Energetikos ministerija siūlo keisti prieštaringai vertintą vadinamąją 25% taisyklę, kai visi dujų vartotojai Lietuvoje turėtų 25% jiems reikalingo dujų kiekio įsigyti per statomą suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą Klaipėdoje.
„25% taisyklė apribojo pagrindinį – laisvės rinktis – principą, todėl buvo sutikta priešiškai, nepaisant to, kad tokia nuostata taip pat užtikrintų ekonomiškai ir techniškai pagrįstą terminalo veiklą. Nauja schema paliečia ne visus vartotojus, o tik reguliuojamus šilumos ir elektros gamintojus. Kiti vartotojai yra absoliučiai laisvi rinktis dujų šaltinį“, – sakė energetikos ministro patarėja Daiva Rimašauskaitė.
Naujas SGD pardavimo per terminalą modelis numato, kad šilumos ir elektros energijos gamintojai, kurių kainos reguliuojamos ir/ar kurie teikia Viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP), savo viso dujų poreikio įsigijimą paveda atlikti pagal Vyriausybės nustatytą tvarką paskirtam Paskirtajam tiekėjui. Paskirtasis tiekėjas, aprūpindamas Reguliuojamus vartotojus gamtinėmis dujomis, privalo užtikrinti būtinąją SGD terminalo veiklą, įsigydamas per terminalą 0,54 milijardo kubinių metrų SGD dujų. Likusį Reguliuojamų vartotojų gamtinių dujų poreikį paskirtasis tiekėjas užtikrina arba per SGD terminalą arba vamzdynu rinkdamasis mažiausią kainą.
Visi likusieji dujų vartotojai dujas gali pirkti tiek iš Paskirtojo tiekėjo, tiek iš kitų tiekėjų, biržoje ar importuoti ir atsivežti tiesiogiai per SGD terminalą.
Jei naujai tvarkai pritars Vyriausybė, vėliau dėl to turės apsispręsti ir Seimas.
Iš esmės nauja tvarka palengvins tik privataus verslo ateitį. Pavyzdžiui, apie 1,35 milijardo kubinių metrų suvartojanti „Achema“ pagal naująją tvarką iš SGD terminalo dujų pirkti nebeprivalės. Tuo metu reguliuojamiems šilumos ir elektros gamintojams tvarka lieka galioti.
Neskaičiuojant „Achemos“, Lietuva 2011 metais suvartojo apie 2 milijardus kubinių metrų dujų. Jei tvarka bus patvirtinta, valstybės prižiūrimos bendrovės turės 0,54 milijardo kubinių metrų dujų pirkti iš SGD terminalo. Vadinasi, apie ketvirtadalį, kaip ir numatyta anksčiau.
„Žinių radijo“, „15min.lt“, „ekspertai.eu“ inf.