Cheminio ginklo panaudojimas Sirijoje yra karo nusikaltimas bei nusikaltimas žmonijai, todėl šiam veiksmui reikia aiškaus, stipraus, tikslinio ir vieningo atsako. Tai sakoma ketvirtadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje. EP ragina pirmiausia siekti regioninio krizės išsprendimo, remiamo tarptautinės bendruomenės, praneša Parlamento spaudos tarnyba.
EP griežtai smerkia rugpjūčio 21 d. šalia Damasko įvykdytas masines civilių žudynes cheminiu ginklu. Jie kviečia imtis priemonių, kurios užtikrintų šio ginklo nenaudojimą tiek Sirijoje, tiek visame pasaulyje. Europarlamentrai remia pasiūlymą Sirijai nedelsiant perduoti jos turimą cheminį ginklą tarptautinei bendruomenei, kad jis būtų sunaikintas.
EP pažymi, kad tarptautinės bendruomenės ultimatumai Sirijai turi remtis privaloma Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucija, kurios nepaisymas leistų panaudoti visus JT Chartijoje numatytus instrumentus. Nuolatinės Saugumo Tarybos narės Rusija ir Kinija raginamos jausti pareigą pasiekti bendrą tarptautinės bendruomenės. Jei šis klausimas būtų nuolatos blokuojamas Saugumo Taryboje, jį turėtų perimti JT Generalinė Asamblėja, įsitikinę EP nariai.
EP nariai ragina Sirijos prezidentą Bašarą Al Asadą (Bashar al Assad) ir jo režimą atsistatydinti. Savo ruožtu rezoliucijoje pažymima, kad ilgalaikis dabartinės krizės Sirijoje sprendimas įmanomas tik per tarptautinės bendruomenės remiamą politinį
procesą.
***
Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina Rusiją gerbti ES rytinių kaimynių laisvę apsispręsti dėl jų integracijos į ES. Rusijos taikomos prekybos sankcijos Ukrainai ir Moldovai bei grasinimai Armėnijai yra nepriimtino Rusijos spaudimo pavyzdžiai, pažymi EP.
Neseniai Rusija uždraudė didžiausio Ukrainos saldumynų gamintojo produkcijos importą bei apribojo Moldovos vynų importą, siekdama atgrasinti minėtas šalis nuo asociacijos susitarimų pasirašymo ar parafavimo per lapkričio 28–29 d. Vilniuje vyksiantį ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimą. Tikimasi, kad jo metu Ukraina pasirašys, o kitos Rytų partnerystės šalys parafuos asociacijos ir laisvos prekybos susitarimus su ES, praneša Parlamento spaudos tarnyba.
EP nariai smerkia nepriimtiną Rusijos spaudimą Rytų partnerystės šalims ir kviečia gerbti nepriklausomų valstybių suverenumą, nesikišti į jų vidaus reikalus ir konstruktyviai prisidėti prie politinio ir ekonominio stabilumo regione. Europarlamentarai pažymi, kad šios šalys turi teisę laisva valia kurti santykius su pasirinktais partneriais.
Parlamentas pažymi, kad Rusijos ketinimas toliau laikyti Rytų partnerystės regioną savo išskirtinės įtakos sfera ir priešintis šių šalių siekiui integruotis į ES yra „nesuderinamas su nacionalinio suverenumo, abišalio pasitikėjimo ir gerų kaimyninių santykių principais". Europarlamentarų įsitikinimu, progresyvi Rytų partnerystės šalių integracija į ES bei politinės ir ekonominės reformos jose galiausiai pasitarnaus ir Rusijos interesams“.
EP ragina minėtas šalis tęsti pasirengimą ES Rytų partnerystės susitikimui Vilniuje ir „nepasiduoti joms daromam spaudimui“. Europarlamentarai tvirtai remia šiame susitikime numatomus pasirašyti ar inicijuoti susitarimus su tomis šalimis, kurios „tam pasirengusios ir to nori“. Kartu ES turi apginti Rytų partnerystės šalis, kurioms Rusija taiko „atvirą, neraminantį ir didėjantį" spaudimą, pažymi EP nariai. Jie ragina Europos Komisiją ir ES Tarybą pasiūlyti "konkrečias ir veiksmingas priemones“, kurios padėtų minėtoms šalims įgyvendinti savo europinius siekius.
Eltos inf.