkologijos instituto gydytoją, kuri paėmė kyšį, apie tai, kaip, anot jo, vyksta pacientų reketas, net siūlėsi eiti į tą ligoninę dar kartą pasiūlyti „vokelio“, kad kyšininkė būtų sučiupta nusikaltimo vietoje. Tačiau STT šiuo klausimu turėjo savo nuomonę.

Negalima žmogaus provokuoti, kyšio davėjui gresia atsakomybė

Ekspertai.eu šiuo klausimu nusprendė pakalbinti STT atstovą spaudai Ruslaną Golubovą.

– Tas žmogus (Rimantas Velička) yra neva davęs kyšį 2011 metais. Kaip aš supratau, jis netgi neįvardino to, kaip kyšio, tiesiog dingo kažkoks vokelis. Ir dabar jis kreipėsi į mus, bet, kaip supratau iš savo kolegų, niekas dabar iš jo kyšio nereikalauja. Kaip mes supratome, jis tiesiog nori padaryti provokaciją šiokią tokią. Jam buvo paaiškinta, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba tokiose provokacijose nedalyvauja. Taip pat jam buvo paaiškinta, kad už kyšių davimą gresia baudžiamoji atsakomybė, tai tuo pokalbis ir pasibaigė.

Kaip sugaunate kyšininkus, jeigu provokuoti negalima?

– Kyšininkas turi reikalauti kyšio, nes jeigu eitume ir provokuotume, tai toks dalykas draudžiamas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Negalima provokuoti žmogaus daryti nusikaltimą. Jeigu šiuo atveju, kaip aš suprantu, kyšio iš jo niekas nereikalavo, o tas neva kyšio davimas, ar jis buvo, ar nebuvo, vyko 2011 metais. Tų metų mes jau tikrai neatsuksim atgal ir nieko nebenustatysime. Kiek aš supratau iš savo kolegų, tai jam (R. Veličkai) buvo visa tai labai gražiai paaiškinta.

Galbūt daktarai nesako tiesiogiai, kad jiems reikia duoti kyšį. To žmogaus nepaguldė į ligoninę, kol jis nedavė kyšio.

– Tas vokelis buvo ne dabar, tai buvo žymiai anksčiau. Teoriškai, jeigu situacija sutaptų su 2011 m., tai tada būtų galima kažką galvoti. Bet dabar jūs įsivaizduokit: tas medikas nieko nereikalauja, vykdo savo pareigas, o tas žmogus galbūt nori tam medikui kažkaip atkeršyti, galbūt jaučia kažkokią nuoskaudą ir nori išprovokuoti žmogų padaryti nusikaltimą, – taip negalima daryti. Bet kokiu atveju, jeigu tas net ir būtų užfiksuota, teismas tai pripažintų kaip neteisėtą veiksmą, nes žmogus buvo provokuojamas tai padaryti.

Žmogus visada gali atsisakyti imti kyšį, provokuojamas jis ar ne.

– Gal ir gali, gal ir negali. Na, bet kaip jūs įsivaizduojate eiti pas mediką ir provokuoti jį imti kyšį?

Kad medikai ima kyšius turbūt jau yra vieša paslaptis.

– Nežinau, kiek aš buvau pas medikus, tai manęs niekas neprašė, nereikalavo ir aš tikrai nedaviau. Čia vieša paslaptis, nevieša paslaptis, aš nežinau, kiek čia yra tiesos. Aišku, aš neatmetu, kad daugybė žmonių yra su tuo susidūrę, tačiau negalima sakyti apibendrintai, kad pas medikus negalima nueiti be vokelio.

Ar kažkaip STT bando tai išgyvendinti?

– Žinoma, mes esame sėkmingai ištyrę ne vieną bylą, kurios baigėsi teismuose ir teismų sprendimai įsigaliojo.

Tačiau tokiais atvejais yra daroma greičiausiai taip pat? Eina STT darbuotojas, siūlo vokelį...

– Taip ir yra, tačiau turi būti pagrindas to ėjimo pas tą mediką. Negalima tiesiog ateiti ir išprovokuoti žmogų imti kyšį arba tiesiog jam įmesti į stalčių pinigų ir sakyti, kad jis ima kyšį. Jeigu yra aiškus reikalavimas, tada taip, jei jis dar yra tiesiogiai ar netiesiogiai pakartojamas, jis yra užfiksuojamas, tada visiškai apsiverčia visa situacija. O šiuo atveju vyksta provokacija ir kitas dalykas, vykdomas papirkimas, už kurį pačiam kyšio davėjui gali grėsti atsakomybė, juolab kad jis padarytas provokacijos būdu.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. suldu
(2016-11-12 22:28:20)
(82.135.251.145) Parašė:

idomiai, pardavejai neduodam " pakisos", padavejom duodam "pakisa". policijai duodam " pakisa" , gaisrininkui neduodam " pakisos" gydytojui duodam " pakisa" vaistininkei neduodam.... keistas tas zmoniu suvokimas apie dirbama darba...25. Aldona
(2016-11-12 22:03:14)
(83.180.239.237) Parašė:

