Per pastaruosius dešimtmečius naujų vaistų kainos ES išaugo tiek, kad daug gyventojų nebegali jų įpirkti, o nacionalinių sveikatos priežiūros sistemų tvarumui kyla pavojus. Tai pažymima kovo 2 d. priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje. Joje siūloma skaidrinti vaistų kainodarą ir skatinti ES valstybes bendradarbiauti perkant vaistus.
Europarlamentarai kviečia parengti naujas ES ir nacionalinio lygmens politikos priemones, skirtas mažinti farmacijos pramonės ir ES valstybių derybinių galių asimetriją ir „sustiprinti valstybių narių derybinę galią, kad būtų užtikrintas vaistų prieinamumas už priimtiną kainą visoje ES“. Jie taip pat siūlo ES valstybėms glaudžiau bendradarbiauti derantis dėl vaistų kainų su farmacijos įmonėmis ir vykdyti bendrus pirkimus, pavyzdžiui, kai trūksta vakcinų kūdikiams.
Parlamentas taip pat norėtų matyti skaidresnę vaistų kainodarą ir ragina priimti naują Skaidrumo direktyvą, kuri užtikrintų veiksmingą vaistų kainų nustatymo ir jų kompensavimo ES valstybėse kontrolę. Savo ruožtu EP siūlo atskleisti farmacijos sektoriaus investicijų į mokslinius tyrimus dydį, „įskaitant valstybių lėšomis finansuojamų mokslinių tyrimų dalį ir vaistų pardavimo apimtis“.
Rezoliucijoje taip pat siūloma užtikrinti generinių ir biologiškai panašių vaistų konkurencingumą ir spartų patekimą į rinką, skirti vaistus pagal jų veikliąją medžiagą, o kartu skatinti racionaliau vartoti vaistus, ypač antibiotikus.
„Sveikatos priežiūra yra kertinė ES tapatybės dalis, kurią mes labai branginame. Turime užtikrinti vaistų prieinamumą, o tai galime pasiekti suteikdami daugiau derybinių svertų ES valstybėms negu farmacijos sektoriui“, – pažymėjo EP pranešėja Soledad Kabeson Ruis (Soledad Cabezón Ruiz, Socialistai ir demokratai, Ispanija).
Rezoliucijai pritarė 568 EP nariai, nepritarė 30, o susilaikė 52.
EP Tyrimų biuro apžvalga apie sveikatos technologijų įvertinimą.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]