2024 m. rugpjūčio 18 d.

 

Europos Komisijos veiksmai, stiprinant ekonominę ir pinigų sąjungą

1
Paskelbta: 2015-10-22 22:03 Autorius: ekspertai.eu

Europos ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) padėtis šiandien daug geresnė nei prieš finansų krizę, tačiau, nepaisant pažangos, EPS dar nesukurta. Europos Komisija imasi įgyvendinti konkrečias priemones, kad suvaldžius krizę būtų kuriama stipresnė visavertė sąjunga. Tokia vizija išsakyta Penkių pirmininkų pranešime ir ji bus įgyvendinta keliais etapais, kad per dešimt metų būtų sukurta EPS.

Šiandien Komisijos priimtų konkrečių priemonių rinkinį sudaro:

• Euro zonos išorės atstovavimas. Komisija siūlo užtikrinti vieningą atstovavimą euro zonai Tarptautiniame valiutos fonde, euro zonos atstovu paskiriant Euro grupės pirmininką.

• Finansinės sąjungos kūrimas. Būtinas žingsnis siekiant visavertės stiprios EPS, greta pažangos ekonomikos valdyme, yra bankų sąjungos sukūrimas. Bankų sąjungai dar trūksta bendros indėlių draudimo sistemos. Komisija pasiūlys perdraudimu pagrįstą sistemą, kuri neturės įtakos valstybių narių nacionalinėms sistemoms. Piliečiai galės būti tikri, jog jų indėlių saugumas nepriklauso nuo geografinės vietos, kurioje jie yra. Lygiagrečiai bankų sąjungos sukūrimui, vienas pagrindinių prioritetų yra kapitalo rinkų sąjunga.

• Pertvarkytas Europos semestras. Komisija jau iš esmės supaprastino Europos semestrą: šalių ataskaitas paskelbus dar vasario mėnesį, tai yra likus trims mėnesiams iki galutinio konkrečioms šalims skirtų rekomendacijų parengimo, atsirado daugiau galimybių realiam dialogui su valstybėmis narėmis. Ateityje prieš konkrečioms šalims skirtas diskusijas pirmiausia vyks diskusijos dėl visos euro zonos, kad bendras problemas visi spręstų darniai. Europos semestre ir EPS stiprinimo procese daug dėmesio bus skiriama užimtumo ir socialiniams klausimams. Komisija taip pat užtikrins, kad naujose makroekonominio koregavimo programose daugiau dėmesio būtų skiriama socialiniam teisingumui, atliekant socialinio poveikio vertinimą.

• Ekonomikos valdymo priemonių tobulinimas. Pastaraisiais metais ekonomikos valdymo sistema buvo sustiprinta, išplėsta jos taikymo sritis, tačiau kartu ji tapo sudėtingesnė. Pirmininkas J. C. Junckeris savo politinėse gairėse įsipareigojo atlikti „į stabilumą orientuotą šešių dokumentų rinkinio ir dviejų dokumentų rinkinio peržiūrą“. Komisija pasiūlys praktinių patobulinimų, kad būtų konsoliduota praktika ir padidintas galiojančių taisyklių skaidrumas, nuspėjamumas, taigi ir efektyvumas.

Kad papildytų ir sustiprintų ekonomikos valdymo priemonių rinkinį, Komisija rekomenduoja Tarybai rekomenduoti valstybėms narėms įkurti nacionalines konkurencingumo valdybas, kurios stebėtų konkurencingumo srities rezultatus ir politiką, vadovaudamosios plačia konkurencingumo samprata apimančia darbo užmokesčio ir kitų sąnaudų dinamiką, produktyvumo didinimo veiksnius, inovacijas ir verslo sąlygas. Valdybos turėtų būti kuriamos pagal tam tikrus minimalius kriterijus, kuriais atsižvelgiama į valstybių narių įvairovę. Jos skelbtų savo analize grįstas išvadas ir nepriklausomas ekonominės politikos rekomendacijas politikams bei ekonomikos dalyviams nacionaliniame lygmenyje, įskaitant kolektyvines derybas dėl darbo užmokesčio. Konkurencingumo valdybos netrukdys socialiniams partneriams atlikti savo vaidmens, jos nesikiš į darbo užmokesčio nustatymo procesą ir nesistengs harmonizuoti nacionalinių darbo užmokesčio nustatymo sistemų.

Komisija taip pat kuria nepriklausomą patariamąją Europos fiskalinę valdybą, kuri vertintų, kaip įgyvendinama ES fiskalinė sistema, patartų dėl tinkamos visos euro zonos fiskalinės krypties, bendradarbiautų su valstybių narių fiskalinėmis tarybomis, teiktų specialius patarimus pirmininko prašymu. Valdyba bus nepriklausoma Komisijos aprūpinama įstaiga, kurią sudarys penki ekspertai.

2016 m. viduryje Komisija suburs ekspertų grupę, kuri svarstys teisines, ekonomines ir politines prielaidas, kurios pagrįstų ilgesnio laikotarpio pasiūlymus ekonominei ir pinigų sąjungai stiprinti. 2017 m. pavasarį Komisija paskelbs baltąją knygą, kurioje apibrėš, kokių tolesnių veiksmų, įskaitant teisines priemones, reikia imtis, kad būtų baigta kurti Europos pinigų sąjunga.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Paprastas
(2015-10-23 07:43:06)
(88.118.179.138) Parašė:

Vergija stiprėją... O idiotai balsuoja, ir vis ieško „perlą“ išmatose...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras