Siekdama užtikrinti sklandų Europos Sąjungos paramos lėšų panaudojimą, vyriausybė pritarė pasiūlymui įpareigoti tarpines institucijas, kad prieš atlikdamos struktūrinius pakeitimus šios suderintų juos su Finansų ministerija (FM).
Finansų ministras Rimantas Šadžius pabrėžė, kad FM, palyginti su kitomis ministerijomis, turi papildomą atsakomybę, administruojant ES lėšas ji yra vadovaujančioji institucija.
„ES lėšoms administruoti yra sukuriama tam tikra valdymo ir kontrolės organų sistema kiekvienoje valstybėje. Vėliau ši sistema turi gauti Europos Komisijos pritarimą. Lietuvoje vadovaujančioji institucija yra FM, tarpinės institucijos - daugelis kitų ministerijų, o konkretų įgyvendinimo darbą vykdo įgyvendinančios institucijos - agentūros. Jų yra ne viena“, - po vyriausybės posėdžio aiškino ministras.
Finansų ministerija yra atsakinga, kad ES struktūrinės paramos veiksmų programos būtų administruojamos pagal ES reglamentuose nustatytus reikalavimus. ES paramos valdymo ir kontrolės sistemą Lietuvoje iki šiol teigiamai vertino Valstybės kontrolė, jos nuomonei pritarė Europos Komisija, teigiama Eltos pranešime.
„Bus racionaliau ir sklandžiau, jeigu valdymo ir kontrolės organų sistemą išlaikysime esant minimaliems pakeitimams. Jeigu mes pakirsime ES institucijų pasitikėjimą mūsų valdymo sistema, atlikdami kokius nors nekoordinuotus veiksmus, tai gali būti pagrindas prašyti iš naujo akredituoti visas agentūras. Mums norėtųsi to išvengti“, - galimas pasekmes vardijo jis.
R. Šadžius taip pat nurodė, kad jei atliekami su EK nesuderinti ir nemotyvuoti ES lėšų valdymo sistemos pakeitimai, galima ir jų įšaldymo tikimybė.
Remiantis pranešimu, tam, kad valdymo ir kontrolės sistema būtų vertinama kaip efektyviai veikianti ir toliau, taip pat tam, kad toliau būtų mažinama rizika dėl EK mokėjimų galimų stabdymų, būtina griežčiau įpareigoti tarpines institucijas, kad jos, prieš atlikdamos struktūrinius pakeitimus, susijusius su jos funkcijų atlikimu, suderintų su vadovaujančiąja institucija - Finansų ministerija.
„Netiesa, kad galutinį žodį dėl galimo reorganizavimo tars FM. Vyriausybės nutarimu yra įpareigotos tarpinės institucijos savo sprendimus dėl agentūrų derinti su FM. Taip ir atsitiks“, - tvirtino R. Šadžius.
Jis pabrėžė, kad šis vyriausybės nutarimas netaikomas tik Europos socialinio fondo agentūrai (ESFA).
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.