Sausio 4 d. Krašto apsaugos ministerijoje sudaryti 2018 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašai – į juos įtraukti 27 633 jaunuoliai, kuriems 19–26 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3864 karo prievolininkai.
Planuojama, sudaryti sąrašai bus paskelbti iki sausio 12 d. sauktiniai.kam.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
„Šauktinių sistemos grąžinimas į kariuomenę – neabejotinai vienas reikšmingiausių saugumo ir gynybos stiprinimo sprendimų nuo 2014 m., kai iš esmės pasikeitė saugumo situacija regione. Pirma, šaukimo sistemos įgyvendinimas siunčia aiškų signalą sąjungininkams ir potencialiam agresoriui, kad Lietuva rimtai vertina savo gynybą. Antra, šauktiniai ženkliai stiprina kariuomenę: sparčiai didėja kariuomenės rezervas ir pildomi kariuomenės vienetai,“ - pasako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
„Iki šiol didžioji dalis jaunuolių tarnavo savo noru. Mus ypač džiugina, kad dauguma jų tarnybą atlieka siekdami išmokti apginti savo šeimą ir valstybę. Tačiau augant emigracijai bei palaipsniui didėjant šaukiamųjų skaičiui, tikėtina, jog šiemet tarp šauktinių turėsime ir karo prievolininkų, atliekančių tarnybą privalomąja tvarka, – teigia krašto apsaugos ministras R. Karoblis. – Visgi kiekvieną šauktinį į privalomąją karo tarnybą skatinčiau kaip savo asmeninį indėlį į saugesnės Lietuvos kūrimą, į galimybę tiesiogiai prisidėti prie Lietuvos saugumo stiprinimo.“
Ministras taip pat pabrėžia, kad padidinus krašto apsaugos finansavimą, Lietuvos kariuomenė turi galimybę sparčiau nei bet kada transformuotis į modernią XXI a. kariuomenę.
„Sieksime, kad finansavimo augimą pirmiausiai pajustų būtent patys kariai – per tarnybos sąlygų gerinimą“, - pasakė ministras.
Sąrašų sudarymo pradžią stebėjo krašto apsaugos ministras R. Karoblis, juos sudarant dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas, kiti kariuomenės atstovai, o siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebės ir penki visuomenės atstovai. Pasak Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos atstovo Antano Mikalausko, sąrašų sudarymas vyko sklandžiai, jokių spragų ar neaiškumų jie nepastebėjo. „Sistema yra skaidri ir gerai veikianti“, - nurodė jis.
Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2018 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks daugiau nei 20 kariuomenės dalinių. Dalis karių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius išeis bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir atliks kolektyvinį rengimą.
Pirmieji 2018 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo viduryje, paskutinieji – gruodžio pabaigoje. Spalį bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 1,5 tūkst. karių.
2017 metais įsigaliojus Karo prievolės įstatymo pasikeitimams, į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
(ES įstatymai draudžia šauktinių kariuomenę, todėl pašauktieji jon už nemažus pinigus tampa „savanoriais“, - red. past.)
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]