Santykiuose su Rusija saugumo klausimai turi būti pirmiau už ekonominius interesus, sako Latvijos užsienio reikalų ministras ir geras Lietuvos užsienio reikalų minstro Lino Linkevičiaus bičiulis Edgaras Rinkevičius. Jis neigia visus jam mestus kaltinimus dėl netinkamo užsienio politikos kurso, o naujienų pranešimus apie daugiamilijoninius latvių verslininkų ir ūkininkų nuostolius vertina kaip dalį informacinės propagandos.
Paklaustas, ar skaitydamas naujienas apie tai, kad Rygos uostas gali prarasti rusiškų krovinių tranzitą, o latvių ūkininkai patiria milijoninius nuostolius dėl embargo, jis jaučia nors dalinę atsakomybę dėl įvykių, nes užsienio politikos kursas orientuotas į visišką Rusijos izoliavimą ir nėra naudingas Latvijai, E. Rinkevičius atsakė remdamasis statistika. Jis teigė, kad „šiuos baubus mes jau girdime ilgiau kaip metus: „Latvija labiausiai nukentės dėl sankcijų“, „BVP nukris iki 20%“, „nuostoliai bus skaičiuojami milijardais“. Bet statistika ir ekonominiai duomenys šiuos spėjimus visiškai paneigia. Todėl tokius žiniasklaidos pranešimus vertinu kaip dalį informacinės propagandos, kurios tikslas – išklibinti principinę Latvijos poziciją. Beje, mes matome, kad Rusija pati labai nukentejo dėl sankcijų. Nors televizija ir rodo, kaip naikinami „sankciniai“ produktai.
Latvijos verslininkai turi suprasti: dirbti tik su vienu partneriu nėra saugu ilgalaikėje perspektyvoje. Ir problemos prasidėjo ne dėl „blogos Latvijos užsienio politikos“, o dėl tų įvykių, kurie atsitiko praeitais metais Ukrainos teritorijoje“.
Korespondentas teiravosi, ar ministrui svarbiau yra valstybės, ar visuomenės interesai, primindamas, kad didžiulius nuostolius patyrė ir pajūrio verslininkai. Į tai ministras atsakė: „Aš neatskiriu valstybės interesų nuo visuomenės interesų. Valstybė dirba dėl visuomenės interesų. Bet negalima į situaciją žvelgti vien iš ekonominio požiūrio taško – atseit, prekiaukime ir toliau, nes pelnas yra svarbiau. Mes turime mąstyti platesniame kontekste. Jei Rusija pažeidžia tarptautines JTO ir ESBO sutartis, tai lygiai taip pat ji gali pažeisti bet kokius susitarimus ekonomikos srityje. Suprantama, kad niekas sankcijų neįveda tiesiog iš gero gyvenimo“.
Ministras taip pat paaiškino, koks yra sankcijų tikslas. „Tikslas – pasiekti politinį sureguliavimą Donbase. Be sankcijų mes nebūtume pasiekę susitarimo pasirašymo Minske. Sankcijos neduoda momentinio rezultato. Irano pavyzdys aiškiai parodė, kad taikant tokią politiką galima pasiekti ir derybų proceso pradžios, ir rezultatų. O tiems, kurie dabar šneka „pamiškime viską ir pradėkime prekiauti“, aš noriu priminti, kad šis klausimas tiesiogiai susijęs ir su Latvijos saugumu. Jei mes taip lengvai pritariame vieno teritorinio susitarimo pažeidimams, tai kur garantijos, kad Rusija nesiims taikyti šios taktikos ir Baltijos valstybėse?“ – retoriškai klausė E. Rinkevičius.
Žurnalistas išsakė mintį apie Europos nevieningumą – esą visi mato, kad Baltijos valstybės, Lenkija ir Švedija Rusijos atžvilgiu laikosi daug griežtesnės pozicijos, nei Prancūzija, Vokietija ar Italija. Šiuos teiginius Latvijos ministras ryžtingai paneigė: „Teiginiai, kad Europa nėra vieninga, – tai visiška nesąmonė! Jei mes pažiūrėsime į sprendimus, kuriuos priėmė ES nuo 2014 m. kovo mėnesio, tai pamatysime, kad visi jie priimti vieningai. Diskusijos politinėje erdvėje – tai absoliučiai normalu. Juk tai – Europos Sąjunga! Čia nėra totalitarizmo, kai visi privalo mąstyti vienodai. Aišku, yra tokių, kurie mano, kad reiktų reaguoti dar griežčiau ir aštriau, yra tokių, kurie mano, kad reiktų palaukti. Bet žiūrėkite, Prancūzija vis tik priėmė sprendimą neparduoti Rusijai „Mistralių“. Tokio sprendimo priėmimas buvo labai sudėtingas Paryžiui, bet tai dar kartą patvirtino, kad ES politika yra nuosekli ir vieninga, o saugumo principas yra viršesnis už ekonominius atskirų Sąjungos valstybių interesus.“
Šaltinis: rus.delfi.ee
Naujausi
Naujausi komentarai
Darijus
IP 2a02:678:54f:8200:383c:bbea:265d:7bd4 | 11:56:22
Nr.6-am: situacija pasikeitė, o tu dainuoji pasenusias dainas....
Imperijos nebėra,Vladimirai
IP 84.124.238.181 | 11:23:59
Buvęs JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas apibūdino Kremliaus diktatoriaus bandymus atgauti buvusių sovietų teritorijų kontrolę.
Duodamas interviu Estijos žurnalistui britų politikas kalbėjo kalbėjo apie rusijos diktatorių, norintį atgaivinti žlugusią imperiją. Johnsonas taip pat pažymėj...
arthur
IP 88.222.107.223 | 10:23:16
Kur nėra konstitucinių teismų, tai ten, kad į valdžią pastatyti ką reikia atplaukia lėktuvnešiai ir prieš tai valdžiusius subombina. Antras variantas maidainai ir visokios "revoliucijos". "Demokratijų" gamybos vakarietiškos technologijos irgi nestovi vietoje,"tobulėja"...