Liepos 1 d. nepriklausomoje Lietuvos žiniasklaidoje buvo paskelbta, kad „Klaipėdos naftos“ akcininkė Energetikos ministerija ir didžiausia smulkioji akcininkė „Achemos grupė“ nerado sprendimo dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės simbolio – Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklos pertvarkos, laivą-saugyklą „Unabhängigkeit“ (angl. „Independence“) perduodant antrinei „Klaipėdos naftos“ bendrovei.
Buvo informuojama, kad „tikimasi aiškumo po savaitės“.
Liepos 19 d. ekspertai.eu kreipėsi į Energetikos ministeriją prašydami suteikti informacijos šiuo klausimu.
„Nuo liepos 1 d. praėjo beveik tris savaitės. Ar atsirado tikėtasis aiškumas, ar jau rastas sprendimas dėl Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklos pertvarkos?“, - paklausė ekspertai.eu.
Energetikos ministerija atsakė, kad „2017 m. kovo mėn. patvirtintame Vyriausybės programos priemonių plane buvo numatyta iki 2019 m. pabaigos įgyvendinti priemones, leidžiančias sumažinti SGD terminalo pastoviąsias eksploatavimo sąnaudas“.
„Energetikos ministerija siekė šį tikslą įgyvendinti net pusmečiu anksčiau nei planuota – jau šių metų liepą sumažinti SGD terminalo infrastruktūros išlaikymo kainą visiems gamtinių dujų vartotojams, įgyvendinant įstatyme numatytas priemones dėl jau prisiimtų terminalo operatoriaus finansinių įsipareigojimų išdėstymo į ilgesnį laikotarpį, tokiu būdu atsižvelgiant į Seimo sprendimą užtikrinti SGD terminalo veiklą iki 2044 m. pabaigos.
Dėl antros pagal dydį „Klaipėdos naftos“ akcininkės bendrovės „Achema“ pateiktos pretenzijos, nuo liepos nebuvo įmanoma sumažinti SGD terminalo infrastruktūros išlaikymo kainą dėl papildomą laiką kainuojančių procedūrinių dalykų.
Tačiau LRV programoje numatytas tikslas nesikeičia ir SGD terminalo infrastruktūros išlaikymo kainą numatyta sumažinti dar šiemet ir tam reikalingi žingsniai yra daromi – derinama valstybės pagalba su Europos Komisija, „Klaipėdos nafta“ atlieka būtinas procedūras.
Kaštų sumažinimas yra svarbus plačiam ratui Lietuvos namų ūkių ir ūkio subjektų. Pažymėtina, kad „Achemai” tenka ketvirtadalis SGD infrastruktūros išlaikymo kaštų, likę trys ketvirtadaliai tenka likusiems dujų vartotojams, tame tarpe ir šilumos vartotojams tose savivaldybėse, kuriose šilumos gamybai naudojamos dujos“, - sakoma liepos 22 d. Energetikos ministerijos atsiųstame atsakyme.
Jeigu ekspertai.eu komentatorių tarpe yra vertėjų iš funkcionierių kalbos į žmonių kalbą, prašome savo žiniomis čia ir pasidalinti. Jei nemokate funkcionierių kalbos, nieko nerašykite.
Susiję:
„Lietuvos energijos tiekimas“: apie kitų bendrovių importuojamas SGD komentuoti negalime
Energetikos ministerija neturi informacijos, iš kokių valstybių Lietuva perka dujas
Lietuvos kova su Rusija: perkant dujas iš Rusijos kompanijos, didinama konkurencija Rusijos kompanijai
Energetikos ministerija paskelbė apie didelius išdujinimo rezultatus: pasiektos rekordinės aukštumos
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]