Rusija privalo nedelsiant paleisti neteisėtai šalyje ir Kryme kalinamus Ukrainos piliečius, taip pat užtikrinti Krymo gyventojų teisių apsaugą ir nevaržomą tarptautinių organizacijų patekimą į okupuotą pusiasalį, kovo 16 d. pareiškė Europos Parlamentas (EP). Jo nariai pasmerkė tebesitęsiančią Rusijos agresiją Ukrainoje ir pasiūlė įsteigti tarptautinį forumą Krymo aneksijai panaikinti.
Europarlamentarai griežtai smerkia 2014 m. kovo mėn. Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ir vėliau sekusį Rusijos pasų išdavimą okupuoto pusiasalio gyventojams. Okupacija lėmė tai, kad buvo uždarytos ukrainietiškos mokyklos, totorių parlamentas Medžlisas prilygintas teroristinei organizacijai, smarkiai blogėja žmogaus teisių padėtis, o apie 20 tūkst. Krymo gyventojų buvo priversti palikti savo namus ir apsigyventi kitose Ukrainos dalyse, sakoma EP rezoliucijoje.
EP smerkia Krymo totorių diskriminaciją, šios bendruomenės bei Rusijos okupacijai nepritariančių asmenų persekiojimą ir susirinkimų laisvės suvaržymus. Jo nariai pažymi, kad pusiasalį kontroliuojanti Rusija pagal tarptautines taisykles privalo užtikrinti visų Krymo gyventojų teisių apsaugą ir leisti pusiasalyje nevaržomai lankytis tarptautinių bei nevyriausybinių organizacijų atstovams, taip pat žurnalistams.
„Būtina, kad ES atliktų labiau pastebimą, veiksmingesnį ir aktyvesnį vaidmenį skatindama ilgalaikį taikų sprendimą“, – pažymi EP nariai. Jie ragina įsteigti tarptautinį derybų forumą Krymo aneksijos panaikinimui aptarti, taip pat taikyti naujus ribojimus asmenims, atsakingiems už sunkius žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant jų turto ES bankuose įšaldymą. Savo ruožtu ES Taryba raginama paremti Ukrainos siekį, kad Tarptautinis Teisingumo Teismas įpareigotų Rusiją atsakyti už paramą terorizmui rytų Ukrainoje ir ukrainiečių bei Krymo totorių diskriminavimą okupuotame Kryme.
Europarlamentarai ragina Rusiją nedelsiant paleisti neteisėtai šalyje ir Kryme kalinamus Ukrainos piliečius ir grąžinti juos į Ukrainą. Šiuo metu nustatyta 17 Rusijoje ir 15 Kryme neteisėtai kalinamų ukrainiečių, o baudžiamąjį persekiojimą dėl politinių priežasčių yra patyrę 62 ukrainiečiai.
Rezoliucijai pritarė 451 EP narys, nepritarė 73, o susilaikė 86.
(Apie Ukrainoje neteisėtai kalinamus rusus EP nariai nekalbėjo, - red. past.)
Šaltinis: EP Spaudos tarnyba
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]