„Tvarkiečiui“ Rolandui Paksui palanki Konstitucijos pataisa dėl kandidatavimo po apkaltos neteisėta – ji prieštarauja Konstitucijai dėl jos priėmimo tvarkos, sako Europos Žmogaus teisių teismo teisėjas, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Egidijus Kūris.
„Yra viena didžiulė problema, kurios niekas nemini, o problema ta, kad Konstitucijos pataisą Seimui pateikė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK), kai pagal Konstituciją, yra tik du subjektai, kurie gali teikti Konstitucijos pataisą – 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, ir 36 – vienas ketvirtadalis – Seimo narių“, – žurnalistams prezidentūroje sakė E. Kūris.
„Šiuo atveju įvyko labai įdomus dalykas – daugiau kaip 36 Seimo narių pateikė Konstitucijos 56 straipsnio pataisą, tą pataisą svarstė TTK, ir nusprendė siūlyti Seimui keisti nebe 56 straipsnį, o 74, ir visiškai buvo pakeistas pataisos turinys. Tai reiškia, kad Seimo TTK veikė kaip subjektas, galintis inicijuoti Konstitucijos pataisą, nors pagal Konstituciją jis tokios teisės neturi“, – kalbėjo buvęs KT pirmininkas.
„Pasaulyje ir Europoje yra pavyzdžių, kai buvo padaromos Konstitucijos pataisos ir vėliau jos pripažįstamos prieštaraujančiomis Konstitucijai pagal priėmimo tvarką. Mano manymu, šiuo atveju problema labai didelė, nes jei šiandien pateikė TTK, rytoj galbūt pateiks vyriausybė, po to kokia nors ministerija, gal kada nors pateiks prezidentas, nors prezidentas pagal Konstituciją irgi negali teikti Konstitucijos pataisų, dar kada nors pateiks savivaldybių asociacija ar Lietuvos bankas, arba koks nors verslo koncernas“, – sakė E. Kūris.
Jis svarstė, kad grupei parlamentarų kreipusis į KT dėl minėtos Konstitucijos pataisos atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui, „būtų labai įdomi byla su ganėtinai prognozuojamu atsakymu“.
„Žinių radijo“, „ekspertai.eu“ inf.