2024 m. gegužės 14 d.

 

Europarlamentarai aptarė siūlomas reformas siekiant išlaikyti Jungtinę Karalystę ES

2
Paskelbta: 2016-02-03 17:15 Autorius: EP spaudos tarnyba
Marin Le Pen teigė, kad „britams įgriso ES, todėl jie nori išeiti“.
Marin Le Pen teigė, kad „britams įgriso ES, todėl jie nori išeiti“.

Ar Jungtinė Karalystė (JK) liks Europos Sąjungoje (ES)? Jei taip, kokiomis sąlygomis?

Vasario 3 d. ryte Europos Parlamento (EP) nariai aptarė reformų siūlymus, kurie padėtų išlaikyti britus ES suteikiant tam tikrų išlygų suvereniteto, imigracijos ir ekonominės politikos srityse. Daugelis europarlamentarų pažymėjo, kad dėl tolesnės JK narystės bendrijoje laimėtų tiek patys britai, tiek ir kitos ES narės, nors kai kurie reiškė abejones dėl siūlomų reformų.

ES Tarybos vardu kalbėjęs Nyderlandų užsienio reikalų ministras Bertas Kundersas (Bert Koenders) pabrėžė, kad „labai svarbu tęsti konstruktyvų dialogą siekiant, kad ES veikimas taptų geresnis tiek JK, tiek ir kitoms valstybėms narėms“. Jis pridūrė, kad ES šalių vyriausybės svarsto galimybes atsižvelgti į britų reikalavimus, tačiau „galutinį sprendimą – ar likti ES – priims JK piliečiai“.

Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) sveikino Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko pateiktus reformų siūlymus, kurie „teisingi tiek JK, tiek likusių 27 ES valstybių, tiek ir Europos Parlamento atžvilgiu“.

Pažymėjęs, kad JK jau dabar gauna daugiau naudos dėl įvairių išlygų nei bet kuri kita ES valstybė, Ž. K. Junkeris pridūrė, jog kitos to pageidaujančios šalys turi turėti gilesnės integracijos galimybę.

Europos liaudies partijos pirmininkas Manfredas Vėberis (Manfred Weber, Vokietija) kalbėjo: „Norime, kad Jungtinė Karalystė liktų ES, tačiau nenorime vien britiškos Europos – norime geresnės Europos, skirtos visiems.“ Jo manymu, D. Tusko siūlymai yra „tinkamas pagrindas“ siekti susitarimo. M. Vėberis pabrėžė, kad tie ES piliečiai, kurie dirba JK ir moka mokesčius, turi teisę gauti socialines išmokas, tačiau „reikia kovoti su piktnaudžiavimu socialine parama.“

Socialistų ir demokratų vardu kalbėjęs Džovanis Pitela (Giovanni Pittella, Italija) akcentavo, kad buvimas drauge būtų naudingas tiek ES, tiek ir JK. „Išstojusi iš ES Jungtinė Karalystė susilpnės“, – pridūrė EP narys ir pasiūlė „aiškiai įvardinti narystės ES privalumus, kuriais mėgaujasi JK piliečiai“. Sukritikavęs ES Tarybą dėl siauro požiūrio ir nacionalistinių nuotaikų, kalbėtojas ragino kovoti su populizmu, separatizmu ir nacionalizmu.

„Niekada neturime bijoti klausti žmonių, ką jie galvoja“, – pažymėjo Sjedas Kamalis (Syed Kamall, Europos konservatoriai ir reformistai, JK). „Nors daugelis ES institucijose pasisako už gilesnę integraciją, britai, stodami į ES, galvojo, kad jie jungiasi prie bendrosios rinkos. Jeigu nebus panaikintas šis suvokimų skirtumas, JK ir ES santykiai ir toliau bus neapibrėžti“, – pridūrė EP narys. Jo nuomone, siūlomos reformos pasitarnautų ne tik britams, bet ir visai ES.

Liberalų ir demokratų aljanso pirmininkas Gajus Ferhofstadas (Guy Verhofstadt, Belgija) pažymėjo, kad JK pasitraukimas reikštų įtakos praradimą. „Jie britai paliktų ES, tai būtų didelė klaida – ne tik ekonominiu požiūriu, bet ir mąstant geopolitiškai. Europa be Didžiosios Britanijos prarastų svorį – prieš Kiniją, Rusiją, JAV. Iš tikrųjų tai pasitarnautų V. Putinui, nes jam patinka susiskaldžiusi Europa“, – kalbėjo deputatas. Jis taip pat nuogąstavo dėl siūlomo „glaudesnės sąjungos“ sąvokos persvarstymo.

Gabrielė Cimer (Gabriele Zimmer, Europos vieningieji kairieji, Vokietija) kritikavo galimybę riboti laisvą darbuotojų judėjimą, nes tai „palaidos socialinės sąjungos idėją“. Ji taip pat klausė, ar tai nėra „keliaklupsčiavimas prieš Londono Sitį, jei esame pasirengę viską išardyti“.

Rebeka Harms (Rebecca Harms, Žalieji, Vokietija) ragino nepamiršti Europos vertybių ir istorijos, kuomet „atsikratėme karo ir pasiekėme taiką“. Ji pridūrė, kad JK referendumo rezultatai atsilieps ne tik britams, bet ir visai ES, todėl „dauguma ES piliečių nori, kad JK liktų Sąjungoje“.

Nigelis Faražas (Nigel Farage, Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa, Jungtinė Karalystė) kalbėjo: „Deivido Kamerono ketinimai derybų pradžioje buvo labai dideli, kaip antai ES sutarčių keitimas, laisvo judėjimo apribojimas ir esminiai Didžiosios Britanijos ir ES santykių pokyčiai. O viskas, ką gavome, yra p. Tusko laiškas, kuriame nėra nei sutarčių pakeitimų, nei Jungtinei Karalystei grąžintinų galių, nei mūsų sienų kontrolės.“

Marin Le Pen (Marine Le Pen, Tautų ir laisvių Europa, Prancūzija) teigė, kad „britams įgriso ES, todėl jie nori išeiti“. „Jie ilgisi savo suvereniteto ir galių spręsti problemas nacionaliniu lygiu, jie turi savo požiūrį, savo kultūrą“, – pridūrė europarlamentarė.

JK narystė ES ir migrantų krizė bus tarp svarbiausių vasario 18–19 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimo darbotvarkės klausimų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. ko gero
(2016-02-03 19:11:35)
(77.90.72.218) Parašė:

europos zmonem atsibodo tas bardakas ir jie savo rankom isardys ewreju sajunga.



1. keistumynas
(2016-02-03 18:05:57)
(78.62.175.113) Parašė:

Keistieji JAV ir Anglijos norai-JAV ir Anglija nenori migrantų įsileisti, bet nori kad migrantus įsileistų kitos ES šalys. Čia JAV ir Anglijos samokslas prieš ES migrantų politikos atžvilgiu? Europoje pakankamai savų bedarbių... Ko siekiama? Čipavimo visuotino ir bankinio valdymo įvedimo?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras