Rezonansinę Gatajevų bylą šiandien vėl atverčiantis Klaipėdos apygardos teismas turi naujos medžiagos: teismo ekspertai kategoriškai paneigė, kad byloje esantis garso įrašas yra padarytas mobiliojo ryšio telefonu, kaip tvirtino Seda Esimbajeva, kurios liudijimu grindžiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir prokuratūros versija.
Fonoskopinę ekspertizę šių metų birželio 14 d. nutartimi paskyrusi Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija (pirmininkas Eduardas Maškevičius, Zigmantas Pocius ir Linas Pauliukėnas) pavedė ekspertams atsakyti į klausimus apie įrenginį, kuriuo galėjo būti padarytas įrašas, inkriminuojamas šimtus Čečėnijos karo našlaičių išgelbėjusiems sutuoktiniams Chadižat ir Malikui Gatajevams.
Pilnametė jų augintinė S. Esimbajeva, kurią kiti bylos dalyviai liudija palaikius intymius santykius su VSD pareigūnu (dabar jau buvusiu) Donatu Šumskiu, teigė užfiksavusi savo konfliktą su globėjais mobiliuoju telefonu „Nokia“.
Tačiau atlikę tyrimus Lietuvos teismo ekspertizės centro (LTEC) ekspertai nustatė, kad įrašas buvo padarytas ne mobiliuoju telefonu.
„Tyrimui pateiktas garso įrašas, esantis laikmenoje „Verbatim“, yra atliktas ne mobiliojo ryšio telefonu, ir tikėtina, kad ne pateiktu neveikiančiu MP3 grotuvu „Acme“, o naudojant kitą garsą įrašančią priemonę, turinčią aukštos kokybės išorinį mikrofoną“, – rašoma rugsėjo 19 d. ekspertizės akte.
Tyrimus atliko LTEC Fonoskopinių ekspertizių skyriaus vedėjas dr. Bernardas Šalna, turintis 21 metų ekspertinio darbo stažą, ir 15 metų eksperte dirbanti to paties skyriaus vyriausioji ekspertė Elena Šalnaitė. (Jų pasirašyto ekspertizės akto kopiją rasite čia.)
Tokios ekspertų išvados, kategoriškai paneigusios S. Esimbajevos teiginį, kelia VSD ir prokuratūrai labai nemalonius klausimus apie šią tarptautinę gėdą Lietuvai užtraukusią bylą, dėl kurios Suomija suteikė Ch. ir M. Gatajevams politinį prieglobstį.
Paaiškėjus, kad pagrindinė kaltinimo liudytoja melavo, pradėjęs vyniotis melo siūlas gali atvesti iki VSD.
Aukštos kokybės išorinius mikrofonus, apie kuriuos rašoma ekspertizės akte, paprastai turi operatyvinę veiklą vykdančių tarnybų įrašymo priemonės. Be to, kiti „nukentėjusieji“ (neturintys juos užauginusiems Gatajevams jokių pretenzijų) teigia, kad S. Esimbajeva yra ne kartą prasitarusi, jog įrašymo priemonę gavo iš VSD pareigūno D. Šumskio.
Ekspertai.eu šaltinių teigimu, yra duomenų, kad Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegijai galimai daromas neleistinas poveikis siekiant kuo greičiau pabaigti teisminį procesą, nes bijomasi, kad jis gali atskleisti dar daugiau VSD kompromituojančių veiklos faktų.
PAPILDYTA 10.24 d.
Teismo posėdis perkeltas į lapkričio 20 d.
Susiję:
Skausmo kronika: neteisingumas valstybės vardu (video)
„Gatajevai prašo atlyginti žalą, patirtą dėl neteisėtų prokuratūros ir teismo veiksmų“
„Liudijimai: VSD, seksas ir M. Gatajevo klausimai“
„Buvęs VSD pareigūnas neigia naudojęs seksą kaip operatyvinę priemonę“
„Gatajevai prašo VSD pateikti teismui pareigūno Donato Šumskio DNR tyrimą“
„Pareigūnai civiliniais rūbais kelia siaubą Lietuvoje likusiam Gatajevų augintiniui“
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]