Nekreipdamas dėmesio į tarptautinį protestą, generalinis prokuroras Darius Valys pasirašė įsakymą, kuriuo Chadižat ir Maliko Gatajevų persekiojimo bylai vadovavusią prokurorę Nomedą Oškutytę-Urbonavičienę 5 metų kadencijai paskyrė vadovauti Kauno apylinkės prokuratūrai.
Ta proga Generalinė prokuratūra savo tinklalapyje paskelbė lietuvių literatūroje nepelnytai primiršto panegirikos žanro kūrinį, kuriame visuomenei pristatė įspūdingą N. Oškutytės-Urbonavičienės portretą:
Vyriausiosios justicijos patarėjos kvalifikacinį rangą turinti prokurorė organizuoja, vadovauja bei pati atlieka itin sudėtingus, rezonansinius, didelės aprėpties ikiteisminius tyrimus. Tai tyrimai, kurių metu buvo išaiškinti įvairūs korupciniai, nusikalstamų susivienijimų organizuoti nusikaltimai, susiję su narkotinių medžiagų dideliais kiekiais gabenimu, tyčiniais nužudymais bei pasikėsinimais nužudyti. Išskirtinį N. Urbonavičienės profesionalumą patvirtinantis faktas – per penkerius paskutiniuosius darbo metus išteisinamieji nuosprendžiai priimti tik 2 bylose, kurie buvo apskųsti apeliacinės instancijos teismui, todėl šios prokurorės perduotos teismui baudžiamosios bylos vertinamos kaip labai reikšmingos nusikalstamų procesų kontrolei bei teismų praktikos formavimuisi.
Už nepriekaištingą tarnybą ir profesionalumą prokurorė yra ne kartą skatinta padėkomis bei apdovanojimais. Kolegų pripažinimą liudija 2013 metais prokurorės N. Urbonavičienės laimėtas įvertinimas ,,Metų prokuroro“ rinkimuose.
Literatūros tyrinėtojų teigimu, šį meistriškais potėpiais prokuratūros specialistų nutapytą prokurorės atvaizdą galima drąsiai lyginti su Vytauto Didžiojo vaizdavimu 1523 m. išleistoje vieno pirmųjų LDK poetų, lotynų kalba rašiusio humanisto Mikalojaus Husoviano „Giesmėje apie stumbrą”.
Kaip ir dera panegirikos žanro kūriniams, jo autoriai patyrusia ranka atmetė visas detales, galinčias aptemdyti šviesų prokurorės portretą. Todėl liko nepaminėtos kelios smulkmenos, pvz.: Deniso Volovskij ir kitų Gatajevų augintinių liudijimai apie tai, kaip šios prokurorės vadovaujamų VSD pareigūnų grupė prievartavo juos duoti parodymus prieš įtėvius; teismo pripažintas faktas, kad tos pačios prokurorės prašymu buvo neteisėtai pratęstas Gatajevų suėmimo terminas; Klaipėdos apygardos teismo įtarimas apie galimai melagingus pagrindinės prokuratūros liudytojos parodymus; beprecedentis nutikimas, kai Suomija suteikė Gatajevams politinį prieglobstį nuo persekiojimo Lietuvoje.
Tai, kad D. Valys palaimino išskirtinai šviesiais tonais nutapytos N. Oškutytės-Urbonavičienės karjerą, reiškia viena: jis yra patenkintas tuo, kaip ši prokurorė vadovavo rezonansinei Gatajevų bylai.
Tuo metu D. Valio globėja ir įkvėpėja prezidentė Dalia Grybauskaitė tarptautiniais Lietuvos teisėsaugos pasiekimais didžiuojasi kiek kukliau.
Bandydami sužinoti, ką šalies vadovė galvoja apie Gatajevų bylą, ekspertai.eu kovo 10 d. kreipėsi į ją tokiu laišku:
Iki šiol nė viena atsakinga Lietuvos institucija niekaip nepakomentavo fakto, kad Suomija suteikė Lietuvos Valstybės saugumo departamento ir prokuratūros persekiotiems Chadižat ir Malikui Gatajevams, kuriuos pasaulis žino kaip Grozno angelus, politinį prieglobstį. Generalinė prokuratūra teigia negalinti pateikti jokio komentaro, nes neturinti oficialių duomenų.
Siunčiame Jums Ch. ir M. Gatajevų laiško, kuriame jie pasidalina įrodymais, kad Suomija jiems iš tiesų suteikė politinį prieglobstį nuo Lietuvos valdžios persekiojimo, vertimą, ir būtume dėkingi už atsakymą į šį klausimą:
Kaip vertinate Lietuvos prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento darbą rezonansinėje Gatajevų byloje, turint omenyje faktą, kad Suomija, išnagrinėjusi teismuose šios bylos aplinkybes, atsisakė išduoti Chadižat ir Maliką Gatajevus Lietuvai ir suteikė jiems politinį prieglobstį?
Prezidentės atsakymas atrodo taip:
Daugiau apie Gatajevų bylą rasite čia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]