Labai prašau, nerašykit neteisybės apie duodamus gydytojams kyšius.Aš pati vakar grįžau namo iš Nacionalinio vėžio instituto,operavo skydliaukę nuostabus chirurgas Vytautas Čepulis.Gyvenu provincijoje,mažai kam žinomam miestelyje.Pirmiausia užsiregistravau poliklinikoje,po to pakalbėjau su chirurgu ir,patikėkit,be jokių kyšiu numatė operaciją man tinkamu laiku.Chirurgas nuostabus žmogus,išskirtinio talento specialistas.Apie kyšius nebuvo net užuominos.Paskaičius jūsų komentarus,atrodo,kad man labai pasisekė,bet aš tikiu,kad dauguma gydytojų yra tokie,kokius aš sutikau institute.24. Daviau,
(2013-10-17 07:49:25)
(195.14.189.46) Parašė:

kai turėjau paguldyti artimą žmogų, kitaip "nebuvo vietų". Iš tikrųjų, penkių vietų palatoje buvo trys laisvos vietos. Ir kitais atvejais panašiai. Neseniai atvirai priminė - aš jus priėmiau be registracijos. Nors registracija buvo, tik registratūra kažkur nuplukdė ligos istoriją. Paskui atsirado. Vidutinybės baltais chalatais, vidutinybės vadovų postuose, vidutinybės seime (atleiskite, mes patys juos ten ir sutupdome per partijų mokamų vietų sąrašus).23. dukra
(2013-10-11 23:54:03)
(78.60.15.164) Parašė:

ačiū,kad nušvietėte Stt požiūrį šiuo klausimu... Mane gyvenimas ( tikslaiu vienas daktaras)pamokė: kažkada tėvelį paguldėm tyrimams Santariškių onkologiniame, vėžys žarnyne jau buvo sėkmigai išoperuotas anksčiau, bet po metų suskaudus pilvą, išsigandę vėl atvežėme iš rajono... Po paros ateinu tėčio aplankyti,klausiu, kaip tyrimai, o jis sako, kad pas mane nieks ir priėjęs nebuvo, daugiau nei para guli, pilvą skauda, o nei vienas gydytojas net nepaklausė, kaip jaučiasi... Jau gerokai po pietų, antra diena, neplanavau jokių kyšių duoti, bet nuėjau į gydytojų kabinetą, kaip tik tas palatos gydytojas vienas buvo... Nereikalavo, neprašė,bet pasakė, kad žiūrėsim, gal rytoj kokius nors tyrimus padarysim... Žodžiu, turėjau 500 vagnorkėlę, įkišau jam į kišenę ir išėjau iš kabineto į koridorių paskambinti vyrui, kad vakariene pats pasirūpintų, nes aš jau šiandien nieko nebeparnešiu... Bekalbant telefonu, žiūriu, daktaras jau vedasi mano tėvelį į kitą koridoriaus galą... Išėjus pavaikščiojau visą valandą lauke, kai grįžau į palatą, tėtis guli ir verkia , klausiu, kas yra? blogai kažkas? Ne sako,vaikeli, daktarui, tur būt, per mažai davei, elgėsi kaip su kokiu gyvuliu,lyg aš ne žmogus būčiau, ir piktas baisiausiai buvo... Tada pagalvojau,geriau būčiau nedavus, bet labai norėjau, kad tėčiui kuo greičiau skausmų priežastis paaiškėtų... Ir niekam nepasiskųsi, nes pati, pasirodo, buvau kalta... Tėvelio jau seniai nebėra, bet dažnai prisimenu tą dieną, ypač, kai tenka vėl pas daktarus ką nors iš artimųjų vesti... O kai pačią operavo,vyrui griežtai uždraudžiau duoti kyšį, pasakiau: jei gyva liksiu ir gerai padarys operaciją - atsilyginsiu, padėkosiu, o jei nepabusiu, tai bent pinigai Tau liks... Nes jei pasitaikė daktaras nemokša, nei tavo kyšis nepadės. Dabar visada tik dėkoju.22. Romas
(2013-10-10 21:12:15)
(212.52.40.221) Parašė:

Manes nervu gydytojas prašė, ar aš galiu duoti kelis litus. Kai daviau pinigų, jis man išrašė penkis receptus, tų vaistų nepirkau nes tokiu gydytoju negali tikėti . Kiti kolegos apie tai labai gerai žino ir tik juokiasi. Už tai pas jį eilių nėra.21. Anupras
(2013-10-10 20:07:22)
(62.80.225.94) Parašė:

Del ligos gulejau Santariskese.Palatoje gydesi Leisgyvis vyras.Pries operacija to vyro sunus padave "kysiuka"stambiom kupiurom vienam is gydytoju,manydamas,kad tie pasidalins.Sekancia diena ne vienas gydytojas nelanke pacientu,o tik aiskinosi tarpusavyje,kaip tai, ateje pinigai, nepateko kiekvienam pagal ju "kvalifikacija".Tik sekancia diena prasidejo normali pacientu apziura,nes daves "kysio"pinigus zmogus,suprates savo klaida,"reikaliuka"patvarke ir nuramino "daktaru"nervus. LIGONIAI TARPUSAVYJE BENDRAUJA!!!! Tai turi zinoti kiekvienas protingas gydytojas.20. senelis
(2013-10-10 19:07:24)
(78.62.147.191) Parašė:

aciu p velickai uz komentara19. Man ta STT
(2013-10-10 18:59:56)
(91.67.110.64) Parašė:

primena KELIONE PER KOPAS...As apie sia istaiga jau nuo senu laiku turiu savo nuomone. Taciau galvoju taip, kad jeigu gydytojui valstybeje butu priimtas istatymas, „NEGALIMA IMTI KYSIO, NES PAEMUS BUS NUKIRSTAS PIRSTAS„ jis tikrai tikrai neimtu...bet... Lietuvoje labai trumpu laikotarpiu neliktu gydytoju. Kam daktarai su giliomis kisenemis, su nelabai dideliais gabumais (dauguma) bet be pirstu?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras