Trečiadienio popietę Europos Parlamento nariai pažėrė kritikos Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui (Viktor Orbán) dėl šalyje priimto aukštojo mokslo įstatymo, nukreipto prieš Vidurio Europos universitetą (CEU). Dalis europarlamentarų taip pat smerkė sugriežtintą nevyriausybinių organizacijų priežiūrą, pabėgėlių sulaikymą ir kitus Vengrijos vidaus politikos aspektus, prasilenkiančius su demokratija. Tačiau diskusijoje dalyvavęs V. Orbanas nesutiko su kaltinimais.
Daugelis kalbėjusių europarlamentarų teigė, kad Vengrijoje persekiojamos nevyriausybinės organizacijos, o naująjį aukštojo mokslo įstatymą vadino išpuoliu prieš akademinę laisvę. Tam pritarė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timermansas (Frans Timmermans), pažymėjęs, kad šis įstatymas prieštarauja ES teisei, todėl Komisija pradeda ES teisės pažeidimo procedūrą.
Dalis EP narių nerimavo, kad ES pasyviai stebi demokratijos eroziją Vengrijoje, ir ragino jai užkirsti kelią. Kiti gynė Vengrijos vyriausybę argumentuodami, kad pilietinei visuomenei būtinos taisyklės, o ES valstybės turi teisę pačios reguliuoti švietimo sistemą. Jie skundėsi, kad Vengrija baudžiama už tai, jog neparėmė atvirų sienų ir daugiakultūriškumo ideologijos.
Vengrijos premjeras V. Orbanas paneigė kaltinimus, kad jo vyriausybė siekia uždaryti Vidurio Europos universitetą, bei atkreipė dėmesį, jog nevyriausybinių organizacijų įstatymas atitinka JAV modelį. „Siekiame reformuoti ES, tačiau Vengrija išlieka besąlygiškai įsipareigojusi Europai“, – pažymėjo politikas.
Šaltinis: <a data-cke-saved-href="http://audiovisual.europarl.europa.eu/eu-hungary" href="http://audiovisual.europarl.europa.eu/eu-hungary" http:="" audiovisual.europarl.europa.eu="" eu-hungary"="" target="_blank">europarl.europa.eu
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]