Jau rašėme apie versiją, kad 2013 m. spalio 21, gruodžio 29 ir 30 dienomis keliasdešimties žmonių gyvybes pasiglemžusius sprogdinimus Volgograde galėjo organizuoti Rusijos specialiosios tarnybos. Šią versiją palaiko Rusijoje gerbiami disidentai (žr. Andrejaus Piontkovskio, Konstantino Borovojaus ir Valerijos Novodvorskajos pasisakymus), o internete skelbiamas sulėtintas ir po kadrą išanalizuotas spalio 21 d. įvykdyto autobuso sprogdinimo vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota grupė šio įvykio metu labai keistai besielgusių vyrų (vieną tokią analizę rasite čia).
Ta proga ekspertai.eu siūlo prisiminti, o kas nematė – pirmą kartą pasižiūrėti dokumentinį filmą „FSB sprogdina Rusiją“ apie 1999 m. įvykius, kai Rusijoje buvo susprogdinti keli gyvenamieji daugiabučiai, o po jų griuvėsiais žuvo keli šimtai žmonių.
Filme pateikiami patikrinti, patikimai dokumentuoti faktai apie 1999 m. rugsėjo 22 d. Riazanėje užkardytą bandymą susprogdinti gyvenamąjį namą. Kaip ir to paties pavadinimo buvusio FSB darbuotojo, poloniu Londone vėliau nunuodyto Aleksandro Litvinenkos ir Jurijaus Felštinskio knyga, šis filmas Rusijoje yra uždraustas.
1999 m. rugsėjo 22 d. 21 val. 10 min. Riazanės mieste autobuso vairuotojas Aleksejus Kartofelnikovas pastebėjo prie daugiabučio, kuriame gyveno, keistą sceną: moteris ir du vyrai iš automobilio bagažinės į namo rūsį nešė kažkokius maišus. Nepažįstamųjų automobilio numeris buvo užrašytas ant popieriaus skiautės, užklijuotos ant tikrojo numerio. Sunerimęs žmogus iškvietė policiją. Po valandos atvykę pareigūnai automobilio jau neberado, bet rūsyje aptiko tris 50 kg maišus su kažkokia medžiaga ir savadarbį sprogdiklį su elektroniniu laikrodžiu, kuriame buvo užprogramuotas sprogimas 5 val. 30 min. Žmonės buvo skubiai evakuoti, sprogmuo padarytas nekenksmingas. Laboratorijoje atlikta analizė parodė, kad maišuose – sprogstamoji medžiaga heksogenas.
Riazanės prokuratūra pradėjo baudžiamąją bylą dėl teroro akto organizavimo, sudaryti įtariamųjų fotorobotai, paieškos operacijoje dalyvavo 1 200 policininkų ir kariškių. Maždaug po paros Riazanės telefonistė Nadežda Juknova užfiksavo įtartiną pokalbį su Maskva. Skambinta į FSB būstinę. „Dama su jumis?“ – klausė maskvietis. „Ne, dama važiuoja troleibusu“, – atsakė iš Riazanės skambinantis asmuo. „O mašina kur?“ – „Stovėjimo aikštelėje.“ – „Išvažiuokit po vieną. Visur užkardos“, – nurodė iš FSB būstinės. Operatyviai nustatę namą, iš kurio skambinta, Riazanės pareigūnai pasiruošė įtariamų teroristų sulaikymui.
Suimti asmenis, užminavusius gyvenamąjį namą, sutrukdė FSB vadovas Nikolajus Patruševas.
Rugsėjo 24 d. vidaus reikalų ministrui Vladimirui Rušailai pareiškus, kad Riazanėje buvo užkardytas teroro aktas, po pusvalandžio N. Patruševas šiuos žodžius paneigė: „Tai buvo mokymai, ten buvo cukrus. Sprogstamosios medžiagos nebuvo.“
Baudžiamoji byla buvo nutraukta ir įslaptinta.
Tačiau įtikinti, kad nei profesionalūs chemikai, nei sprogmenį nekenksmingą padarę pareigūnai, nei liudininkai neatskyrė cukraus nuo heksogeno, FSB sekėsi sunkiai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]