Euroskeptiškos Lenkijos konservatorių partijos PiS vadovas Jaroslavas Kačynskis (Jarosław Kaczyński) išsijuokė iš ES grasinimų įvesti Lenkijai sankcijas. Tuo metu ES ne juokais davė Lenkijai tris mėnesius, kad ši atšauktų savo konstitucijos pataisas, kuriose ES įžvelgia į „Brexit“ panašią grėsmę.
Pasak ES pareigūnų, Lenkijos noras pakeisti konstituciją prieštarauja ES įstatymams, nes gali suteikti šalies konstituciniam teismui tokių galių, kurios leis Varšuvai ir ES fondus įšaldyti, ir pačią sąjungą palikti.
Nuo 2015 m. spalio, kai rinkimus laimėjo PiS, ES bijo, kad Lenkijoje nebūtų pažeisti demokratijos standartai. 1997 m. Lenkijos Respublikos konstitucija leidžia parlamento ir prezidento palaimintus įstatymus užginčyti konstituciniam teismui pritarus. Naujosios pataisos, įvestos 2015 m. gruodį, leistų keisti įstatymus, jei to norėtų du trečdaliai konstitucinio teismo teisėjų.
J. Kačinskis pastebėjo, kad yra šalių, kaip kad Nyderlandai, kurios išvis neturi konstitucinio teismo: „Lenkija yra suvereni valstybė. Mes norime tokių pat teisių kaip ir kitos ES šalys. Nei daugiau, nei mažiau.“
PiS palaiko 40 proc. lenkų. Ši partija nori didesnės valstybės kontrolės ekonomikos sektoriuje, bankininkystėje, energetikoje, chemikalų gamyboje.
J. Kačinskis paneigė gandus, kad Lenkija ketina palikti ES, tačiau sukritikavo jos norą viską valdyti centralizuotai: „Tačiau „Brexit“ parodė, kur yra problemos. Jei jų neišspręsime, daugelyje ES šalių sustiprės prieš ES nukreipti judėjimai.“
Taip pat J. Kačinskis paneigė gandus, kad Lenkija suiminės oponentus, kai iš jos išvyks dabar joje viešintis popiežius.
Susirūpinimą dėl Lenkijos yra išreiškęs ir JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama). Lenkijoje buvo surengti ES palaikantys mitingai.
Šaltinis: tribune.com.pk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]