Nenuostabu sužinojus, kad Egipto neramumų režisieriai – tie patys, kaip visada: Jungtinės Amerikos Valstijos.
Pabandykime pažvelgti į šią versiją iš kelių pusių.
Irano pozicija
Iranas palaiko nušalintą prezidentą Mohamedą Mursį.
Irano „Press TV“ tituliniame puslapyje surengė balsavimą. Klausimas toks: „Kaip manote, kaip toliau klostysis situacija Egipte?“ Pateikti trys atsakymo variantai: 1) M. Mursį palaikantys ir jo nepalaikantys žmonės susitars ir neramumai baigsis (balsavo 7 proc.); 2) kils pilietinis karas (17 proc.); 3) JAV, Saudo Arabija ir Izraelis toliau stengsis, kad Egiptas būtų nestabilus (76 proc.).
JAV pozicija
Tuo metu CNN tarsi niekur nieko klausia: „Ką JAV darys su Egiptu?“
Ilgokoje publikacijoje išsakoma pagrindinė mintis, kad JAV skiria pernelyg daug pinigų Egipto – „didžiausio amerikiečių sąjungininko arabų šalyse“ – kariškiams – po 1,3–1,5 milijardo dolerių per metus. Daugiau gauna tik Izraelis. Nuo 1980-ųjų JAV Egiptui jau skyrė daugiau kaip 30 milijardų dolerių.
„Tėra trumpas atsakymas: palauksime ir pamatysime, kas vyks tame širšių lizde“, – teigia CNN.
Egiptas, kaip žinoma, kontroliuoja Sueco kanalą, per kurį keliauja 4 proc. pasaulio naftos.
JAV prezidento Baracko Obamos administracija, kaip teigia CNN, tvirtina, kad „situacija neįtikėtinai sudėtinga“. Todėl JAV valdžia siūlo tris galimus scenarijus: 1) pavadinti tai, kas vyksta, perversmu ir nutraukti paramą Egiptui; 2) pavadinti tai, kas vyksta, perversmu ir toliau teikti paramą; 3) nevadinti to, kas vyksta, perversmu, nes Egipto kariškiai elgiasi teisingai.
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry rugpjūčio 14-ąją miglotai šnekėjo: „Viskas yra kur kas labiau komplikuota, nei atrodo. Egipte didėja nestabilumas, ekonominės problemos ir kančios.“ Jis pasiūlė užbaigti neramumus Egipte. Kaip – nepasakė.
Tačiau Baltieji rūmai pasiūlė išeitį: surengti bendras karines pratybas su Egipto armija, kuriose dalyvautų tūkstančiai amerikiečių oro ir sausumos pajėgų karių. Šios pratybos, rengiamos nuo 1980-ųjų, vadinamos „Bright Star“ („Ryški žvaigždė“).
Nereikia būti konspirologu, kad suprastum, jog neramumai, kurie vyksta Egipte, slepia režisierių, kuriančių operaciją „Bright Star“, rankas.
78 proc. apklaustų amerikiečių CNN pareiškė, kad JAV „turėtų nesikišti į įvykius Egipte“. 16 proc. pasisakė už tai, kad JAV į juos kištųsi „dar labiau“.
61 proc. amerikiečių, kaip teigia „Pew Research Center“ apklausa, mano, kad įvykiai Egipte nėra svarbūs arba nelabai svarbūs, 36 proc. mano, kad jie labai svarbūs.
Naujausiais duomenimis, B. Obama atšaukė bendras karines pratybas su Egipto armija.
Supleškino vyriausybės pastatą
Tuo metu Egipto realybė košmariška, primenanti siaubo filmą. Rugpjūčio 15-ąją šimtai M. Mursio šalininkų Gizoje padegė vyriausybės pastatą. Šis visiškai sudegė.
„Al Jazeera“ pranešė, kad dėl to atsakomybę neva prisiėmė „Hezbollah“, buvo naudojami ir cheminiai ginklai.
Viena aišku – protestuotojai ginkluoti Molotovo kokteiliais, įvairiais šaunamaisiais ginklais.
Prieš apsuptį vyriausybės darbuotojai spėjo evakuotis.
Protestai kilo ne tik Kaire, bet ir Aleksandrijoje, Suece, Luksore.
Laikinoji vyriausybė paskelbė mėnesio nepaprastąją padėtį ir pareiškė, kad visos protestuotojų stovyklos bus sunaikintos ir uždraustos statyti.
Tiesioginį vaizdą iš Kairo galite matyti ČIA.
Pasak Egipto sveikatos ministerijos, jau žuvo 638, sužeisti 3 994 žmonės.
Musulmonų brolija pateikia kur kas didesnius skaičius, siekiančius 2 200 žuvusiųjų ir dešimtis tūkstančių sužeistųjų.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]