„Kodėl Europos Sąjungos kovinės grupės dar nė karto nebuvo panaudotos? Gal netinkama kovinės grupės koncepcija? Ar galime išspręsti šiuos ilgalaikius klausimus, jei nebus peržiūrėta esama koncepcija? Tai klausimai, kuriais krašto apsaugos ministras Juozas Olekas diskutavo su kitų ES valstybių atstovais spalio 15 dieną Londone (Jungtinė Karalystė) vykusiame seminare apie ES greitojo reagavimo priemonę kovojant su krizėmis – kovines grupes“, – skelbia krašto apsaugos ministerija (KAM).
„Tikiuosi, kad gruodį susirinksianti Europos Vadovų Taryba pareikš tvirtesnę nuomonę dėl ES kovinių grupių ateities. Tikiuosi, gausime politinę žinią peržiūrėti dabartinį ambicijų lygį ir įsipareigojimą panaudoti ES kovines grupes“, – seminare sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas.
Pasak ministro, Lietuva visuomet pabrėžė ES kovinių grupių svarbą. „Mes dalyvaujame formuojant šias grupes maždaug kas dveji metai. Šiuo metu mūsų kariai budi penkiašalėje Jungtinės Karalystės vadovaujamoje kovinėje grupėje, o kitas kontingentas jau pradėjo rengtis kitai rotacijai – 2015 m. budėsime Šiaurės šalių kovinėje grupėje. Todėl norime, kad kovinės grupės būtų veiksminga ES karinių pajėgumų priemonė“, – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Anot KAM, pirmininkaudama ES Tarybai Lietuva siekia „didinti kovinių grupių lankstumą, supaprastinti siuntimo į operacijas sąlygas ir gerinti kovinių grupių pasirengimą“.
„Didindami kovinių grupių lankstumą, galėtume jas pritaikyti konkrečiai krizei, – sakė ministras, kalbėdamas apie ES kovinių grupių panaudojimą. – O jei kalbėtume praktiškai, tai reikštų, kad būtų galima panaudoti vieną kovinės grupės komponentą ar pastiprinti kovinę grupę papildomais elementais.“
Pasak J. Oleko, kovinių grupių panaudojimo galimybės konkrečiose krizinėse situacijose turėtų būti reguliariai aptariamos per gynybos ministrų susitikimus. Tai esą padėtų iš anksto siekti politinio sutarimo, taip pat pritaikyti kovines grupes konkrečioms operacijoms.
„kam.lt“, „ekspertai.eu“ inf.