The Guardian paskelbė 98 puslapių tyrimo, kurį atliko Karališkojo jungtinių tarnybos instituto, Chatham House, Strateginio dialogo instituto ir Leideno universiteto ekspertai, santrauką. Tyrime kitaip žvelgiama į dabartinį terorizmą.
Pasak tyrimą parengusių ekspertų, vyriausybės ir teisėsaugininkai tarsi nemato kraštutinės dešinės grėsmės, o dažniausiai teroristais laiko tik islamistus.
Tyrimo autoriai akcentuoja, kad visas dėmesys žiniasklaidoje ir visuomenėje skiriamas islamistams, tačiau tokie ekstremistai kaip Andersas Breivikas (Anders Breivik) yra kur kas pavojingesni, juos slaptosioms tarnyboms aptikti kur kas sudėtingiau.
Per pastaruosius 15 metų Jungtinėje Karalystėje įvyko arba buvo planuota daugiausia teroro atakų iš visų Europos šalių. Juos suplanavo vadinamieji vieniši vilkai arba naujos teroristų organizacijos, apie kurias anksčiau nebuvo žinoma. Paaiškėjo, kad beveik pusė kraštutinės dešinės surengtų atakų buvo susiję su Li Rigbio (Lee Rigby; 25 metų britų kareiviui Londone 2013 m. gegužės 22 d. du nigeriečių kilmės britų piliečiai įvykdė mirties bausmę dėl britų armijos buvimo musulmoniškose valstybėse – red. past.) nužudymu. Keršydami ekstremistai smurtavo įvairiai: padeginėjo, bombardavo islamo centrus ir kt.
Ištyrę 31 Europos valstybę, tyrimo autoriai nustatė, kad per 15 metų Europoje 124 asmenys dalyvavo 98 planuotose ir įvykdytose (72) teroro atakose. Tik 8 proc. iš 72 Europoje įvykdytų mirtinų teroro atakų buvo inspiruotos religijos. Kraštutinė dešinė teroro atakų surengė mažiau, tačiau gyvybių nusinešė maždaug 50 proc.
Daugiausia jų įvyko Jungtinėje Karalystėje (38), Prancūzijoje (11), Vokietijoje (5) ir Švedijoje (5). Dešimtyje Europos šalių per 15 metų išvis nebuvo jokios teroro atakos, o jų padažnėjimas užfiksuotas po 2011 m. (tais metais įsisiūbavo Arabų pavasaris, virtęs karu Sirijoje, Daesh atsiradimu ir neramumais regione, išeivių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos krize 2012–2016 m. – red. past.).
Iš 124 teroristų 38 proc. buvo inspiruoti religijos, o 33 proc. priklausė kraštutinei dešinei. Tokie netikėti duomenys nustebino ekspertus ir sudaužė mitą, kad Europoje siautėja vien islamistai. Deja, patriotais save vadinantys kraštutinės dešinės teroristai dažnai prisidengia tuo, kad gina savo šalį su tariamos islamizacijos. (6 proc. Europos gyventojų yra musulmonai, tai sudaro apie 50 mln. žmonių, ES šis procentas tėra 3,8, t. y. apie 20 mln. gyventojų – red. past.).
Dažniausi teroro atakų taikiniai buvo civiliai, musulmonai, pabėgėliai, imigrantai.
Daugiausia aukų nusinešė antiislamisto fanatiko A. Breiviko ataka 2011 m. liepos 22 d., kai jis nužudė 77, sužeidė 242 žmones.
Daugiau nei 75 proc. teroro atakų Europoje nenusinešė nė vienos gyvybės, 58 proc. atakų nebuvo sužeistas nė vienas žmogus.
96 proc. teroristų buvo vyrai.
Pavojingiausiomis organizacijomis ekspertai vadina kraštutinės dešinės grupuotes PEGIDA, Combat 18, Blood and Honour, kuriose, tyrėjų teigimu, yra daug vienišų vilkų iš įvairių šalių.
Atskleidžiant islamistinius teroro aktus, 45 proc. informacijos sužinota iš teroristų draugų ar šeimų. Tuo metu kraštutinės dešinės įvykdyti teroro aktai dažniausiai paskelbiami internete (41 proc.), ypač feisbuke ir tviteryje, t. y. patys teroristai pasigiria savo nusikaltimais.
Šaltinis: theguardian.com
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius, daugiau kaip 20 metų tyrinėjantis islamą ir terorizmą, naujausioje savo knygoje Musulmonai ir jų islamai (Vilnius: MELC, 2016) teigia, kad musulmonų bendruomenės yra įvairialypės, todėl net galima kalbėti apie skirtingus islamus. E. Račiaus išvados primena The Guardian paskelbtąsias: Bene iliustratyviausiai muslimofobijos raidą ir suklestėjimą rodo XXI amžiaus pirmaisiais dešimtmečiais per Europą nuvilnijusi kraštutinių dešiniųjų partijų banga (p. 141). Profesorius apibrėžia islamiškojo terorizmo gaires: vadinamasis revaivalistinis islamas atsirado dar 1744 m., kai Abd al Vahabas paskelbė doktriną (vahabizmas), kuri yra oficiali Saudo Arabijos doktrina. Vahabizmas palaipsniui virto neofundamentalizmu, salafizmu, islamizmu, o nuo XX a. pab. – džihadizmu. Būtent džihadistinėmis ir reikėtų vadinti tokias organizacijas kaip Al Qaeda, Daesh ir kt.
Muslimofobija (arba islamobija) gana gaji ir Lietuvoje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]