Partiją "Planas B" Graikijoje, Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partiją Didžiojoje Britanijoje arba vokiečių partiją "Alternatyva Vokietijoje" vienija tai, kad jų nariai yra arba bendros valiutos euro, arba savo šalies išėjimo iš Europos Sąjungos šalininkai. Šios naujos partijos - pagreitį įgaunančio ES kritikų judėjimo dalis.
Euroskeptiškos nuotaikos išryškėjo jau per 2009-ųjų rinkimus į Europos Parlamentą ir itin suintensyvėjo per bendrąją Europos valiutos krizę. Remiantis neseniai paskelbtais amerikiečių sociologinio instituto „Pew Research Center” viešosios nuomonės apklausos rezultatatais, tik 45 proc. europiečių pasitiki "ES projektu".
Finansų krizė pakirto pasitikėjimą ES, teigia ekspertai. Anot mokslininkų iš „Pew Research Center” Vašingtone, politinei Europos vienybei gresia pavojus. Regis, krizė parodė, kad pastaruosius penkiasdešimt metų vykęs bandymas sukurti vieningą Europą nepavyko, sako tyrimo autoriai.
Europos integracijos studijų centro Vokietijoje direktorius Ludgeris Kühnhardtas mano, kad šios tendencijos pavojingos. Tačiau, priešingai nei „Pew” tyrimų centro darbuotojai, Bonos universiteto profesorius laikosi nuomonės, kad euroskeptikų judėjimas reiškia, jog Europos vienybė tampa vis svarbesne aktualija, o nepasitenkinimas atrodo tarsi opozicijos jai išraiška.
ES Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas kaip pagrindinę euroskepticizmo priežastį įvardija rinkėjų nepasitikėjimą politikais, taikydamas tai ne tik Europos politikai. "Demokratija turi atgauti gyventojų pasitikėjimą", - teigia jis.
Rinkimų rezultatai kai kuriose Europos šalyse rodo, kad ES rėmėjams bus sunku sustabdyti euroskeptiškas tendencijas. Štai per vasario pabaigoje vykusius Italijos Parlamento rinkimus populistinis "5 žvaigždučių" judėjimas, vedamas buvusio komiko Beppe Grillo, sulaukė didelės rinkėjų paramos.
O per gegužės pabaigoje Anglijoje ir Velse vykusius vietos rinkimus dešinioji euroskeptiškoji Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija buvo ketvirta pagal balsų skaičių po konservatorių, leiboristų ir liberalų demokratų partijų.
Net Vokietijoje, kur krizės poveikis nebuvo toks juntamas, euroskeptikų idėjos įgyja vis didesnį populiarumą. Pavyzdžiui, partija "Alternatyva Vokietijai" gali įveikti 5 proc. barjerą rinkimuose į Bundestagą, kurie vyks 2013 m. rugsėjį. Naujausios apklausos duomenys rodo, kad balsuoti už ją turėtų iki trijų procentų rinkėjų. Beje, "Alternatyvos Vokietijai" nariai mano, kad euro įvedimas buvo istorinė klaida, ir pasisako už bendros Europos valiutos atsisakymą.
Tačiau euroskeptikai norėtų ne tik atsisakyti euro. Kai kuriuose Europos regionuose didėja noras tapti nepriklausomiems. Prisiminkime: tokius reikalavimus kelia Katalonija, Škotija ar Flandrija. Jau minėtas Elmaras Brokas sako gerbiąs tokius ketinimus, tačiau tik tol, kol jie nevirs realia grėsme ES. "Jei Europos Sąjungą sudarys 40 arba daugiau valstybių, ji bus nefunkcionali", - sakė politikas.
Išsigandę eurofederalistai suka galvas, kaip ES projektą padaryti patrauklesnį europiečiams. Ludgeris Kühnhardtas siūlo atlikti simbolinius veiksmus. Pavyzdžiui, 2016 metais per olimpinių žaidynių Rio de Žaneire atidarymą ES šalys, anot jo, galėtų įžengti į stadioną po ES vėliava. Esą toks žingsnis įkvėptų jaunąją europiečių kartą.
O gal tik dar labiau suerzintų?
Parengta pagal Deutsche Welle