Fransua Oliandas (François Hollande) po birželio 23 d. „WikiLeaks“ nutekintos informacijos, kad JAV šnipinėjo tris Prancūzijos prezidentus – jį, Nikolia Sarkozi (Nicolas Sarkozy) ir Žaką Širaką (Jacques Chirac) – sušaukė skubų sutikimą.
Susitikimas įvyko birželio 24-osios rytą Prancūzijos gynybos taryboje. Pasak paaiškėjusios informacijos, 2006–2012 m. JAV agentai klausėsi minėtų prezidentų pokalbių mobiliaisiais ir juos įrašinėjo.
Nutekinti penki JAV dokumentai buvo pažymėti kaip „visiškai slapti“ ir paremti NSA dokumentu, pavadintu „Eliziejaus šnipinėjimas“ (Espionnage Elysée). Jei tiksliau, dokumentams suteiktos tokios žymės: G („ypatingai delikati tema“), NF („neperduoti jokiai užsienio šaliai jokiomis aplinkybėmis“) ir „unconventional“ (medžiaga, gauta programišių).
Tarp to, ką išgirdo NSA šnipų ausys, buvo ir kai kurios valstybės paslaptys. Tačiau esminis dalykas: darsyk paaiškėjo, kad JAV be skrupulų šnipinėja net ir savo sąjungininkus.
Be Prancūzijos prezidentų, sekti ir šios šalies ministrai, Prancūzijos ambasadorius JAV.
Pasak „WikiLeaks“, N. Sarkozi tikėjosi atnaujinti Izraelio ir Palestinos taikos dialogą su JAV pagalba, o F. Oliandas bijojo, kad Graikija paliks euro zoną dar 2012 m.
Taip pat Prancūzijos vadovams rūpėjo globali finansų krizė, Europos Sąjungos ateitis, santykiai tarp Prancūzijos ir Vokietijos.
„WikiLeaks“ publikacijoje, kurios vienas autorių yra įkūrėjas Džulianas Asanžas (Julian Assange), pabrėžiama, kad šnipinėjimo srityje valstybės draugų neturi.
Amerikiečiai F. Oliandą sekė nuo pirmosios dienos, kai šis tapo prezidentu.
F. Oliando Socialistų partija pareiškė, kad „toks visuotinis, sistemiškas, nekontroliuojamas šnipinėjimas yra netoleruotinas“.
Per tarpininkus pasipiktinimą išreiškė ir N. Sarkozi. Ž. Širakas kol kas nieko nekomentavo.
Buvusi gynybos ir užsienio reikalų ministrė Mišel Aljo Mari (Michelle Alliot-Marie), dirbusi Ž. Širako ir N. Sarkozi valdymo laikais, kanalui „iTele“ pareiškė, kad žino apie JAV šnipinėjimo galimybes: „Mes nesame naivūs: gynybos ministrų ir prezidentų pokalbiai nevyksta telefonu.“
Šaltinis: theguardian.com
Šaltinių duomenimis, Lietuvoje aukščiausių politikų amerikiečiams šnipinėti nereikia, kadangi mūsų šalies išrinktieji tvarkingai, be jokių nereikalingų improvizacijų vykdo jiems iš aukščiau pavestas užduotis.