Lietuvos Respublikos Vyriausybė birželio 17 d. pritarė susitarimo su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Vyriausybe sudarymui, kuris apibrėžia JAV pajėgų buvimą Lietuvos karinėse teritorijose.
Šis dokumentas taip pat sudaro sąlygas JAV pajėgoms iš anksto dislokuoti ir laikyti Lietuvoje karinę techniką, ginkluotę ir įrangą, vykdyti JAV finansuojamus Lietuvos kariuomenės infrastruktūros gerinimo darbus. Susitarimas, kuris įsigalios Lietuvai ir JAV apsikeitus diplomatinėmis notomis, bus sudaromas dviejų metų laikotarpiui su galimybe jį pratęsti.
„Susitarimas įtvirtina vieną pagrindinių Lietuvos nacionalinio saugumo interesų – strateginės partnerės JAV buvimą Lietuvoje ir jos paramą mūsų gynybai. Sveikinu šį JAV Vyriausybės sprendimą, kuris sudaro teisinį pagrindą JAV planams dislokuoti ginkluotę mūsų regione. JAV skiriamos lėšos taip pat sustiprins ir nacionalinius poligonų plėtros projektus, gerinančius sąlygas mūsų bendroms pratyboms ir pasirengimą gynybai“, – komentuodamas pasirašytą susitarimą sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Pasak ministro, vykstant militarizacijai prie mūsų sienų, stebint nedraugiškus veiksmus iš Rusijos pusės, šiuo susitarimu JAV dar kartą patvirtina, kad pirmieji atvykę į Lietuvą bei kitas kaimynines valstybes įtampai padidėjus, neketina atsitraukti, o liks stiprinti Aljanso kolektyvinės gynybos priemonių savo narių saugumui užtikrinti.
JAV lėšos skiriamos iš JAV „Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvos“ programos ir bus naudojamos Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazei Šiauliuose, poligonams Rukloje, Pabradėje ir kitų karinės infrastruktūros objektų, karinio rengimo, pajėgų priėmimo sąlygoms gerinti. Šio susitarimo pagrindu dar šiais metais minėtiems projektams JAV skirs apie 15 mln. JAV dolerių.
Visi infrastruktūros projektai, kurių įgyvendinimui bus skiriamos JAV lėšos, jau derinami su Krašto apsaugos ministerija. Ji prižiūrės ir atidžiai vertins visą projektų įgyvendinimo procesą ir jo atitikimą Lietuvos įstatymams.
Iki šiol JAV pajėgų buvimą ir atsigabenamą ginkluotę Lietuvoje apibrėžė Šiaurės Atlanto sutartis, pasirašyta 1949 m. balandžio 4 d., ir 1951 m. birželio 19 d. Londone pasirašytas Šiaurės Atlanto sutarties šalių susitarimas dėl jų karinių pajėgų statuso (angl. NATO SOFA).
Pasirašius naująjį Lietuvos ir JAV susitarimą, jo nuostatos bus taikomos ir dvišaliam Lietuvos ir JAV techniniam susitarimui dėl operacijos „Atlanto ryžtas“ (angl. „Operation Atlantic Resolve“), pagal kurį Lietuvoje nuo 2014 m. pavasario dislokuojamos rotacinės JAV pajėgos. Nuostatos galios ir susitarimui dėl pratybų ir mokymo paramos, kuris buvo pasirašytas 2014 m., kai į Lietuvą atvyko pirmosios JAV rotacinės pajėgos.
JAV prezidentas Barakas Obama dar 2014 m. birželio 3 d. Varšuvoje paskelbė apie Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvą, kuria skiriama 1 mlrd. JAV dolerių sustiprinti JAV karių, aviacijos ir karinių jūrų pajėgų dalyvavimą Europoje. Šiai iniciatyvai buvo pritarta JAV Atstovų Rūmuose ir Senate, patvirtintas biudžetas ir šiuo metu iniciatyva yra pradedama įgyvendinti.
Šiuo metu Lietuvoje nuo 2014 m. pavasario pagal JAV operaciją „Atlanto ryžtas“ dislokuota jau šešta rotacinė JAV pajėgų kuopa su karine technika ir įranga, taip pat į Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse ir Lenkijoje šiuo metu vykstančias NATO pratybas „Kardo kirtis 2015“ yra atvykę apie 50 karių su technika iš JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos 56-osios „Stryker“ brigados.
JAV, reaguodamos į pasikeitusią saugumo situaciją dėl agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje, operaciją „Atlanto ryžtas“ pradėjo 2014 metų pavasarį, pagal kurią į visas Baltijos šalis ir Lenkiją JAV atsiuntė savo rotacines karių pajėgas.
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 137 straipsnyje numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]