LR Energetikos ministerijos viceministras Egidijus Purlys. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovo Virgilijaus Poderio teigimu, būtent A. Purlys kuravo ELEKTROS ENERGETIKOS ĮSTATYMO projektą. |
2020 m. gegužės 7 d. kiekvienas Lietuvos gyventojas sulaukė labai ilgai laukto ir geidžiamo sprendimo – elektros kainos visiems vartotojams pagaliau turėjo sumažėti, nes Seimas leido liberalizuoti elektros rinką.
Seimas šiam reikalui priėmimo metu skyrė septynias minutes (balandžio 28 d. svarstymui Seimas buvo skyręs penkias minutes) ir už tokias Elektros energetikos įstatymo pataisas vieningai balsavo 110 parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš ir nė vienas nesusilaikė.
Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovas Virgilijus Poderys taip pat džiaugėsi, kad liberalizavus rinką, elektra buitiniams vartotojams pigs.
„Dėl konkurencijos, kaip ir telekomunikacijose, elektros tiekimas vartotojams pigs“, - pigimo priežastys atskleidė jis.
Žaliųjų valstiečių Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas taip pat pakiliai kalbėjo, kad elektros rinkos liberalizavimas tai labai seniai lauktas pokytis, kurį daugelis Europos Sąjungos šalių jau įgyvendino.
Tačiau nors valdžios atstovai trykšo džiaugsmu, gyventojai netrukus ėmė abejoti, ar elektra tikrai pigs. Kai kurie kruopštesni gyventojai suskaičiavo, kad po visų liberalizacijų elektros energija ne tik kad nepigs, bet gal net ir brangs. Naudą nebent pajus tik patys stambiausi vartotojai – didelės įmonės.
Prieš balsavimą buvo tik du Seimo nariai, kurie išsakė tam tikro kritikos minėtam įstatymui.
Tačiau ir vieni Seimo nariai, kurie džiaugėsi elektros kainų liberalizavimu ir tie, kurie įžvelgė kai kuriuos tokio liberalizavimo trūkumus, nepastebėjo, kad jų priimtame įstatyme tūno įsitvirtinęs sukčiavimo gyventojų sąskaita garantas.
Esmė ta, kad tie gyventojai, kurie dėl nežinojimo, dėl užsižiopsojimo ar dėl tiesiog nesupratimo iki gruodžio 10 d. privalomai nepasirinks elektros tiekėjo, automatiškai mokės didesnę sumą už patiektą elektros energiją.
Spalio 1 d. „Aktualus skambutis“ – susidariusią situaciją pakomentavo Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovas V. Poderys.
Politikas nurodė, kad šį įstatymą Seimui pateikė Vyriausybė. Jis ir pats prisipažino, kad visame šiame reikale yra tam tikrų trūkumų. Kokia „nekalta“ sukčiavimo galimybė yra įmontuota Vyriausybės teiktame įstatyme, kuriam vieningai pritarė Seimas, klausykitės šiame pokalbyje:
Koks būtų ekspertai.eu siūlymas šioje susiklosčiusioje situacijoje Seimui ir Vyriausybei?
Labai, labai paprastas – tereikia minimaliai pataisyti priimtą įstatymą ir jame viską sutvarkyti taip, kad tie elektros vartotojai kurie pamirš, pražiopsos ar tiesiog nesupras, kad iki tam tikros dienos reikia pasirinkti elektros tiekėją ir jo nepasirinks, liktų pas seną tiekėją ir mokėtų ne apie 10 ar 20 proc. brangiau, o mokėtų tą pačią kainą, kurią mokėjo iki šiol. Viskas.
Apie tai ekspertai.eu spalio 5 d. informuos Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovą Virgilijų Poderį, Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį ir premjerą Saulių Skvernelį. Jums, vyrai, tereikia taip sutvarkyti įstatymą, kad elektros energijos tiekėjams nebūtų sudarytos menkiausios galimybės taip primityviai lupikauti iš gyventojų taip, kaip yra dabar.
Juk visos valdžios reikalas uoliai tarnauti visuomenei ir daryti viską, kad kiekvienam piliečiui būtų kuo geriau gyventi, tame tarpe ir mokėti ne dirbtinai didesnę kainą už elektros energiją visiems sulaukus elektros liberalizavimo.