Europos Komisija pateikė savo pasiūlymą dėl pirmojo Europos Sąjungos bendro intereso projektų sąrašo, praneša Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai tinklalapis „eu2013.lt“. Šiuo 248 prioritetinių energetikos infrastruktūros projektų sąrašu esą siekiama paspartinti ES vidaus rinkai sukurti būtinos energetikos infrastruktūros įgyvendinimą.
Bendro intereso projektų sąrašas apima regioninės reikšmės energetikos infrastruktūros projektus.
Pasiūlytame ES bendro intereso projektų sąraše kaip viena iš regioninių iniciatyvų išskirtas Baltijos energijos rinkos jungčių planas (angliškai „Baltic Energy Market Interconnection Plan“, BEMIP). Europos Komisijos siūlomame bendro intereso projektų sąraše yra šeši BEMIP energetikos infrastruktūros projektai, kuriuos įgyvendinant dalyvauja ir Lietuva: trys elektros sektoriuje (Lietuvos–Lenkijos elektros jungtis „LitPol Link“; Estijos, Latvijos ir Lietuvos sinchroninis prisijungimas prie kontinentinės Europos tinklų; Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumų išplėtimas) ir trys dujų sektoriuje (dujotiekio „Klaipėda–Kiemėnai“ išplėtimas; Lietuvos ir Latvijos dujų jungties išplėtimas; Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtis).
„Dujų sektoriuje pirmiausia kalbame apie tiekimo saugumą. Siekiame, kad ES valstybės narės, pavyzdžiui, Lietuva ir Lenkija, Rumunija ir Bulgarija, turėtų bent du alternatyvius dujų tiekimo šaltinius. Siekiame, kad šios šalys būtų integruotos į ES ir nebūtų priklausomos nuo dujų tiekimo tik iš Rusijos“, – pristatydamas ES bendro intereso projektų sąrašą spaudos konferencijoje teigė už energetiką atsakingas ES komisaras Güntheris Oettingeris.
Šis Europos Komisijos pasiūlytas ES bendro intereso projektų sąrašas bus tvirtinamas Europos Parlamente ir ES Taryboje, kuriai šiuo metu Lietuva pirmininkauja.
ES bendro intereso projektams planuojama užtikrinti spartesnes planavimo ir leidimų išdavimo procedūras apibrėžiant įpareigojantį trejų su puse metų terminą leidimams išduoti, teigiama pranešime. Šie projektai taip pat nuo 2014 metų galės pretenduoti į ES paramą pagal ES infrastruktūros tinklų priemonę (angliškai „Connecting Europe Facility“), kuri 2014–2020 metų laikotarpiu siektų 5,85 milijardo eurų.
Lapkričio 4–5 dienomis Vilniuje vyks aukšto lygio energetikos infrastruktūros konferencija, skirta ES bendro intereso projektams aptarti. Remiantis pranešimu, ši konferencija yra vienas svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo renginių Lietuvos energetikos politikos darbotvarkėje.
„eu2013.lt“, „ekspertai.eu“ inf.