2025 m. sausio 15 d.

 

ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

12
Paskelbta: 2015-04-24 11:22 Autorius: zali.lt

ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai vakar kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

Minėdami pasaulinę veiksmo dieną prieš laisvosios prekybos sutartis, susirinkusieji po paskaitos Lietuvos kooperatyvų sąjungoje Vilniuje nusifotografavo rankose laikydami plakatus su šūkiais: „Ar norėtum chloruotos vištienos savo lėkštėje?“, „TTIP mums reikalinga tik tiek, kiek kabliukas žuviai“, „Vardan korporacijų pelnų aukoti valstybių suverenitetą – transgalaktinė nesąmonė!“, „1 600 000 piliečių sako ne išskirtinėms korporacijų teisėms“.

Publikuodami fotografijas socialiniuose tinkluose, jie siekia atkreipti visuomenės dėmesį į probleminius sutarties aspektus bei paraginti pasirašyti peticiją prieš šią sutartį bei Išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą su Kanada (angl. santrumpa CETA).

Ragino išeiti iš transatlantinio transo

Paprastai laisvosios prekybos sutartis pasirašančios šalys atsisako muitų, tačiau šia transatlantine sutartimi siekiama visų pirma panaikinti netarifines apsaugos priemones, kurias šalys taiko apsaugoti savo kultūrinę tradiciją, aplinkos ar ekonominį savitumą. Jos pagalba taip pat norima suvienodinti JAV ir ES maisto kokybės, aplinkosaugos, duomenų apsaugos bei kitus standartus.



„Kol kas dauguma Lietuvos politikų apie įvairius JAV ir ES sutarties aspektus kalba kaip užhipnotizuoti. Mes manome, kad reikėtų išeiti iš šito transo ir pažvelgti į nutekintų bei iš dalies paviešintų Komisijos pozicijos tekstų turinį kritiškesniu žvilgsniu. Kaip sutartis paveiktų mūsų atskiras ekonomikos sritis? Tikėtis, kad galėsime lygiavertiškai konkuruoti visose srityse, yra naivu. Patirtis ir net ekonomiškai stipresnėse šalyse padaryti prognostiniai vertinimai sako ką kita. Ar nebus taip, kad dėl žemos Lietuvos gyventojų perkamosios galios galėsime rinktis tik atvežamus prasčiausios kokybės maisto produktus, nes sveiki ir geros kokybės lietuviški maisto produktai keliaus iš šalies?” – klausė paskaitą skaitęs Darnaus vystymosi centro direktorius Liutauras Stoškus, – “Jau dabar matome, kad neretai politikai lengva ranka laimina sprendimus, kurie ne tik kad atskirus žmones, bet ir visą valstybę gali padaryti stambių korporacijų įkaite. Ar mūsų politikai pasiryžę sutikti, kad Europos šalių politiką nulemtų trijų, šalies piliečių nerinktų ir jų interesų neatstovaujančių teisininkų, sudarančių arbitražą, sprendimai? O juk kaip tik tai ir siūlo viena iš TTIP dalių: investuotojo-valstybės ginčų sprendimo mechanizmas“.

Draudimas į Europos rinką įvežti chloro dioksidu apdorotą paukštieną gali atsidurti kliūčių prekybai sąraše.


Pasak gyvūnų teisių organizacijos „Tušti narvai“ atstovės Gabijos Enciūtės, standartai gali būti pabloginti ir derybininkų siūlymu įkurus instituciją, kuri vertintų, kiek nauji teisės aktai palankūs prekybai: “Tokia viršvalstybinė institucija iš esmės tarnautų korporacijų, o ne piliečių interesams. Labai tikėtina, kad draudimas į Europos rinką įvežti chloro dioksidu apdorotą paukštieną ir skrupulingas genetiškai modifikuotų produktų žymėjimas atsidurtų kliūčių prekybai sąraše.”

Priešinasi ir amerikiečiai

Dalyvių įsitikinimu, reikia palaikyti stabilius santykius tarp JAV ir ES, tačiau vardan to neturi būti silpninamos demokratinės piliečių teisės ir suteikiamos išskirtinės teisės korporacijoms. Apie tokias tikėtinas šiuo metu vykstančių derybų dėl sutarties pasekmes Europoje kalba nevyriausybinių organizacijų atstovai, profsąjungos, žemdirbiai.

„Naująjam ES ir JAV susitarimui priešinasi ne tik aibė Europos piliečių; net ir Amerikoje vyrauja šiai sutarčiai priešiškos nuotaikos. Kyla klausimas, kam tada apskritai naudingas TTIP susitarimas? Viena aišku – tikrai ne gamtai ir gyvūnams, kuriuos turėtų saugoti atsargumo principui paklūstantys ES standartai,“ – sakė Gabija Enciūtė, ką tik grįžusi iš seminaro apie laisvosios prekybos sutartis Briuselyje.

Sutartis gali turėti pabloginti mūsų valgomo maisto kokybę bei aplinkos, darbuotojų apsaugos standartus.


Pasaulinė veiksmo diena prieš laisvosios prekybos sutartis paminėta visuose penkiuose kontinentuose. Už sveiką maistą, darbuotojų teises, interneto laisvę, demokratiją ir galimybę dirbti savo žemę kovojantys aktyvistai šiandien 46 pasaulio šalyse surengė daugiau nei 700 protesto akcijų ir informacinių renginių.

