Estijos teismas pirmą kartą susidūrė su tokio pobūdžio byla, kai šalies pilietis yra kaltinamas terorizmu. 34-erių Vladimiras praeitais metais du kartus vyko į Rytų Ukrainą ir ten kiekvieną kartą karinio konflikto zonoje pasilikdavo po mėnesį. Šių metų vasaryje Vladimirą, vykusį autobusu į Luhanską, Rusijos pasienyje sulaikė Estijos saugumo policija. Vėliau kratos metu rastas nelegalus ginklas ir šaudmenys. Valdžios manymu, jis ketino prisijungti prie separatistų, kovojančių su centrinės valdžios kariais.
Estijos valstybinės prokuratūros prokuroras Styvenas Hristo Evestusas teigė: „Abiejų apsilankymų Ukrainoje metu Vladimiras buvo prisijungęs prie Luhansko rajone veikiančios ginkluotos grupuotės, kurios tikslas, pagal iš Ukrainos gautą informaciją, yra teroristinių nusikaltimų prieš Ukrainą vykdymas“.Pasak prokuroro, „pagal surinktus įrodymus, Estijos pilietis Vladimiras lydėdavo pervežant ir saugojo jo padalinio paimtus į nelaisvę kalinius. Tačiau įmanoma, kad jis dalyvavo ir kariniuose veiksmuose prieš Ukrainos valstybę“. Prokuroras taip pat užsiminė, kad Vladimiras tikrai nevažiavo ieškoti nuotykių, bet aiškiai žinojo kur ir pas ką vyksta, ir kuo ten užsiims.
Estijos prokuroras pripažino, kad jų šalies praktikoje tai pirmas kartas, kai nagrinėjama su terorizmu susijusi byla. Iki šiol viskas vyko labiau teoriniame lygmenyje, numatant, kad tokie dalykai gali atsitikti ir Estijoje. Į šį ikiteisminį tyrimą estai įtraukė ir Ukrainos prokuratūrą bei tyrimų institucijas, Ukrainos atstovai buvo atvykę į Estiją susipažinti su tyrimu.
Prieš dvi savaites prokuratūra ir Vladimiras jau buvo netoli bylos sprendimo abipusiu sutarimu, tačiau paskutinę minutę, sutarimo patvirtinimo metu teismo salėje, vyras apsigalvojo. Šis sprendimas Vladimirui gali brangiai kainuoti, kadangi Valstybinė Ukrainos prokuratūra pareikalavo Estijos piliečio ekstradicijos. Būtent šia kryptimi dabar ir pasuko procesas. Tai reiškia, kad yra didelė tikimybė, jog vyras stos prieš Ukrainos teismą.
Tuo atveju, jei Vladimiras dėl vienų ar kitų priežasčių nestotų prieš Ukrainos teismą, prokuratūra pradėtų naują tyrimą ir procesas vyktų Estijoje.
Šaltinis: rus.delfi.ee
Estai galėtų pasisemti patirties iš daug labiau tokius reikalus išmanančios Lietuvos, kurios prokuratūra glaudžiai bendradarbiavo su Rusijos teisėsauga apklausiant ir terorizmu Rusijos teritorijoje kaltinant lietuvę Eglę Kusaitę. Specialiosios Rusijos tarnybos buvo gavusios Lietuvos prokurorų mielaširdingą leidimą atvykus į Lietuvą tardyti kaltinamąją. Taip pat estai galėtų pasikviesti jiems giminingų suomių, kurie iš Estijos teritorijos galėtų rinkti labdarą karui ir karinių veiksmų mokytų Ukrainos karius, kaip tai Lietuvos teritorijoje daro Švedijos pilietis. Nes tokie veiksmai kvalifikuojami ne kaip terorizmas, bet kaip nuopelnai šaliai, už kuriuos galima apdovanoti valstybiniu apdovanojimu iš prezidento rankų (kaip tai ir buvo padaryta Lietuvoje).
Naujausi
Naujausi komentarai
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2660:425:3617:ebff:fee4:6393 | 22:45:19
štrichai apie odesą ----
https://youtu.be/9soaUbT7aFM?si=7BLDopqZ2eSmQZ6q...