Vienkartiniai plastikiniai indai, šiaudeliai ir ausų krapštukai bus uždrausti ES rinkoje nuo 2021-ųjų, sutarė Europos Parlamento (EP) ir ES Tarybos derybininkai.
Bendrijoje bus draudžiama prekiauti plastikiniais daiktais, kuriems yra lengvai prieinamų alternatyvų. Dažnai tokie daiktai naudojami trumpai, tačiau išmesti į atliekas jie nesuyra ne vieną dešimtmetį. Nuo jų ypač kenčia jūros ir vandenynai – plastikinės šiukšlės sudaro apie 80 proc. jūrose randamų atliekų. Plastiko dalelių randama vėžlių, ruonių, paukščių, žuvų bei vėžiagyvių organizmuose – taip jos patenka ir į žmonių maisto grandinę.
Todėl nuo 2021 m. ES nebebus prekiaujama vienkartiniais plastikiniais įrankiais ir indais, balionų lazdelėmis, šiaudeliais, ausų krapštukais, taip pat iš polistireninio putplasčio pagamintomis maisto ir gėrimų pakuotėmis bei indais. Į šį sąrašą pateko ir okso-degraduojančio plastiko gaminiai.
ES valstybės taip pat turės imtis būtinų priemonių, kad sumažintų likusių plastikinių maisto ir gėrimų pakuočių naudojimą. EP ir Taryba sutarė įpareigoti valstybes iki 2029-ųjų pasiekti, kad būtų surenkama 90 proc. plastikinės taros, taip pat iki 2025-ųjų užtikrinti, kad būtų perdirbama bent 25 proc. plastikinės taros, o iki 2030-ųjų pasiekti 30 proc. perdirbimo lygį.
Ant drėgnų bei sanitarinių servetėlių, cigarečių su plastikiniais filtrais ir plastikinių puodelių pakuočių bus privalu informuoti, jog netinkamai išmesti šie daiktai žaloja aplinką dėl juose esančio plastiko.
Cigarečių filtrų gamintojai bus įpareigoti išlaidas nuorūkų surinkimo sistemoms diegti. Cigarečių filtrai yra antra pagal paplitimą plastiko šiukšlė ES. Analogiška atsakomybė bus taikoma plastikinių žvejybos reikmenų gamintojams.
EP pranešėja Frederik Ri (Frédérique Ries, ALDE, Belgija) pažymėjo: „Piliečiai iš ES tikisi plataus užmojo direktyvos, kuri įpareigotų iš esmės sumažinti vienkartinių plastikų naudojimą. Šios medžiagos dusina jūras ir vandenynus. Šįryt pasiektas susitarimas leis iki 2030-ųjų sumažinti žalą aplinkai 22 milijardais eurų. Europa nuo šiol turės teisinį modelį apsiginti nuo kenksmingų šiukšlių. Būtina skatinti jį taikyti ir pasauliniu lygiu.“
Šį preliminarų susitarimą dar turi patvirtinti Europos Parlamentas ir Taryba. 2019-ųjų sausį jį svarstys EP Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitetas.
Šaltinis: Europos Parlamento biuras Lietuvoje
Naujausi
Naujausi komentarai
Buvęs
IP 83.176.176.165 | 20:48:02
Ukrainos URM ministras Dmytro Kuleba, likus dviem dienom iki specoperacijos, lankėsi JAV ir pas Baideną matė dokumentus su CŽV, žvalgybos, kariuomenės, politikos apžvalgininkas vieningą nuomone, kad Ukraina bus sunaikinta, sakė D. Kuleba "24 kanalui"....
Oi,
IP 51.158.202.235 | 19:38:18
kokia egzotiška lietuvių kalba įdėta į kalbančio apie Gruzijos reikalus Prezidento lūpas. Beveik kaip kalbos turinys....
Petras
IP 88.223.53.29 | 19:34:57
Papers ir to turėtų užtekti užsieniui, o Lietuvai reikia jau rimtai dirbti....