Ekspertai.eu jau rašė apie Vilniaus universiteto Filologijos fakultete vykusius skandalingus rinkimus. Norėjome sužinoti, ką apie tai mano pats fakulteto vadovas Antanas Smetona. Iš pradžių pavyko susitarti dėl pokalbio, nukeliant jį į kitą dieną, tačiau kitądien lietuvių kalbos specialistas apsigalvojo: „Aš paskaičiau jūsų tinklalapį ir aš manau, kad jums interviu neduosiu.“ Kodėl A. Smetona nesutiko kalbėtis, sunku pasakyti, juk turėjo progą paneigti opozicinę nuomonę apie skandalingus rinkimus jo vadovaujamame fakultete. Tylėjimas lyg ir perša mintį, kad pritariama šiai nuomonei. O tiek daug puikių klausimų buvome paruošę:
– Kiek daugiau nei prieš mėnesį tinklalapyje ekspertai.eu buvo skelbiamas žurnalistinis tyrimas apie Tarybos rinkimus Filologijos fakultete.
Norėtume sužinoti Jūsų, kaip fakulteto vadovo, nuomonę apie susidariusią situaciją.
1. Kas yra Fakulteto taryba ir kam ji reikalinga?
2. Ar galėtumėte pakomentuoti, kas įvyko ir kodėl buvo sustabdyti rinkimai?
*******
– Kaip vertinate tai, kad Jūsų vadovaujamame fakultete bandyta kelti kandidatais į Tarybą ir taip jau joje esančius asmenis?
*******
– Neteisėtai buvo keliami šie kandidatai: prodekanė Nijolė Juchnevičienė, kurią iškėlė mokslo prodekanė Regina Rudaitytė, ir Lietuvių kalbos katedros vedėjas Vytautas Kardelis, kurį iškėlė jo vadovaujama Lietuvių kalbos katedra. Be to, Lietuvių kalbos katedroje dirbate Jūs ir Jūsų žmona. Tuo tarpu Fakulteto tarybos rinkimų komisijos pirmininkas Mindaugas Strockis dirba Klasikinės filologijos katedroje kartu su neteisėtai iškelta kandidate prodekane Nijolė Juchnevičiene. Gana glaudūs ryšiai tarp fakulteto darbuotojų, susijusių neteisėtais veiksmais?
1. Kokie bendri išvardintų asmenų, kaip uždaros grupės, interesai?
2. Kas yra susidariusios situacijos kaltininkai?
3. Ar įžvelgiate savo paties kaltę?
4. Ar ėmėtės veiksmų siekdamas užkirsti kelią negerovėms?
*******
– Neteisėtiems veiksmams rengiant rinkimus prieštaravo daug fakultetui nusipelniusių, garbingų profesorių, docentų (įskaitant ir du buvusius dekanus), jaunesnių fakulteto darbuotojų. Jų raginimų fakulteto administracija taip ir neišgirdo, todėl fakulteto nariai buvo priversti kreiptis į universiteto teisininkus ir rektorių.
1. Kaip vertintumėte tokius fakulteto narių veiksmus? Ar tai pagirtinas bandymas padėti ir užkirsti kelią pažeidimams, ar tik bereikalingas trukdymas ir sumaišties kėlimas?
2. Prasidėjus rinkimams Skandinavistikos centro darbuotojai paskelbė nesitaikstysiantys su neteisybe ir boikotuosiantys rinkimus. Kaip vertintumėte tokį fakulteto kolegų poelgį?
*******
– Praėjus mėnesiui nuo sustabdytų rinkimų surengti nauji rinkimai, o iš kandidatų sąrašo į Tarybą išrinkti keturi kandidatai, įskaitant du buvusius dekanus ir vieną buvusią prodekanę, prieštaravusius neteisėtiems veiksmams rinkimų metu. Atsižvelgdamas į tai, kad būtent šiuos asmenis rinko visi fakulteto mokslo bendruomenės nariai, ar nemanote, kad jūsų fakulteto kolektyvas taip išsakė protestą prieš Jus ir administracijos narių veiklą?
*******
– Kaip vertintumėte darbo atmosferą ir kolektyvo narių santykius jūsų vadovaujamame Filologijos fakultete?
1. Ar yra pagrindo manyti, kad fakultete tvyro įtampą kelinti atmosfera?
2. Ar galėtumėte pakomentuoti, kaip matote fakulteto ateitį? Koks bus Jūsų paties, kaip vadovo, palikimas fakulteto istorijoje?
*******
– Po žurnalistinio tyrimo publikacijos ekspertai.eu tinklalapyje pasirodė nuomonė (komentaras), kad Filologijos fakulteto skandinavistai bando sugriauti Filologijos fakultetą dėl materialinių išskaičiavimų ir kad VU rektorius, turėjęs įsikišti į Tarybos rinkimų skandalo eigą, yra negeranoriškas filologams.
1. Ar skandinavistai ir rektorius fakulteto administracijai tikrai yra rakštis?
2. Kaip pakomentuotumėte tokią jų poziciją?
3. Kokia jūsų pozicija?