Surinko 1 mln. 700 tūkst. parašų

Kampaniją prieš TTIP ir CETA Europoje aktyviai vykdo daugiau nei 400 organizacijų iš 26-erių ES šalių vienijantis aljansas „Stop TTIP“, raginantis nutraukti derybas dėl TTIP ir neratifikuoti CETA. Prie vis augančio aljanso jau prisijungė Darnaus vystymosi centras, „Tušti narvai“, Susivienijimas ŽALI.LT, darnaus vystymosi organizacija GYVA.LT, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija bei Lietuvos jaunimo centras.

Aljansas susikūrė siekdamas įvykdyti Europos Piliečių Iniciatyvą prieš TTIP ir CETA ir taip paraginti Europos Komisiją pakeisti teisės aktus. Europos Komisija aljanso inicijuotai Europos Piliečių Iniciatyvai nepritarė, todėl ji organizuojama savarankiškai, pagal visus oficialius reikalavimus, o Komisija už nepritarimą atsidūrė Europos Teisingumo teisme. Aljansas, per rekordiškai trumpą laiką įvykdęs oficialius Europos Piliečių Iniciatyvai taikomus reikalavimus, jau surinko beveik 1 mln. 700 tūkst. šioms sutartims nepritariančių piliečių parašų.
 

ŽALI.LT narys Martynas Norbutas prieš TTIP protestavo Briuselyje.


Derybos dėl ES laisvosios prekybos sutarties su JAV prasidėjo 2013-aisiais. Kitą savaitę Vašingtone prasidės devintasis derybų raundas.



PASTABOS

Daugiau nuotraukų: flickr.com

Daugiau video ČIA.

Daugiau nei 700 pasaulinės veiksmo dienos prieš laisvosios prekybos sutartis renginius galite rasti žemėlapyje adresu globaltradeday.org



DAUGIAU INFORMACIJOS:
Liutauras Stoškus
Darnaus vystymosi centras
El.paštas: [email protected]
Tel.: +370 687 97311

Andrejus Gaidamavičius
Lietuvos žaliųjų judėjimo Tarybos narys
El.paštas: [email protected]
Tel.: +370 685 06711

Laura Gintalaitė
Savarankiškai organizuojamos Europos Piliečių Iniciatyvos prieš TTIP ir CETA koordinatorė Lietuvoje

Susivienijimas ŽALI.LT

stop-ttip.org
El.paštas: [email protected]
Tel.: +49 15251600848

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
12. mongol-bogomol
(2015-04-26 19:26:13)
(2.102.34.62) Parašė:

parduotuveja "Cesta" hloruota vistiena, ka darit? ------------- Zemes ukio gyvunai valgo pasarus pagamintus is GMO, o mes valgom tuos gyvunus. ka darit? -------------------------------------------------------------- Ir aplamai visi produktai bus pazymeti zenkliukais kur nera GMO o kur ira. Nori valgai GMO nori ne valgai. Kame problema? ------------------------------------------------------------- Problema ispusta is nieko.



11. kliuksesim
(2015-04-25 23:20:41)
(78.57.181.97) Parašė:

privalge celiuliozes, bus visai faina.



10. Jonis uz sveika maista
(2015-04-25 00:29:24)
(188.69.209.140) Parašė:

Ne prosal musu politikams puse metu pagyventi ir pavalgyti amerikos valstijose. Ar lankydamiesi ten, NEPASTEBEJO, kad daugelis aptuke, ypac moterys? Ar gryze i Lietuva, nepastebejo, kad lietuvaiciai, o ypac moterys velniskai grazios?



9. Nuo 2013m. derasi
(2015-04-25 00:08:30)
(78.57.181.97) Parašė:

tuoj baigs.Jau geriau draugyste su putinu, jiems patiko lietuviskas maistas, svarus, ne genetiskai mutuotas.



8. visi
(2015-04-24 23:59:55)
(78.57.181.97) Parašė:

subinlaiziai valgys genetiskai mutuota maista, o jeigu visko nesurys, mokes baudas uz sutarties pazeidima



7. Anfisa
(2015-04-24 19:55:18)
(78.61.49.251) Parašė:

Kiek zinau,pagrindine problema tame,kad pagal siuloma prekybos sutarti,visus gincius tarp europos ir amerikos gamyntoju tures spresti isimtinai USA privatus teismai.Savotiska vergove.Cia yra pagrindinis "kabliukas" Europai..



6. 10 balu
(2015-04-24 19:49:53)
(84.15.118.78) Parašė:

Malaciai, nepatinka, nesutinka namie nesedi, isreiskia savo pozicija. Anksciau ar veliau si jaunimo pozicija duos savo vaisiu, valdinikai negales visa laika zmoniu ignoruoti.Ne tam rinkti ir ne tam pasodinti i minkstus ir siltus brangiai musu apmokomus kreslus.



5. romačius
(2015-04-24 19:16:29)
(78.62.91.160) Parašė:

Ar tie , kurie pasirašo po šita peticija, taip pat pakliūna į tą 300 asmenų sąrašą, veikiančių prieš lietuvos valstybę? (lietuvą mažąja raide parašiau sąmoningai,turėdamas minty valdžios niekšų lietuvą.)



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi