Kovos su korupcija patirties eksportuotojas, pažeidžiamas komunistas, Gerovės valstybės kūrėjas, Sąjūdžio laikais įstojęs į TSRS komunistų partiją ir taip iš jos ir neišstojęs, Ukrainos karių kraujo bučiuotojas, Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių taisytojas, alternatyvių laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmių iniciatorius, kasetinių bombų fanas, žodžio „vatinukai“ mėgėjas ir vartotojas, kariauti tinkamų ukrainiečių Lietuvoje išgaudymo ir išsiuntimo į Ukrainą šalininkas bei panašių nuopelnų savininkas, įmonės „Lietuvos Respublika“ vadovas (įmonės kodas 111105555), Lietuvos veto teisės atsisakymo Europos Sąjungoje aktyvistas Gitanas Nausėda dalyvavo istoriniame neformaliame Europos vadovų susitikime Briuselyje.
Pagrindinė susitikimo tema – Europos Sąjungos (ES) saugumo ir Rusijos atgrasymo stiprinimas.
Susitikime taip pat aptartas tolesnis ES bendradarbiavimo su NATO ir Jungtine Karalyste plėtojimas.
Susitikimo dalyvius D. Nausėda informavo, kad „stipresnė Europos gynyba šiandien – ne prabanga, o egzistencinė būtinybė“.
Vyriškis paragino ES valstybes nares ryžtingai didinti gynybos finansavimą, skiriant bent 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), primindamas, kad Lietuva šiemet skyrė 4 proc. BVP ir iki 2030 m. siekia padidinti šį rodiklį iki 6 proc. BVP.
„Būtina rasti papildomų išteklių gynybai ir dabartinėje ES daugiametėje finansinėje programoje (DFP), o kitoje (2028–2034 m.) DFP gynybą paversti pagrindiniu prioritetu“, - nurodė G. Nausėda.
Valstybės lyderis atskleidė, kad ES sienos su Rusija ir Baltarusija stiprinimas, investicijos į karinį mobilumą, apskaičiuotas atgrasymo pramonės pajėgumų paskirstymas yra itin svarbūs veiksniai siekiant užtikrinti visos ES saugumą.
Siekiant pergalės Ukrainoje, G. Nausėda priminė, kad parama Ukrainai turi būti tęsiama, o Ukrainos gynybos pramonė turėtų būti integruota į ES gynybos technologinę ir pramoninę bazę.
Susirinkusiems Lietuvos vadovas taip pat pranešė, kad ES Kosmoso komisaras Andrius Kubilius šiuo metu rašo Baltąją knygą apie Europos atgrasymo srities ateitį, kuri greitu laiku turėtų išvysti dienos šviesą.
Ką kalbėjo kiti susitikimo dalyviai, Prezidentūra neviešina.