Korupcija ir sukčiavimas naudojant ES lėšas vis dar kelia didelį nerimą, sausio 31 d. pažymėjo Europos Parlamentas (EP), paraginęs reguliariai matuoti korupcijos lygį ES šalyse.
2017-aisiais ES nustatyta daugiau kaip 15 tūkst. sukčiavimo ir kitų ES lėšų naudojimo pažeidimų atvejų. Nuo 2016 iki 2017 m. jų sumažėjo penktadaliu, o blogai panaudotų lėšų kiekis sumažėjo 13 proc. (nuo 2,97 mlrd. iki 2,58 mlrd. eurų). Europarlamentarai džiaugiasi, kad tokių pažeidimų mažėja, tačiau kartu pažymi, jog jie vis dar labai kenkia ES finansiniams interesams ir pasitikėjimui valdžios institucijomis.
Europarlamentarų susirūpinimą kelia tai, jog kai kurios ES valstybės reguliariai nepraneša apie nė vieną sukčiavimo atvejį, o daugiau nei pusė valstybių narių nėra priėmusios nacionalinių kovos su sukčiavimu strategijų. Jie ragina Europos Komisiją ištirti padėtį ir sukurti sistemą, skirtą matuoti korupcijos lygį kiekvienoje ES valstybėje, kad būtų galima įvertinti jų kovos su korupcija politiką ir sudaryti ES šalių korupcijos indeksą.
EP teigiamai vertina 22 ES valstybių sprendimą įsteigti Europos prokuratūrą ir ragina likusias Sąjungos valstybes prisijungti prie šios iniciatyvos, taip pat užtikrinti reikiamą finansavimą šiai institucijai. Kartu europarlamentarai pabrėžia, kad valstybės turėtų glaudžiau bendradarbiauti keisdamosi informacija, taip pat sparčiau diegti naująsias informacines technologijas viešuosiuose pirkimuose.
Europarlamentarai reiškia susirūpinimą dėl to, kad PVM nepriemoka visoje ES 2016 m. siekė 147 mlrd. eurų – 12 proc. visų numatytų šio mokesčio pajamų, o dėl PVM sukčiavimo visoje ES kasmet patiriama apie 50 mlrd. eurų nuostolių. Kartu EP apgailestauja, kad vėluojama diegti naujas muitų sąjungai skirtas informacines sistemas, nes muitai sudaro 14 proc. ES biudžeto.
Dėl tabako kontrabandos ES kasmet praranda apie 10 mlrd. eurų biudžeto pajamų, be to, ji yra pagrindinis organizuoto nusikalstamumo, įskaitant terorizmą, finansavimo šaltinis, todėl būtina imtis aktyvesnių veiksmų prieš šią neteisėtą veiklą, pažymi europarlamentarai. Savo ruožtu jie pabrėžia tiriamosios žurnalistikos svarbą užtikrinant skaidrumą ES valstybėse ir ragina ją remti teisinėmis priemonėmis.
EP rezoliucija buvo patvirtinta 509 narių balsavus už, 88 – prieš, 46 susilaikius.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
Naujausi
Naujausi komentarai
ee
IP 85.232.148.2 | 23:14:15
ukr nebeduos slovakams duju ,slovakai nebeduos ukr elektros . prie ko cia rus ?...
Uzteks lt.kapinems vietos?
IP 84.15.188.165 | 22:59:05
Švedijoje vietinės laidojimo asociacijos pradėjo galvoti apie pakankamai žemės įsigijimą karo su Rusija atveju. Katarina Evenset, Geteborgo laidojimo asociacijos (Švedija) vyresnioji patarėja, apie tai kalbėjo interviu „Newsday“.
Pastebima, kad dideliuose savivaldybių centruose ne visada užtenka že...