Prisiminkime pradžią („Prasideda Šiaulių visuomenininkų puolimas“), kai vieną gražią dieną aktyvi Saulės miesto visuomenininkė Nijolė Malakauskienė pasijuto apvogta. Sukčiai anonimai ne piniginę nugvelbė, o pasikėsino į asmens tapatybę, t. y. Generalinė prokuratūra (GP) gavo neva šių metų sausio 14 dieną N. Malakauskienės pasirašytą raštą, kad ji reikalaujanti patikrinti, ar skaidriai buvo pirkti, statyti ir finansuoti Šiaulių senelių savarankiško gyvenimo namai. Jau kitą dieną GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas rašto „autorei“ pranešė, kad tyrimas perduotas Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiajam prokurorui Aivarui Povilaičiui. Sausio 17-ąją N. Malakauskienė bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apygardos valdybos viršininkas buvo informuoti, kad laikinai einantis Šiaulių apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pareigas Paulius Andruškevičius nurodo, vadovaudamasis įstatymų numatyta tvarka, iki sausio 27 dienos „apklausti Nijolę Malakauskienę, taip pat išreikalauti kitus duomenis ar dokumentus, reikalingus teisėtam ir pagrįstam sprendimui dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo priimti“. Sausio 21-ąją N. Malakauskienės namuose, Rėkyvos gyvenvietės bendruomenės patalpose bei gyvenvietėje FNTT pareigūnai uoliai ieškojo subruzdimo kaltininkės. Tačiau tą pačią dieną prokuratūroje ir FNTT būstinėje N. Malakauskienė apsilankė pati, paaiškino, kad jokio rašto dėl situacijos Šiaulių senelių savarankiško gyvenimo namuose ji nerašė, jai buvo leista pasižiūrėti į neva jos sukurtą skundą. Jo kopijos ir voko, kuriame jis buvo siųstas, tyrėjai moteriai nedavė.
Tą pačią dieną N. Malakauskienė, patyrusi neįtikėtiną struktūrų operatyvumą, irgi labai operatyviai paprašė išaiškinti asmenį, kuris jos vardu kreipėsi į GP, ir nubausti klastotoją įstatymų numatyta tvarka. Be to, ji pareikalavo išduoti jai kopiją rašto, įvėlusio į tokią painią istoriją. Jau kitą dieną ją pasiekė FNTT informacija, pasirašyta Aivaro Murausko, vyriausiojo tyrėjo, laikinai atliekančio viršininko funkcijas, kad visuomenininkės raštas dėl kopijos gavimo persiųstas Šiaulių apygardos prokuratūrai. Daugiau kaip penkiolika metų visuomeninės veiklos baruose besidarbuojanti N. Malakauskienė yra puikiai susipažinusi su valdiškų tarnybų darbu, todėl tokį patį raštą dėl anonimo veiklos tyrimo bei kopijų gavimo ji parašė ir prokuratūrai, ir policijai, ir FNTT, tačiau pastaroji vis tiek įsijungė į atsirašinėjimo žaidimą... Prasidėjo žaidimai „raštas dėl rašto“. Sausio 23-iąją nauju dokumentu FNTT Šiaulių apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyrius N. Malakauskienę informavo, kad „pradėtas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl dokumento suklastojimo ir jo panaudojimo“. Jei ši tarnyba pradėjo tyrimą, tai kam išvakarėse apšmeižtai moteriai pranešta, kad esą dėl kopijų suktų galvą prokuratūrai? Dar painesnis Šiaulių apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus laikinojo vyriausiojo prokuroro P. Andruškevičiaus raštas tos pačios prokuratūros Šiaulių apylinkės vyriausiajam prokurorui. Kadangi „nustatyta, kad prašyme (N. Malakauskienės – aut. past.) minimi dokumentai yra Šiaulių apygardos Šiaulių apylinkės prokuratūros vadovaujamo ikiteisminio tyrimo baudžiamojoje byloje“, tai visuomenininkės prašymas jiems ir persiųstas. Jei „minimi dokumentai“ yra apylinkės prokuratūroje, tai kokį tyrimą sakosi atliekanti FNTT Šiaulių apygardos valdyba?
Po publikacijos „Prasideda Šiaulių visuomenininkų puolimas?“ interneto portale pasirodė šmeižikiškas komentaras. Todėl sausio 28 dieną N. Malakauskienė dar kartą kreipėsi į FNTT, prašydama išsiaiškinti komentaro autorių, bei pareiškė įtarimą, kad tiek pirminis anoniminis skundas GP, tiek komentaras yra tų pačių rankų darbas. Jau kitą dieną aktyvi moteris gavo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Vinco Urbonavičiaus raštą, kad šios „prašymas dėl dokumentų pateikimo“ persiųstas „į Šiaulių apygardos prokuratūrą prijungimui prie renkamos medžiagos”. Manote, čia susirašinėjimo pabaiga? Rytojaus dieną N. Malakauskienė gavo pranešimą iš FNTT Šiaulių apygardos valdybos, kad ikiteisminį šios istorijos tyrimą “Šiaulių apygardos prokuratūra pavedė atlikti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šiaulių miesto policijos komisariatui”. O pateikta papildoma medžiaga dėl šmeižikiško komentaro persiųsta prijungti prie bylos. Sausio pabaigoje nuslūgo operatyvus susirašinėjimas TARP ir SU Šiauliuose reziduojančiomis teisėsaugos struktūromis. N. Malakauskienė jokių prašytų kopijų negavo, o paklausta, kas dabar tiria jos tapatybės pasisavinimo istoriją, trūkteli pečiais… Tačiau, kaip buvo žadėta, tyrimą atlieka visuomenininkai. Siunčiame užuominą tyrėjams, kurie iš to duoną valgo. Šmeižikiško komentaro autoriaus reikėtų ieškoti Vilniuje, Peteliškių gatvėje. O jums, garbieji skaitytojai, ar nėra įdomu, kokios peteliškės iš Šiaulių išplasnojo į sostinę, nutūpė gatvėje tokiu lyrišku pavadinimu, o užsiiminėja šlykščia, galimai valstybės tarnautojui nederančia veikla?
P. S. Rašinio autorė prašo atidžiai perskaityti šią istoriją ir įsivaizduoti save tokiame pačiame ar dar baisesniame patyčių rate. N. Malakauskienės apšmeižimo bei tapatybės nugvelbimo byla – menka ir nereikšminga, jeigu lyginsime su Kauno pedofilijos ar Medininkų žudynių bylomis. Tačiau pareigūnų elgesys ir veiklos imitacija – tapatūs. Ir vargu ar tai, kas šiuo metu vyksta Lietuvos teisėtvarkoje ir teisėsaugoje, galima pavadinti darbo nesėkmėmis. Tai tiesiog nusikalstamas neveikimas. Arba veikimas prieš Lietuvą ir jos žmones.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]