Europos Sąjungos šalys, kartu su Europos Komisijos ir Europos Sąjungos tinklų ir informacijos apsaugos agentūra (ENISA), praėjusią savaitę paskelbė ataskaitą apie pažangą, įgyvendinant bendrų priemonių rizikoms mažinti rinkinį, skirtą užkirsti kelią kibernetinio saugumo grėsmėms, įdiegus penktosios kartos mobiliojo ryšio tinklus (5G).
„Lietuva, kartu su ES teikia siekia įgyvendinti 2020 m. sausio mėn. patvirtintą bendrą ES rizikos mažinimo priemonių rinkinį. Lietuva jau įgyvendino dalį rekomendacijų – nesenai įtraukė 5G paslaugų tiekėjus ir infrastruktūros operatorius į nacionaliniam saugumui svarbių įmonių sąrašą. Taip pat ir toliau kartu su partneriais sieks, kad ES būtų užtikrintas aukštas 5G saugumo lygis“, – sako Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės vadovas Jonas Skardinskas, vertindamas ataskaitą.
Dėl ES bendrų priemonių rizikoms mažinti rinkinio buvo susitarta 2020 m. sausio mėnesį. Daugelyje šalių narių darbai dar nebaigti, tačiau ataskaitoje nurodoma, kad visos šalys pradėjo procedūras, reikalingas patikrinti ir stiprinti saugumo priemones, kurios būtų susijusios su 5G tinklais. Ataskaitoje apžvelgiama pažanga vystant kiekvieną iš rinkinyje esančių priemonių, pasiektą nuo tada, kai jis buvo patvirtintas. Taip parodomi ir jau pasiekti rezultatai, sritys, kuriose šios priemonės dar nėra pritaikytos.
„Visoms šalims narėms strategiškai svarbu įdiegti 5G tinklus be uždelsimo – tai suteiks naujas galimybes verslui, pakeis mūsų šalių kritinius sektorius, ir atneš naudos europiečiams. Mūsų visų bendras prioritetas ir pareiga yra užtikrinti, kad šie tinklai būtų saugūs, ir, nors mes jau žengėme didelį žingsnį į priekį, dar turime daug darbo, tą ir atspindi ši ataskaita”, – sako Margret Vestager (Margrethe Vestager), vykdančioji pirmininkės pavaduotoja „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikusi Europa“ strategijai.
Anot komisijos nario atsakingo už vidaus rinkos reikalus Tjeri Bretono (Thierry Breton), „dabar, kai visoje ES sparčiai diegiami 5G tinklai, o mūsų ekonomikos vis labiau remiasi skaitmeninėmis infrastruktūromis, aukštą saugumo lygį užtikrinti yra svarbiau nei bet kada, tą parodė ir koronaviruso sukelta krizė. Mes kartu su narėmis, koordinuotais veiksmais, esame pasiruošę įvesti efektyvias priemones, kurios ne tik užtikrintų 5G tinklų saugumą, bet ir sutvirtintų mūsų technologinę autonomiją. Ši ataskaita paliudija mūsų įsipareigojimą tai įgyvendinti ir parodo sritis, kuriose reikia daugiau budrumo ir pastangų.“
„Kai bus įdiegti 5G tinklai, verslas ir visuomenė gaus visiškai naujas galimybes. Tai bus svarbiausia kritinė ateities technologijų infrastruktūra, dėl to reikia, kad 5G tinklai visose šalyse narėse būtų įdiegti greitai ir saugiai. Ataskaita apie 5G saugumo priemonių kompleksą rodo, kad einame reikiamu keliu“, – teigia Vokietijos federalinis ekonomikos ir energetikos ministras Peteris Altmajeris (Peter Altmaier).
Pasak Vokietijos federalinio vidaus reikalų, pastatų ir bendruomenių ministro Horsto Zėhoferio (Horst Seehofer), „Telekomunikacijų tinklų patikimumas yra viena iš būtinų visų šalių narių saugumo architektūros dalių. Visos rizikos, techninės ir kitokios, privalo būti kuo geriau valdomos. ES 5G įrankių komplekso pažangos ataskaita rodo, kad bendra pozicija ir yra veiksmingasis būdas kaip įmanoma labiau sinchronizuoti šalių nacionalinio lygmens priemones.“
5G atsparumo užtikrinimas yra labai svarbus, nes ši technologija stipriai veiks ne tik skaitmeninę komunikaciją, bet ir kritinius sektorius – energetiką, transportą, bankus, sveikatos paslaugas, taip pat ir pramonės kontrolės sistemas. 5G tinklais bus siunčiama jautraus pobūdžio informacija, jais remsis ir saugos sistemos. Už tai, kad 5G tinklai būtų įdiegti saugiai, labiausiai atsakingi yra rinkos dalyviai, o šalys narės atsako už nacionalinį saugumą. Kolektyvinės pastangos ir koordinuotas reikiamų priemonių įgyvendinimas yra būtini, kad ES verslai ir piliečiai galėtų naujosios technologijos pranašumus išnaudoti nerizikuodami.
Priemonių rinkinio komplekso įgyvendinimas yra visų ES narių, Europos Komisijos ir ENISA kolektyvinių pastangų bei sprendimo bendradarbiauti ir atsakyti į 5G keliamus saugumo iššūkius, užtikrinti nenutrūkstamą bendrosios skaitmeninės rinkos atvirumą, rezultatas. Pritardamos priemonių kompleksui šalys narės sutarė didinti saugumo reikalavimus, pvz., atlikti tiekėjų rizikos vertinimą, didelę riziką keliantiems tiekėjams taikyti atitinkamus ribojimus ir sukurti pardavėjų diversifikavimo strategijas.
Ataskaitoje taip pat pateikiamos rekomendacijos šalių narių institucijoms, tokios kaip dalintis informacija apie kilusius iššūkius, gerąja praktika, sprendimais įgyvendinant priemonių kompleksą, nuolat stebėti ir vertinti įrankių komplekso įgyvendinimą ir kt.
Šaltiniai: kam.lt, ec.europa.eu
Naujausi
Blinkevičiūtė, Skvernelis ir Žemaitaitis tvirtai įsipareigojo Ukrainos pergalei ir atstatymui
26 Visas koalicinės sutarties tekstas
Naujausi komentarai
Ra
IP 2001:8003:d85a:c000:c4d9:279c:27bf:95a9 | 05:48:13
Tą vaikišką skaičiuoklę žino kiekvienas vaikas Lietuvoje. Jie eina žaisti slėpynių ir skaičiuoja skaičiuokles. Viena iš jų yra "Lipo žydas kopečiom". Nereikia taip labai sureikšminti liaudies kūrybą. Kas norės ką nors žudyti, tam nereiks skaičiuoklių. Manau, kad "mažumos" yra lin...
Zaza
IP 76.50.18.2 | 02:41:10
Kad tik LRT nepaveluotu atsibusti - lapkricio 5 d. pasaulis dramatiskai pasikeite…...