Spalio 28 d. Europos Parlamento (EP) Peticijų komitetas apsvarstė Arvydo Sekmoko pateiktą peticiją dėl Baltarusijos atominės elektrinės (BAE) saugumo. Jos tekstą galima rasti čia.
Peticiją elektroniniu būdu pasirašė beveik 10 tūkst. žmonių Lietuvoje ir visoje Europoje. Joje raginama pripažinti ES teisės pažeidimus statant šią BAE, reikalauti ją sustabdyti, pritaikyti sankcijas Baltarusijai, uždrausti importuoti Astrave pagamintą elektrą į ES ir paspartinti Baltijos valstybių elektros tinklų sinchronizaciją su Europos tinklu.
„Akivaizdu, jog didelis nesaugių atominių elektrinių pavojus kaimyninėse šalyse nesibaigia ties ES sienomis, kurios nestabdo sklindančių radioaktyvių branduolinių dalelių, ir todėl ES kartu su kaimyninėmis šalimis turi sustiprinti visas įmanomas pastangas, kad pagerintų branduolinės saugos sistemą tiek ES, tiek tarptautiniu mastu“, – rašoma peticijoje.
Peticijos iniciatoriai prašo ES išreikšti solidarumą su Lietuva, kuri paskelbė, kad BAE kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ir priėmė įstatymus, draudžiančius importuoti iš jos elektrą. Peticiją komitete pristatęs A. Sekmokas tikino, kad vienintelis būdas užtikrinti ES piliečių saugumą yra sustabdyti nesaugių branduolinių įrenginių veiklą.
Posėdyje kalbėjęs Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) apgailestavo, kad priimdama sprendimus dėl BAE, Baltarusija visiškai nepaisė visuomenės nuomonės ir nerengė su ja konsultacijų. „Tai geopolitinis, o ne energetinis projektas. Baltarusijai nereikia daugiau energijos, jie stato BAE eksportui – pigiai energijai, kuri bus tiekiama ES rinkai“, – teigė europarlamentaras.
Visų komitete pasisakiusių frakcijų atstovai išreiškė paramą peticijos rengėjams bei pasisakė už tolesnį jos nagrinėjimą.
Kosma Złotowski (Europos konservatoriai ir reformuotojai, Lenkija) atkreipė dėmesį, kad BAE yra finansuojama Rusijos, todėl yra „dvigubai pavojinga“ ES.
„Tai pavyzdys Rusijos noro bet kokia kaina išlaikyti savo įtaką regione. Astravas Baltarusijai taps tuo pačiu, kuo „Nord Stream 2“ ketina tapti Europos Sąjungai“, – pažymėjo europarlamentaras. Kitas jo frakcijos kolega iš Lenkijos Ryszard Czarnecki pridūrė: „Šiandien, kuomet baltarusiai kovoja už savo laisvę, šiuo projektu yra bandoma atimti iš jų šias viltis. Turime padaryti viską, kad ši elektrinė neatsirastų.“
Europos liaudės partijos atstovas Peter Jahr (Vokietija) siūlė aiškiai pasakyti Baltarusijos pusei, kad negalime leisti prie išorinės ES sienos statyti branduolinių objektų, kurie neatitinka tarptautinių saugos reikalavimų, ir reikalavo daugiau skaidrumo iš Baltarusijos pusės. Socialistų ir demokratų aljanso atstovė Cristina Maestre (Ispanija) taip pat ragino imtis priemonių šiuo klausimu.
Europos Komisijos (EK) atstovas Hans Rhein patikino, kad Komisija remia Baltijos valstybių sinchronizacijos su Europos elektros tinklu projektą ir teikia jam reikšmingą finansinę pagalbą. Pasak EK atstovo, Komisija imasi visų turimų priemonių, kad kaimyninėse šalyse būtų laikomasi aukščiausių saugos standartų, tačiau galiausiai už saugų elektrinės eksploatavimą yra atsakingas operatorius, prižiūrimas nacionalinės reguliavimo institucijos.
Komitete kalbėjęs vienas iš peticijos iniciatorių Žygimantas Pavilionis pažymėjo, kad būtų nenuoseklu remti demokratiją Baltarusijoje ir nieko nedaryti dėl šio „branduolinio monstro“. „Baltarusijoje nesutikau nė vieno demokrato, kuris palaikytų Astravo AE. Tai dar vienas agresijos faktas šalyje“, – teigė Ž. Pavilionis.
EP Peticijų komitetas nusprendė tęsti peticijos nagrinėjimą bei ragins stiprinti institucijų bendradarbiavimą šiuo svarbiu klausimu.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]