Europos Sąjunga teisminės instancijos rankomis atliko kapitaliavimo veiksmą prieš Iraną: vienam pagrindinių jo bankų „Mellat“ sausio 30-ąją panaikintos dvejus su puse metų (nuo 2010-ųjų birželio) galiojusios sankcijos. Panašu, kad Vakarai ima suvokti, jog be Irano gyventi jie negali, o Izraelis praranda savo pozicijas geopolitinėje arenoje.
Banko „Mellat“ direktorius Ali Divandari sausio 30-ąją pareiškė: „Po dvejų su puse metų intensyvaus teisinio darbo, kad būtų panaikintos ES sankcijos bankui, Europos Teisingumo Teismas jas panaikino“.
Šio teismo sprendimai – neskundžiami ir galutiniai.
Ali Divandari taip pat pažymėjo, kad „teismas pareikalavo Europos Sąjungos apmokėti visas teisines procedūras. Teismas taip pat nustatė, jog bankas „Mellat“ iš ES dėl sankcijų privalės gauti kompensaciją už patirtus nuostolius“.
„Bank Mellat“ (pers. „Žmonių, liaudies bankas“) – privatus Irano bankas, įkurtas 1980-aisiais, sujungus dešimt ikirevoliucinių bankų. Tai – vienas didžiausių komercinių bankų Irano Islamo Respublikoje ir vienas iš 1000 didžiausių bankų pasaulyje, valdantis 13 100 milijardų rialų kapitalą.
Ali Divandari manymu, šis Europos Teisingumo Teismo sprendimas „pozityviai paveiks požiūrį į kitus Irano bankus ir ekonomines institucijas“.
2012-ųjų gruodžio mėnesį Liuksemburge įsikūręs teismas liepė ES panaikinti sankcijas kitam Irano privačiam bankui – „Sina“. „Sina Bank“ veikia nuo 1985-ųjų. Tai – taip pat vienas didžiausių Irano bankų.
2012-ųjų pradžioje JAV ir ES įvedė sankcijas Irano naftos ir finansiniam sektoriams, kad kitos šalys nepirktų Irano naftos ir nevykdytų pervedimų per Centrinį Irano Banką. Sankcijos įsigaliojo 2012-ųjų vasarą. 2012-ųjų spalio 15 d. ES šalių užsienio reikalų ministrai šias sankcijas dar labiau sugriežtino. Tačiau akivaizdu, jog geopolitiniame futbole Vakarai „prakišo“ prieš Iraną rezultatu 0:1.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]