Sumažinti Europos Komisijos narių skaičių, sujungti Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkų pareigybes, įsteigti ES užsienio ir finansų ministrų postus bei numatyti asocijuotos narystės Sąjungoje galimybę. Visa tai gruodžio 8 d. pasiūlė Europos Parlamento Konstitucinių reikalų komitetas.
Gajaus Ferhofstado (Guy Verhofstadto, Liberalų ir demokratų aljansas, Belgija) parengtame rezoliucijos projekte siūloma iš esmės reformuoti ES sutartį: sujungti Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkų pareigybes, gerokai sumažinti ES šalims taikomų sutarties išimčių skaičių, taip pat sumažinti Europos Komisijos narių skaičių bei vykdyti Europos Komisijos pirmininko rinkimų kampaniją visose ES šalyse. Kartu raginama sukurti Europos gynybos sąjungą ir ES užsienio reikalų ministro pareigybę.
Savo ruožtu siūloma numatyti „asocijuotos narystės“ galimybę Sąjungai artimoms šalimis, kurios nėra ES narės. Europarlamentarų įsitikinimu, ji tiktų ne tik tokios šalims kaip Ukraina ar Turkija, bet galbūt ir Jungtinei Karalystei (JK), jei ji išstotų iš ES. Savo ruožtu EP komitetas pabrėžia, kad keturios pagrindinės ES laisvės (laisvas kapitalo, žmonių, prekių ir paslaugų judėjimas) yra būtinos ir negali būti panaikintos derybose su JK dėl jos pasitraukimo.
Kitame komiteto pritarimo sulaukusiame rezoliucijos projekte, kurį parengė Mersedes Bresas (Mercedes Bresso, Socialistai ir demokratai, Italija) ir Elmaras Brokas (Elmar Brok, Europos liaudies partija, Vokietija), nagrinėjama, kokias reformas galima atlikti galiojančios Lisabonos sutarties rėmuose. Jame siūloma ES Tarybą ir Europos Parlamentą paversti dvejų rūmų teisėkūros organu, taip pat sutrumpinti ilgalaikį ES biudžeto planavimą nuo septynerių iki penkerių metų (tai sutaptų su Europos Komisijos ir Parlamento kadencijomis) bei įsteigti ES finansų ministro pareigybę. Taip pat raginama stiprinti ES šalių bendradarbiavimą užsienio politikos, gynybos bei vidaus reikalų srityse.
G. Ferhofstado rezoliucijos projektui pritarė 16 komiteto narių, nepritarė 5, o vienas susilaikė. Už antrąjį rezoliucijos projektą taip pat balsavo 16 komiteto narių, prieš buvo 6, o vienas susilaikė. Dėl abiejų šių rezoliucijų visas Parlamentas ketina balsuoti 2017 m. pradžioje.
Šaltinis: EP spaudos tarnyba
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]