Rugsėjo 14 d. Europos Parlamentas paragino Lenkijos vyriausybę atsižvelgti į Europos Komisijos rekomendacijas ir iki spalio pabaigos išspręsti šalies konstitucinę krizę.
Rezoliucijoje, kuriai pritarė 510 EP narių, nepritarė 160, o susilaikė 29, primenama, kad ES grindžiama vertybėmis, kurioms Lenkijos visuomenė pritarė 2003 m. stojimo į ES referendume. Be to, Sąjungos veikla remiasi „tarpusavio pasitikėjimo principu, pagal kurį valstybės narės laikosi demokratijos ir teisinės valstybės principų bei gerbia pagrindines teises“.
Konstitucinio teismo veiklos sustabdymas Lenkijoje ir šalies vyriausybės atsisakymas paskelbti jo sprendimus yra pavojingas demokratijai, pagrindinėms teisėms ir teisinės valstybės principui, įsitikinę europarlamentarai. Jie susirūpinę ir kitais teisėkūros pokyčiais šalyje: visuomeninės žiniasklaidos nepriklausomybės ir nešališkumo trūkumu, saviraiškos bei privatumo laisvių bei teisės į sąžiningą bylos nagrinėjimą ribojimu, taip pat Lenkijos administracijos politizavimo rizika.
Parlamentas remia Europos Komisijos ryžtą užmegzti konstruktyvų dialogą su Lenkijos vyriausybe ir greitai rasti išeitį iš susidariusios situacijos. Savo ruožtu europarlamentarai ragina Lenkiją bendradarbiauti su Komisija ir atsižvelgti į liepos mėn. jos pateiktas teisinės valstybės stiprinimo rekomendacijas. Galimas kompromisas turi įtraukti visas šalies Seime atstovaujamas partijas, sakoma rezoliucijoje. Europos Komisija raginama toliau stebėti Lenkijos reakciją į šias rekomendacijas ir siūlyti visapusę paramą šaliai.
Šaltiniai: EP spaudos tarnyba, europarl.europa.eu
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]