Europos Parlamento narys Gabrielius Landsbergis vakar vakare Europos Parlamento Užsienio reikalų komitete pristatė parengtą ES-Rusijos santykių ataskaitą. Šią atsakomybę parlamentas buvo pavedęs Lietuvos europarlamentarui praėjusių metų pabaigoje, kai po Rusijos vykdomo karo Ukrainoje, buvo nutarta persvarstyti ES santykius su Rusija.
„Europa turi nusimesti „rožinius akinius“, per kuriuos žvelgė į Rusiją paskutinį dešimtmetį, ir atsisakyti iliuzijų, kad nuolaidžiavimas, bendrų iniciatyvų siūlymas gali turėti teigiamą poveikį. ES turi aiškiai ir griežtai įvertinti visus Rusijos įvykdytus tarptautinės teisės pažeidimus, neatnaujinti įprastų draugiškų santykių ir tęsti sankcijas, kol Ukrainai nebus sugrąžintas Krymas. ES turi tapti atspari Rusijos spaudimui visose srityse nuo propagandos iki prekybos bei energetikos ir taip pat padėti atsispirti Rusijos spaudimui ir Rytų Partnerystės valstybėms“, - teigė G.Landsbergis.
Gabrieliaus Landsbergio Europos Parlamentui parengtoje ES-Rusijos santykių ataskaitoje pabrėžiama, kad Rusijai tiesiogiai ir netiesiogiai dalyvaujant kare su Ukraina ir tyčia pažeidžiant pagrindinius ES ir tarptautiniu mastu palaikomus demokratijos principus ir vertybes, ES negali numatyti grįžimo prie įprastų santykių; ragina ES kritiškai įvertinti savo santykius su Rusija ir kuo greičiau parengti švelniąja galia grindžiamą nenumatytų atvejų planą siekiant pasipriešinti agresyviai ir nesantaiką kurstančiai Rusijos politikai ES ir jos partnerių atžvilgiu.
Kaip teigiama ataskaitoje, ES ir Rusijos santykiai nuo šiol turi būti grindžiami teisinės valstybės principu ir tam tikromis išankstinėmis sąlygomis paremtu dialogu. Rusija turėtų nedviprasmiškai ir neapsimetinėdama prisiimti atsakomybę ir visapusiškai įgyvendinti Minsko susitarimus, Krymas turi būti grąžintas Ukrainai, o dialogas su Rusija neturi būti plėtojamas kenkiant Europos vertybėms, normoms ir tarptautiniams įsipareigojimams. Jei Rusija pasirinks kitą kelią ir nesiims jokių deramų veiksmų savo politikai keisti, ES sankcijos turėtų būti sugriežtintos.
ES taip pat raginama rimtą atsaką skirti iš Rusijos vykdomoms informacinėms propagandinėms kampanijoms ir sukurti konkrečius instrumentus jai sustabdyti.
Parengtai ataskaitai savo pataisas ar pasiūlymus pataisymus dar galės pateikti ir kiti EP atstovai iki kovo pabaigos, o galutinis balsavimas parlamente numatomas birželį. Priimtas dokumentas bus teikiamas kitoms ES institucijoms – ES prezidentui, Europos Komisijai, Europos Tarybai, ES Išorinių veiksmų tarnybai, taip pat Rusijos bei Rytų Partnerystės šalių vyriausybėms ir ES parlamentams.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]