Buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas Egidijus Kūris teigia, kad referendumo organizavimo palengvinimui nebūtinos Konstitucijos pataisos – neva užtektų tik prailginti parašų rinkimo laiką.
Pasak teisininko, 9-ajį Konstitucijos straipsnį, numatantį reikalingą 300 tūkstančių piliečių parašų skaičių referendumo iniciatyvai keisti yra neperspektyvu, kadangi jis yra Konstitucijos pirmajame skirsnyje ir dėl to reikalauja referendumo.
E. Kūris teigia, jog tikėtis, kad žmonės ateis į tokį referendumą, jeigu jis vyks ne kartu su rinkimais, yra sudėtinga. Tuo tarpu tokie atvejai, kuomet rinkimai yra suplakami su referendumais, anot buvusio Konstitucinio teismo pirmininko, yra žalingi tiek rinkimams, tiek referendumams.
„Šiandien pagal referendumo įstatymą yra nustatomas parašų rinkimo laikotarpis. Tai nėra Konstitucijos norma, tai yra nustatoma įstatymu. Tas laikotarpis yra trumpas – 3-4 mėnesiai, be to jis yra toks trumpas, kad iniciatoriai visada susiduria su problemomis ir jis dar labiau sutrumpėja, pavyzdžiui renka parašus ir įvyksta ginčas, ar galima juos rinkti kokiame nors prekybos centre – kyla teisminis ginčas, laikrodis tiksi, po to dar reikia patikrinti tuos parašus, suskaičiuoti ir atiduoti ponui Zenonui Vaigauskui. Jie turi labai nedaug laiko“, – sakė E. Kūris.
Teisininkas siūlo nustatyti ilgesnį terminą, pavyzdžiui metus. Per tiek laiko, jo teigimu, galima surinkti kur kas daugiau parašų ir tai esą „žymiai paprastesnis šios problemos sprendimas“.
Primename, kad piliečių VRK įregistruota referendumo iniciatyvinė grupė jau du mėnesius (nuo rugpjūčio 29 dienos) renka parašus referendumui, kuriame Tauta galės balsuoti dėl parašų skaičiaus, leidžiančio sušaukti referendumą, sumažinimo nuo 300 tūkstančių iki 100 tūkstančių.
Po mėnesio, rugsėjo pabaigoje, parlamentaras Petras Gražulis Seimui taip pat pateikė tokį projektą kartu su 2014 metų Prezidento rinkimais rengti referendumą dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimų. Pagal šiuos pakeitimus, referendumui surengti užtektų 100 tūkstančių Lietuvos piliečių iniciatyvos.
Elta primena, kad šis klausimas buvo įtrauktas į daugelio politinių partijų programas paskutiniuose Seimo rinkimuose, jam pritarimą neseniai išreiškė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.